Rodzinna opowieść - jak sprawdzić wiarygodność

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #34007 przez Katarzyna Stasińska
Rodzinna opowieść - jak sprawdzić wiarygodność was created by Katarzyna Stasińska
Dzień dobry,
proszę o pomoc w rozwikłaniu kwestii: jak sprawdzić wiarygodność rodzinnej legendy. Opowieść, przekazana mi przez dziadka, brzmi następująco: mój prapradziadek, Jan Jamrozik, zginął ponoć w bitwie pod Brodami, w 1920 r., podczas wojny polsko-bolszewickiej. Wdowa po nim, Bronisława, gdy jej mąż zginął, ledwie wiązała koniec z końcem (utrzymywała się ze sprzedaży obnośnej). Dopiero po kilku latach jej córka Janina razem z mężem Michałem postanowili się upomnieć o należną matce rentę. Zwrócili się do adwokata, który napisał do biura Piłsudskiego. Ponoć interwencja przyniosła skutek.

Opowieść słyszałam jako dziecko, kiedy dorosłam, zaczęłam ją sprawdzać. Nazwiska pradziadka nie ma na liście strat Wojska Polskiego w latach 1918 - 1920 r. Nie bardzo wiem, w jakim kierunku iść dalej. Czy istnieją jakieś listy osób otrzymujących rentę po poległych? Jeśli tak, gdzie ich szukać?
Może mają Państwo jeszcze jakieś sugestie, jak ciągnąć te poszukiwania?
Rodzina Jamrozików mieszkała w tym okresie w Częstochowie (aż do II wojny światowej).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie