Topic-icon Poczesna w Wroclaw.... polowa XVIII stulecia, akt urodzenia po lacinie

2 tygodni 5 dni temu #34981 przez erasinska (Elzbieta Rasinska - Latella)
Drodzy Forumowicze,

poraz kolejny zwracam sie do Was z prosba o pomoc.
Od dluzszego czasu probuje rozwiklac zagadke uzywania przez moich przodkow podwojnego nazwiska - pisalam juz o tym zreszta w innym watku. Otoz w drugiej polowie XVIII wieku moi przodkowie mieszkajacy w tym czasie w Poczesnej i Kuznicy Marianowej uzywali zamiennie nazwiska Rasinski i Wroclawski / Braclawski.

Przegladajac ksiegi parafii Poczesna na FamilySearch natknelam sie na ponizszy akt urodzenia Leonarda Mossakowskiego? z 1947 roku z tej wlasnie parafii:
www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/4bc8ae4c0836f499

nie znam laciny, ale wedlug mnie w teksie wyraznie wystepuje slowo Braclavia.... Czy wedlug Was z dokumentu wynika, ze rodzina Mossakowskich pochodzila z Wroclawia? Czy dziecko tam sie urodzilo, a bylo ochrzczone w Poczesnej? Czy aby na pewno chodzi o Wroclaw, a nie o Braclaw  - czy ogolnie rzecz biorac owczena wojewodztwo braclawskie? Czy ktos z Was natknal sie kiedykolwiek na informacje o naplywie ludnosci z okolic Wroclawia badz Braclawia w tamtym okresie?

Byc moze informacje z tego aktu pomoga mi rozwiazac zagadke pochodzenia moich przodkow...

Z gory serdecznie dziekuje za pomoc i przy okazji zycze wszystkim Forumowiczom wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku!

Pozdrawiam,

Elzbieta

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 5 dni temu #34984 przez Molencki (Rafał Molencki)
Chodzi oczywiście o rok 1747. I na pewno nie chodzi o Wrocław, bo on po łacinie nazywa się Vratislavia lub Wratislavia. A Magnifici czyli Wielmożni Michał i Dominika  Mossakowscy byli podstolimi bracławskimi (subdapiferos Braclavienses) - Bracław na dzisiejszej Ukrainie, kiedyś stolica jednego z województw I Rzeczypospolitej. Podstoli to urząd tytularny i nie oznacza, że ktoś pochodzi z terenu, od którego wywodzi się nazwa urzędu lub go zamieszkuje - podobnie jak np. w Anglii żona następcy tronu Kamila nosi tytuł Księżnej Kornwalii, chociaż urodziła się i mieszka w Londynie. Mossakowscy najprawdopodobniej pochodzą z Mazowsza.
Według Minakowskiego (za herbarzami) żoną Michała była Domicella Rohozińska ( www.sejm-wielki.pl/b/lu.18095 ), zatem zapis chrztu Leonarda zniekształca jej imię. Można na tej stronie znaleźć sporo informacji o Mossakowskich, także np. pod adresem genealogiapolska.pl/1/mossakowski/index.php , ale przede wszystkim polecałbym tu herbarze.
The following user(s) said Thank You: jacek (Jacek Tomczyk), erasinska (Elzbieta Rasinska - Latella)

2 tygodni 4 dni temu #35004 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
 Tego aktu nie zdążyłem przed laty odnotować. ( W  Archiwum Archidiecezjalnym w Częstochowie). Zakończyłem na 1747 r. .
mam natomiast Michała Mossakowskiego w akcie nr 28 z 1730 r. .  Występuje w nim wraz z panną Katarzyną Doruchowską.  Z Osin. Owa Katarzyna pojawia się w aktach wielokrotnie
 I mam  Dominikę Mossakowską z 1745 r. 
W 1739 r. Michał Mossakowski był dzierżawcą starostwa olsztyńskiego  .  Występuje w akcie wraz z Julianna  Doruchowską [?] z Lubojny.  Spokrewniony niewątpliwie z Doruchowskimi z Osin i Łyśca.  Doruchowscy herbu Niesobia.

Ale ja wówczas szukałem rodzin chłopskich.
.
The following user(s) said Thank You: erasinska (Elzbieta Rasinska - Latella)

2 tygodni 4 dni temu #35005 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
W 1743 r. Florian Rohoziński.  figuruje w dokumencie metrycznym   wraz z Katarzyną Doruchowską.  [Nie odnotowałem szczegółów].
The following user(s) said Thank You: erasinska (Elzbieta Rasinska - Latella)

2 tygodni 4 dni temu #35006 przez erasinska (Elzbieta Rasinska - Latella)
Drogi Rafale, Drogi Andrzeju,

bardzo serdecznie Wam dziekuje za Wasze odpowiedzi i zainteresowanie tematem. Jestem bardzo, bardzo wdzieczna i jak zawsze kiedy prosze o pomoc na forum - pod ogromnym wrazeniem wiedzy  i zyczliwosci jego czlonkow.

Rafale, oczywiscie masz racje -  Wroclaw w tym wypadku zupelnie nie wchodzi w gre - poniewaz ja na co dzien stykam sie z jezykiem wloskim - a Wlosi na Wroclaw mowia Breslavia, przyszlo mi do glowy falszywe skojarzenie... Pewnie to bardziej od niemieckiego Breslau...
Poniewaz nazwisko moich przodkow wystepuje w roznych wersjach - i Wroclawski i Braclawski (oprocz pozostalej do dzis formy Rasinski) szukam kazdego tropu, ktory pomoglby mi te mnogosc wyjasnic... Ale skoro urzad, ktory sprawowal Pan Mossakowski byl tylko tytularny to pewnie ten trop niewiele pomoze mi w moich poszukiwaniach....
Z drugiej strony, jesli przybycie i osiedlenie sie mojego przodka Michala Rasinskiego /Raszynskiego / Wroclawskiego/ Braclawskiego w Poczesnej w jakikolwiek sposob zwiazane byloby z pobytem tam podstolego braclawskiego - moze to wlasnie mialo wplyw na nadanie Michalowi takiego wlasnie "przezwiska"... Poniewaz przodek moj zapisywany byl w ksiegach naprzemiennie tymi - jakze roznymi -  nazwiskami, wydaje mi sie, ze ktoras z wersji moglabyc przezwiskiem odmiejscowym....

Andrzeju, czy podczas Twoich badan, poszukiwan nie natknales sie na ktores z wymienionych przeze mnie nazwisk? Wydaje mi sie, ze moi przodkowie przybyli w okolice Czestochowy dopiero w drugiej polowie XVIII stulecia (przypuszczam, ze w latach 60-tch lub 70-tych), ja w kazdym razie nic wczesniej nie znalazlam, ale pewnosci nie mam...

Jeszcze raz bardzo goraco dziekuje!
I rownie serdecznie pozdrawiam,

Elzbieta

Czas generowania strony: 0.432 s.