Pytanie o odpisy aktów, o które można ubiegać się w USC

Więcej
5 lata 1 miesiąc temu #35725 przez Elwira Asyrk
Witam,

dopiero rozpoczynam swoją drogę z genealogią i kieruję pytanie do osób bardziej zaawansowanych w tych sprawach ode mnie.

1. Czy jeżeli znalazłam akt urodzenia/ślubu/zgonu z dawnych ksiąg i jest on opatrzony numerem porządkowym, to czy jest to numer tegoż aktu łamany na rok w którym był sporządzony? Np. Akt 3/1888r. ? 

2. Czy jeżeli znajduję wpisy z ksiąg z lat 1700-1900 to USC wystawi mi odpis zupełny takiegoż wpisu? Czy z dawnych lat nie ma takiej możliwości aby obecne USC wystawiły takie dokumenty?

3. Jeżeli dla przykładu znajdę wpis w starych księgach i wystąpię o wydanie odpisu zupełnego, mogę liczyć na dodatkowe informacje, czy też będzie to przepisanie danych z tegoż znalezionego przeze mnie wcześniej wpisu?

4. W starych aktach np. jak w moim przypadku przy numerze aktu jest np. napisane Lipowczyce, a opis aktu zaczyna się Działo się to w Kodrąbie...... Co to oznacza? Czy jak będę występowała o odpis aktu to powinnam wpisać jako miejsce sporządzenia Kodrąb czy Lipowczyce?

Czekam na informację.

Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 1 miesiąc temu #35729 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Pytanie o odpisy aktów, o które można ubiegać się w USC
Numeracja metryk zaczyna się od ok 1808- 10 roku /,wtedy zaczęto pisać metryki po polsku/. Metryki wcześniejsze są pisane po łacinie i nie mają numeracji. Jeżeli w zindeksowanych metrykach znajduje się numer, to jest on nadany przez indeksującego.
W każdym roku numeracja zaczyna się od 1.
Drugiego pytania nie zupełnie rozumiem. W USC są metryki z ostatnich 100 lat /urodzenia/ i 80 lat /śluby i zgony/. Wcześniejsze księgi USC ma obowiązek przekazać do archiwów państwowych /oczywiście są tam niuanse/.
Pytania trzeciego też nie rozumiem. Archiwa państwowe wydają skany metryk na prośbę zainteresowanego /można wysłać prośbę e-mailem / i za opłatą /2-5 zł., bez kwerendy/. W USC, /jeżeli tam są jeszcze księgi/, można poprosić o kserokopię lub skan /ważne,  nie należy prosić o odpis/ Jeżeli nie minął jeszcze " okres ochronny" to USC życzy sobie udowodnienia interesu prawnego, aby wydać skan /niekiedy wystawiają tylko odpis/.
Dokumenty wpisane do księgi są wszędzie jednakowe /w księgach parafialnych i cywilnych/.
Nazwa miejscowości z boku metryki jest miejscem urodzenia lub zgonu osoby /osób/,których dotyczy akt. Natomiast po słowach "działo się. we wsi /mieście/" podana jest nazwa miejscowości, w której znajduje się parafia /i gdzie wystawiono dokument/.
To tyle w dużym skrócie.
Pozdrawiam
Stanisław

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 1 miesiąc temu #35730 przez Michał Kołek
Podłączę się pod pytanie kolegi. Czy jest jakiś problem żeby uzyskać z częstochowskiego USC skan lub kserokopie aktu ślubu/zgonu przodka? Co z aktami przodków nie w linii prostej (siostra/brat pradziadka)?
Pozdrawiam
Michał

drzeworodzinne.czest.pl

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 1 miesiąc temu #35731 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Pytanie o odpisy aktów, o które można ubiegać się w USC
Jak już pisałem w poprzednim poście, zależy kiedy był ślub lub zgon. Jeżeli minęło 80 lat od końca roku, w którym nastąpiło zdarzenie, to USC wyda skan każdemu, kto złoży wniosek, niezależnie od stopnia pokrewieństwa.
Jeżeli nie minęło 80 lat to należy udowodnić interes prawny /zakres zależy od urzędnika/.
Stanisław 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 1 miesiąc temu #35800 przez Sylwia Dudek (Belkot)
Replied by Sylwia Dudek (Belkot) on topic Pytanie o odpisy aktów, o które można ubiegać się w USC
Witam

chciałam się podpiąć pod temat.
Co zrobić jeśli USC nie chce wydać aktu urodzenia starszego niż 100 lat. Mam taki przypadek na Ślasku, że urząd odmawia podpierając się ustawą o ochronie danych osobowych. To akt ur. z 1913 roku, brat mojego dziadka, prawdopodobnie zmarł we wczesnym dzieciństwie. Jak się odwołać?
Pozdrawiam
Sylwia

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 1 miesiąc temu #35802 przez J K R
www.prawo.pl/prawo/akta-stanu-cywilnego-...sowanego,353575.html

Pewno nie chcą bo już dawno te akta powinny być w archiwum państwowym. 

Skarga do wójta/burmistrza.

Własnym (petenta) sprzętem fotograficznym powinni umożliwić zrobić fotkę metryki.

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie