Topic-icon Pieńki Krzywańskie

2 lata 9 miesiąc temu #35726 przez Anna Grzeszna - Kozikowska
Proszę o pomoc specjalistów z ziemi częstochowskiej. Mam problem . Do jakiej parafii z poczatkiem XX w. należała wieś Pieńki Krzywańskie. USC podało mi Lgotę Wielką, niestety był to błędny trop, Archiwum wskazało Wiewiec, też błędny trop. Bardzo proszę o podpowiedź. Czy może należy szukać w Sulmierzyce? Niestety jestem zupełnym laikiem na tych terenach. Pozdrawiam Anna_Magdalena1

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 9 miesiąc temu #35735 przez Hanna Hofman-Polańska
wiele lat temu szukałam informacji o rodzinie we wsi Pieńki  Krzywanickie i o ile pamiętam to była parafia Wiewiec.
Ale wsie leżące na granicy różnych parafii moga mieć wpisy w różnych parafiach.Spotykałam się z tym często.Może prosze podać nazwiska których Pani szuka i będzie łatwiej pomóc.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 9 miesiąc temu #35737 przez Anna Grzeszna - Kozikowska
Sz.P. Chodzi mi konkretnie o metryke urodzenia Zofii Kopka ur. 26 marca 1908 r. Pieńki Krzywańskie. To z metryki zgonu. Pani w USC, skąd uzyskałam metryke zgonu skierowała mnie do Archiwum w Piotrkowie  i poinformowała, że metryka urodzenia powinna znajdować się w aktach Lgota Wielka. Niestety archiwum w Piotrkowie  skierowało mnie do Archiwum w Częstochowie  i poinformowano mnie, że Pieńki Krzywańskie to parafia Wiewiec. Z Archiuwm w  Częstochowie otrzymałam widaomość, że w parafii Wiewiec nie ma takiej metryki. I klops. Zaczęłam przeglądać przyległe parafie i też nic. Pozdrawiam Anna Grzeszna - Kozikowska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 9 miesiąc temu #35748 przez Hanna Hofman-Polańska
to faktycznie skomplikowana sprawa.
Może gdyby był akt ślubu i allegaty?
Czy jest mozliwośc podania w akcie zgonu błędnej miejsowości?  to też się zdarza-niestety.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 9 miesiąc temu - 2 lata 9 miesiąc temu #35771 przez J K R
Replied by J K R on topic Pieńki Krzywańskie
Zofia miała rodziców ( imiona i nazwisko panieńskie - było by łatwiej powiązać), musieli się gdzieś pobrać, być może w tej samej parafii będzie akt urodzenia córki.
np. 1876 r. Lgota Wielka akt nr 12  >>Kopka Andrzej i Niewałda Agnieszka.

Pozdrawiam JKR.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 8 miesiąc temu #35801 przez Anna Grzeszna - Kozikowska
Rodzicami Zofii Kopka był Adam Kopka i Bronisława Kupczyńska. Przeszukałam okoliczne parafie i nigdzie nie znalazłam ślubu Adama Kopka i Bronisławy Kupczyńskiej. Skoro Zofia urodziła się w 1908 r. to ślub powinien (przynajmniej teoretycznie być wcześniej). Przejrzałam akty z lat 1888 - 1910.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 8 miesiąc temu #35831 przez Stanisław Hejak
Wydaje mnie się, że trzeba dotrzeć do Ksiąg Ludności Stałej.Wpisywane były osoby stale zamieszkałe z podanym numerem domu oraz datą i miejscem urodzenia i imionami rodziców. Może być to pomocnym. Jest jeden podstawowy warunek, że takie księgi zachowały się. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Tryb prowadzi księgi między innymi z tego rejonu. Należy wziąć pod uwagę trzy ówczesne gminy : Sulmierzyce, Brudzice oraz prawdopodobnie Strzelce Wielkie.                                                                                                                                     Istnieje możliwość , że dziecko było tam urodzone i ochrzczone , a rodzice przenieśli się dalej np. w poszukiwaniu pracy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna Grzeszna - Kozikowska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 8 miesiąc temu #35832 przez Anna Grzeszna - Kozikowska
Pięknie dziękuję za uwagi i sugestie. pójdę również tym tropem Anna Grzeszna - Kozikowska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 8 miesiąc temu #35833 przez J K R
Replied by J K R on topic Pieńki Krzywańskie
A może to jest jakiś trop>>>>>>

"Gromada Wiewiec administracyjnie znajdowała się na terenie powiatu radomszczańskiego w województwie łódzkim. Z dniem 1 stycznia 1956 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 listopada 1955 roku w sprawie utworzenia powiatów: bełchatowskiego, pajęczańskiego, poddębickiego i zmiany granic niektórych powiatów w województwie łódzkim oraz w sprawie zmiany granic województw poznańskiego i łódzkiego gromada Wiewiec została włączona do nowo utworzonego powiatu pajęczańskiego . 1 stycznia 1959 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1958 roku w sprawie zmiany granic niektórych powiatów w województwach: białostockim, bydgoskim, kieleckim, lubelskim, łódzkim, poznańskim, warszawskim i zielonogórskim z gromady Wiewiec wyłączono wieś Krzywanice oraz kolonie Pieńki Krzywańskie i Otocze i włączono je do gromady Lgota Wielka w powiecie radomszczańskim."

Pozdrawiam JKR.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 3 tygodni temu #42065 przez Anna Grzeszna - Kozikowska
I po wielu miesiącach sprawa się wyjaśniła. W metryce zgonu urzędnik USC wpisał miejsce urodzenia Pieńki Krzywańskie, a winno być Pieńki Dworszowickie. Niewielka różnica, kilka kilometrów, a jednak. Akt znaleziony, badania posuwają się dalej.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.