Czarny Las

Więcej
5 lata 1 tydzień temu #36042 przez Ryszard Menc
Czarny Las was created by Ryszard Menc
Czy to prawda, że zlikwidowano 200 letni cmentarz ewangelicki w Czarnym Lesie?
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883...RMLJv0zQ8wzPyNtcpoZA
The following user(s) said Thank You: Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 1 tydzień temu #36062 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Czarny Las
Niestety to jest prawda.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 1 tydzień temu #36072 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Czarny Las
Piotr Gerasch nie komentuje. Ja też.  Wniosek : brak słów....

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 6 dni temu #36075 przez Tomasz Piasecki
Replied by Tomasz Piasecki on topic Czarny Las
Kilka dni temu widziałem o tym krótki materiał w jednej z telewizji. Wstrząsające! Natychmiast przyszły mi na myśl cmentarze choleryczne, które zapewne nawet nie są objęte ochroną konserwatorską. Co je więc chroni? Czy aby nie zostaną kiedyś przeorane i zabudowane? Pewnie nie jeden już tak zniknął, a z nimi pamięć i cześć żyjących. 
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 5 dni temu - 5 lata 5 dni temu #36081 przez Josef Weber
Replied by Josef Weber on topic Czarny Las
Cmentarz Ewangelicki KIRCHHOF w Weglowicach...  Pamietam jeszcze lata 1949 do 1956 kiedy to cmentarz Ewangelicki (Kirchhof) na ktorym spoczywali zmarli roznych narodowosci (Niemcy, Polacy, Czesi...) zostal doszczetnie zdewastowany i rozrabowany. Tylko z mojej rodziny byly tam w tym czasie okolo 20 grobow, po ktorych w latach szescdziesiatych nic nie pozostalo. Zdewastowano cmentarzysko – wydobywano piasek na budowę i wycięto dużo drzew. Zostały zniszczone krzyże na mogiłach, tabliczki z nazwiskami oraz ogrodzenia wykonane z prętów żelaznych wokół niektórych grobów. Starsi mieszkańcy nie mieli odwagi głośno protestować, tylko nieśmiało upominali się o szacunek dla zmarłych – pogrzebanych tam kolonistów – swoich przodków. Opamiętano się, gdy zaczęto wykopywać coraz więcej kości ludzkich. Częściowo zebrano je i zakopano w jednym miejscu. W ten sposób została zniszczona część cmentarza i z biegiem lat o nim zapomniano, a w swoje posiadanie objęły go drzewa: sosny, graby, dęby, a mogiły pomału zapadały się i znikały z powierzchni ziemi. Nazwa cmentarza (Kirchhof)
przetrwała przez wszystkie te lata i do dzisiaj mieszkańcy jej używają.    joweber.blogger.de/stories/2475571/
Ostatnia5 lata 5 dni temu edycja: Josef Weber od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 5 dni temu #36084 przez Stanisław Hejak
Replied by Stanisław Hejak on topic Czarny Las
Tam pochowany jest mój jeden z praprzodków Jan Sztuk przybyły ze Szwarcwaldu na początku lat 90 tych XVIII wieku.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie