Czarny Las

Więcej
5 lata 3 tygodni temu #36094 przez P G
Replied by P G on topic Czarny Las
Dzień dobry. Na czym opierasz wiedzę, jeżeli mogę zapytać, że przodek przybył już w XVIII wieku. Jeżeli tak, to czy na pewno od razu do Czarnego Lasu. Wg list osadników, Kolonia Hilsbach, zapisywana pierwotnie na kartach ksiąg metrykalnych Białej Górnej powstawała od końca 1802 r. Na to wskazują metryki. Potwierdza to również mapa Gillego z początków XIX w., która obszar obecnego Czarnego Lasu przedstawia jako wielką połać lasu. Co ciekawe, na mapach satelitarnych widać do dzisiaj ucięcie lasu od zachodniej strony jakie musiało nastąpić wraz z kolonizacją, zarówno na mapie kwatermistrzowskiej z 1826, jak i obecnych mapach stan ten jest zasadniczo niezmienny i owo ukształtowanie lasu to druga, po cmentarzu pamiątka po osadnictwie XIX wieku.
pozdrawiam
Piotr

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 tygodni temu #36096 przez MAŁGORZATA GETLICH
Replied by MAŁGORZATA GETLICH on topic Czarny Las
Wybierałam się na ten cmentarz w lecie tego roku, a tu taka niemiła niespodzianka. Moi praprapra pochodzili z Czarnego lasu - Julianna Kimmel była moją prababką. Rodzina Kimmel, Herter, Messingier, Hot. Bardzo mi smutno, że nie zdążyłam...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 tygodni temu - 5 lata 3 tygodni temu #36097 przez Josef Weber
Replied by Josef Weber on topic Czarny Las
Trudno w to uwierzyc, ze dla ludzi ktorzy sie w glownej mierze przyczynili do rozwoju polskiego przemyslu tkackiego nie ma miejsca nawet na cmentarzu!!! Rowniez niektorzy z mojej Rodziny ktora przybyla w 1802 z Feil ( dzisiaj Feilbingert) do Kuhlhausen (Weglowice) pracowali w Hilsbach. Miedzy innymi Johann Adam Weber urodzony w 1754 roku pracowal jako specjalista w tej dziedzinie ok. 15 lat. Zmarl w 1828 i pochowany zostal na cmentarzu ewangelickim KIRCHHOF w Weglowicach, ktorego naturalnie juz od lat piecdziesiatych ubieglego wieku nie ma… Jak sie wszystkie slady poniszczy to mozna pisac „dobre bo polskie“...
Ostatnia5 lata 3 tygodni temu edycja: Josef Weber od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 tygodni temu #36099 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Czarny Las
taki nagrobek był kiedyś na cmentarzu w Czarnym Lesie...
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 2 tygodni temu #36152 przez Sławomir Bauć
Replied by Sławomir Bauć on topic Czarny Las
Ten nagrobek oraz wszystkie, które były przed przejęciem cmentarza pozostały na swoim miejscu
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 2 tygodni temu #36200 przez Stanisław Hejak
Replied by Stanisław Hejak on topic Czarny Las
Ad vocem

Mój praprzodek Jan Sztuk nazwisko spolszczone przybył na tą ziemię na początku lat 90 -tych XVIII wieku.Tam rodzi się jemu syn w 1792 r. ( Michał ).Po upadku Księstwa Warszawskiego po 1815 r. wyrusza za chlebem w kierunku północnym , zatrzymuje się w okolicach Bełchatowa.Wspólnie z przybyłymi innymi kolonistami zakładają na bagnach,trzęsawiskach swój punkt osadniczy nazwają po swojemu DEUSCHLAND czyli po polsku Trząs , to obecna nazwa miejscowości. Miejsce urodzenia Michała CZARNY LAS wpisane jest w akcie metrykalnym . Do końca swojego żywota pozostaje  ewangelikiem .Natomiast dzieci Michała były ochrzczone w kościele rzymsko katolickim
Jeśli posiada Pan wątpliwości proszę przyjechać w rej Bełchatowa , tam zostanie sprowadzony na Ziemię . Nie interesuje mnie "radosna" twórczość internetowa.
Pozdrawiam
Stanisław Hejak
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie