Topic-icon Arabas to Harabasz?

3 miesiąc 3 tygodni temu - 3 miesiąc 3 tygodni temu #36508 przez arjanek48 (Jan Arabas)
Zawszezastanawialiśmy się z moim rodzeństwem skąd mamy takie obco brzmiące nazwisko.

Krążyła legenda że to po przodku którypochodził z Węgier, inna wersja przywoływała Serbskie

lubChorwackie związki. Gdy zacząłem mieć służbowe kontakty i bywaćw Grecjii, wielokrotnie

słyszałem ich komentarz że to greckienazwisko pochodzące od dwukołowego wozu zwanego

araba i określającejego właściciela i użytkownika.Dopierogdy przeszedłem na emeryturę,

zdecydowałem szukać w zródłach pisanych śladów tego przesiedleńca czy kolonisty.

Zaangażowałemsię mocno w badanie rodzinnej genealogii i nagle odkryłem w księgach

metrykalnych że od wieków rodzina nosiła nazwisko Harabasz. Oczywiście jak to było dawniej

typowe, nazwisko mutowało w zapisach w zależności od tego jak zgłaszający narodziny ojciec

wymówił a ksiądz zrozumiał i zapisał (byłoHarabasz ale i Harabas, Barabas, Arabasz).

Dopiero około roku 1875 cała linia rodzinna zgodnie przeszła  na nazwisko Arabas.

W księgach metrykalnych trafiam nawet zapisy o sądownie potwierdzanej zmianie co dowodzi

że była to skoordynowana akcja.Zaskakujące że nigdy w rodzinie nie uslyszałem na ten temat

żadnej wzmianki, zupełne zaskoczenie!  Odkrycie to zupełnie zmieniło mi perspektywę,

teraz zastanawiam się czy i jakie związki nasza linia „Maluszyńsko-Włoszczowska”

ma z innymi rodami Harabszów do dzisiaj żyjącymi w Polsce. Wersja pochodzenia obcego osłabła

na rzecz słowiańskiego. Za tym drugim przemawiają dwa względy. Po pierwsze rdzeń hara szeroko

komentowany na forach genealogicznych jako słowiański. Po drugie zapis najstarszej księgi

metrykalnej pokazuje urodzonego w Łazowie w 1664 roku Albertusa (Wojciecha) syna Andrzeja

i Zofii. Bez wątpliwości jest to nasz protoplasta bo od tego momentu mam udokumentowaną

ciągłość sukcesji. Szczęśliwie do początków XX wieku przodkowie z małymi wyjątkami żyli

i umierali w parafii Maluszyn.

Chętnienawiążę kontakt i współprace z członkami współczesnego klanu Harabaszów dla dalszych

poszukiwań wspólnej przeszłości.

PozdrawiamJanArabas            Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

arjanek48

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.270 s.