Topic-icon jak zgłosić błąd w indeksie?

3 tygodni 17 godzin temu #37683 przez franula (Danuta Dąbrowska)
jak w  temacie,
zgromadziło mi się kilka nazwisko do poprawy - mogłabym komuś dodatkowej roboty oszczędzić
czy jest jakaś procedura?
Pozdrawiam
Danuta 

Franula

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 5 dni temu #37702 przez admin (Szymon Gruca)
Niestety muszę ręcznie wyszukiwać w bazie i poprawiać.
A ponieważ błędne indeksy to prawdopodobnie rząd kilkudziesięciu tysięcy, więc lepiej się pogodzić z błędami niż mozolnie to poprawiać.

Szymon Gruca | www.szgruca.nazwa.pl

2 tygodni 4 dni temu #37710 przez franula (Danuta Dąbrowska)
ok, jeśli jest taka praktyka.

Franula

2 tygodni 13 godzin temu - 2 tygodni 13 godzin temu #37792 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Panie Szymonie,

Praktyka wskazuje na to, że poprawiane będów w każdej bazie danych jest równie ważne jak wprowadzanie nowych rekordów. Mamy tu na forum liczne grono osób indeksujących więc dlaczego nie zebrać grona korektorów, którzy na bieżąco poprawialiby zgłaszane błędy. W końcu każdy kto odkryje, że jego pradziadek ma tutaj błąd w nazwisku albo imieniu pewnie chciałby to zmienić. Przypuszczam jednak, że dostęp do bazy jest mocno zabezpieczony aby nikt niepowołany się tam nie dostał, więc zadanie nie jest proste jak poprawiać te błędy. Ale być może w bazie, która obsługuje indeksy metrykalne TGZCz są jakieś skrypty do ułatwienia tego typu mozlnych zadań. Przypominam sobie, że kiedyś na forum zaproponowałem prostą operację poprawienia imion bez właściwie wpisanych polskich liter (np. Lukasz zamiast Łukasz). Wprowadził Pan te korekty, a mnie przy okazji dostało się od życzliwej forumowiczki, że się czepiam osób które pomyliły się przy wprowadzaniu :-)  www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/foru...ach-w-indeksach-tgzc

Ja się zgłaszam na korektora błędów w bazie.

Pozdrawiam,
Zbyszek

2 tygodni 13 godzin temu #37794 przez 6sJ (Stanisław Jegier)
Panie Zbyszku. 
Z własnego doświadczenia wiem, że Pan Szymon zawsze dokonuje poprawek, jak go o to poproszę.
Faktem jest, że jest to dodatkowe obciążenie dla Niego i nie można żądać aby było to stałym Jego zadaniem.
Nie wiem, czy Pan wie, że nanoszenie poprawek w bazie PTG trwa nieraz kilka tygodni, a tam jest to przecież sformalizowane.
Pana chęć bycia korektorem, jest chwalebna, ale mało realna.
Pozdrawiam
Stanisław Jegier

1 tydzień 5 dni temu #37850 przez admin (Szymon Gruca)
Byłoby super gdyby ktoś wziął na siebie wprowadzanie poprawek.
Widzę jednak jeden podstawowy problem: nie posiadam wystarczających uprawnień do zarządzania użytkownikami bazy.
To oznacza, że mogę dodać nowego użytkownika, ale będzie on miał pełne uprawnienia do całej bazy. Idealnie byłoby, gdybym mógł ograniczyć uprawnienia tylko do modyfikacji i tylko do wybranych tabel. Jeżeli dam komuś pełne uprawnienia, to taka osoba może (nieświadomie) zmodyfikować/usunąć dosłownie wszystko na stronie jak również całą stronę.
Ale Panie Zbyszku, jeżeli jest Pan zainteresowany możemy zrobić taką próbę. Proszę o kontakt na maila, opiszę Panu jak to robić.

Szymon Gruca | www.szgruca.nazwa.pl

1 tydzień 5 dni temu #37851 przez RomanK (Roman Kempa)
A może w ramach poprawiania zostawić "błędny" wpis i dopisać "poprawiony"
Nie kwestionuję błędów popełnionych przez indeksujących.
Wielokrotnie jednak spotykałem się z różnym zapisywanie w różnych aktach tej samej osoby.
Indeksujący mógł w takiej sytuacji wprowadzić różne zapisy - niekoniecznie błędne.

1 tydzień 5 dni temu #37857 przez krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)
Moim zdaniem nie ma sensu korygowania całej bazy. Przypuszczam, że może to być parę tysięcy nazwisk.
Ja również zauważyłem sporo błędów. Najczęściej są to tzw. literówki. Osoba spisująca ma bardzo często problem z odczytaniem i nie wie jaka to ostatecznie litera. Można to sobie skorygować poprzez wyszukiwarkę wpisując np. ….. kot …… kat ….. kut 
Innym razem wydaje się, że to jest błąd, lecz kiedy zajrzymy do oryginału, okazuje się , że tak jest faktycznie zapisane.
Często z jednego nazwiska powstaje kilka odrębnych rodzin. Mam kilka takich przypadków np. z Matysika w ciągu dwóch pokoleń powstała rodzina: Matysiaków, Matusiaków czy Matysików. Nie możemy dopuścić, żeby np.Zięba korygował na Ziemba, a za parę dni inna osoba odwrotnie / mam to nazwisko w swoim drzewie w obu wersjach /
Proponuję stworzyć odrębny wątek, gdzie każdy będzie mógł wnieść swoje poprawki, a inna osoba będzie miała możliwość odnieść się do proponowanej poprawki.
      Pozdrawiam

1 tydzień 5 dni temu #37858 przez RomanK (Roman Kempa)
Chwil parę przy indeksacji już siedziałem i lepiej niż przedmówca swoich wątpliwości nie ująłbym. To co dla nas dzisiaj jest zasadniczym błędem w pisowni, w czasach tworzenia odczytywanych dokumentów było normalnością. Sam przyglądałem się osobie, która w ciągu trzech lat, w aktach pisanych przez tego samego księdza miała na nazwisko odpowiednio Drozdek(ślub), Drozd(ur. dziecka), Drozdowski(zgon). Jak nazywał się ten człowiek? itd. itp.
Propozycja tematu w którym umieszczane są znalezione błędy, chyba jest najmniej pracochłonny.

1 tydzień 5 dni temu #37871 przez franula (Danuta Dąbrowska)
W moim przypadku do mojej wersji nazwiska (kilkoro dzieci z tego samego małżeństwa nazwisko matki z domu  pojawiło się w 3 wersjach. Indeksujacy przyznał mi rację że poprawne jest 1 brzmienie choć go nie winię bo piszący bazgrał.
Jednak tu łatwo dojść prawdy na podstawie innych danych.

Gorzej gdy szukamy czyjegoś aktu urodzenia , nie znamy imion rodziców i jak tu znaleźć jak jest błąd w nazwisku?  Że Trejtowicz jest Treytowiczem to jasne ale trochę mi zajęło dojście do jego aktu chrztu gdzie zapisany jest w indeksie jako Frejtowicz.

Z moim pytaniem chodziło mi o błędy oczywiste, łatwe do stwierdzenia na podstawie dokumentu.

Franula

1 tydzień 5 dni temu - 1 tydzień 5 dni temu #37872 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Panie Krzysztofie, Panie Romanie,

Różne zapisy na przestrzeni wieków to temat rzeka - zna go dobrze Sebastian Górecki, który w Zrębicach i okolicy spisywał w polu nazwisko wszystkie możliwe wersje. Pani Franula pisze jednak o błędach (prawdopodobnie literówkach) do poprawy, więc spróbujmy je poprostu poprawić ;-) 

Osobny wątek na forum z wykazem literówek powinien się pojawić, może w takiej formie:
jest:  M 1822 Przybynów Ciechowski Michał
powinno być: Czechowski

1 tydzień 4 dni temu #37891 przez krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)
Panie  Zbigniewie
Z ciekawości sprawdziłem podany przez Pana przykład. Faktycznie tutaj błąd jest ewidentny. Od razu odczytałem nazwisko Czechowski a nie Ciechowski. W takim przypadku korekta jest konieczna. Mnie chodzi bardziej o to, aby nie poprawiać oryginalnych zapisów. Ja osobiście bardzo długo szukałem aktu urodzenia Stanisława Kotyla z Kocina. Powinien być w filii Cykarzew lub par.Mykanów. Ostatecznie odnalazłem go w par. Borowno w 1804r pod nazwiskiem Kotel.
Jest to wersja oryginalna, i tak powinno pozostać. Nie odbierajmy innym przyjemności z poszukiwań.

1 tydzień 2 dni temu - 1 tydzień 2 dni temu #37927 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Otrzymałem dzisiaj uprawnienia do korekty literówek w indeksach metryk. Wszelkie błędy do poprawy proszę zgłaszać w wątku  www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/foru...deksach-metryk#37901
Te z pierwszego mojego posta są już poprawione. 

Zgodnie z ustaleniami poprawiamy tylko ewidentne literówki, a nie różną pisownię tego samego nazwiska np Kimla i Kiemla, albo Gagla i Glagla.

Pani Franulo, którego Frejtowicza mam poprawić na Trejtowicza? Odpowiedź i pozostałe nazwiska proszę umieścić w wątku Błędy w indeksach metryk.

Pozdrawiam,
Zbyszek

1 tydzień 2 dni temu #37928 przez franula (Danuta Dąbrowska)
Mam na imię Danuta:) chwilę jestem z dala od zapisków ale z przyjemnością dorzucę swoje literówki, postaram się jeszcze dzisiaj.

Franula

Czas generowania strony: 0.719 s.