Błędy w indeksach metryk

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu - 4 lata 4 miesiąc temu #38063 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Błędy w indeksach metryk
Sprawa poprawek jest zagadnieniem skomplikowanym i można byłoby napisać elaborat, na ten temat.
Do zagadnienia należy, zawsze, podchodzić z rezerwą, biorąc pod uwagę doświadczenie zgłaszającego poprawkę.
Poprawianie tzw. literówek, błędnie odczytanych liter przez indeksującego, jest sprawą prostą i oczywistą.
Natomiast  nie zgadzam się z poglądem Pana Krzysztofa, że poprawki nazwisk jest tworzeniem nowych metryk, nowych metryk nie da się stworzyć. Można tylko pomóc osobom robiącym własne drzewa genealogiczne, tworząc prawidłowe indeksacje, tak jak to napisała Pani Danuta.
W indeksacji podany jest numer dokumentu, lub inny odnośnik do metryki /data, strona itp. księgi łacińskie/, co umożliwia łatwe skorelowanie danych.
Przykłady z mojego podwórka:
- po śmierci męża Rycharda Jegier, żona wzięła ponownie ślub, ale w skorowidzu i metryce figuruje nazwisko Rychardowa /w tekście metryki jest napisane, że była żoną R. Jegiera/, czy prawidłowe napisanie w indeksacji nazwiska kobiety jest poprawianiem metryki?
- w akcie zgonu mojego przodka Karola Jegier jest podane jako imię i nazwisko matki, dane jego żony, czy nie należy wpisać do indeksacji prawidłowych danych?
Podobnych przykładów, każdy z genealogów może podać wiele.
Należałoby też skorygować niektóre oczywiste różnice w imionach, np. Wojciech - Adalbertus, wyszukiwarka nie łączy osób o tych imionach.
Rozpisałem się, ale wystarczy.
Stanisław

 
Ostatnia4 lata 4 miesiąc temu edycja: Stanisław Jegier od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #38068 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Błędy w indeksach metryk
Panie Krzysztofie, bardzo proszę o uproszczenie opisu życzeń do formatu który zaproponowałem w pierwszym poście np:

Przybynów, M 1822/34 jest Grudzik Józef  powinno być: Gradzik

Szersze wyjaśnienia którymi okrasił Pan swoje życzenia niosą wiele dodatkowych informacji ale po pierwsze wymagają do zrozumienia sporo więcej wkładu intelektualnego, a po drugie mogą budzić pewne wątpliwości co zgłaszający ma właściwie na myśli. Proszę mi pomóc po prostu poprawić literówke w nazwisku ;-)

Ad. 1. Pan proponuje Glimza (Klimza), a ja zrobiłem Glimza / Klimza. Czy jest tu jakaś istotna róznica? No i gdzie tu tworzenie nowych metryk? :-)

Pozdrawiam,
Zbyszek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #38070 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Błędy w indeksach metryk
Panie  Stanisławie.
W pełni się z Panem zgadzam. Być może niezbyt fortunnie sformułowałem swoje pierwsze zdanie w poprzednim wpisie.
Literówki - oczywiście sprawa prosta, i każdy po jakimś czasie dojdzie do poprawnego nazwiska.
Problemy były ,są ,i będą. Jak wstawić do indeksacji osoby których nie ma w spisach urodzin. Oni występują jako ojcowie i matki, ale oficjalnie ich nie ma. Znajdujemy ich w aktach znania lub alegatach . Wiemy gdzie się urodzili i jak nazywali się ich rodzice, ale rok urodzenia jest nie do końca pewny. Kto jest ważniejszy :  X czy Y  kiedy piszą  X vel Y  czy Y vel X.
Problemów jest wiele i każdy sam musi dojść po analizie wielu metryk do prawdy. My możemy jedynie wspólnie tą
drogę ułatwić.
 Pozdrawiam
 Krzysztof

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #38079 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Błędy w indeksach metryk
Szerszą dyskusję o problemach odczytywania i interpretacji nazwisk w metrykach proponuję przenieść do oryginalnego wątku "jak zgłosić błąd w indeksie?" www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/foru...lad-w-indeksie#37683  
Tu zostawmy miejsce na zgłaszanie oczywistych literówek, które z przyjemnością poprawię.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu - 4 lata 4 miesiąc temu #38111 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Błędy w indeksach metryk
Panie Zbigniewie.
Dobrze byłoby założyć w zakładce "Forum" katalog "Błędy w indeksach metryk", tak jak jest katalog "Aktualnie indeksowane parafie" , bo teraz trzeba szukać wątku, /chyba, że ja źle szukam/.
Przy okazji proszę o poprawkę - urodzenia, Cz-wa św. Zygmunt, 1900 r., akt 699 - jest Pękała winno być Psykała.
Pozdrawiam
Stanisław Jegier
Ostatnia4 lata 4 miesiąc temu edycja: Stanisław Jegier od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #38119 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Błędy w indeksach metryk
Poprawione Bogusławice 1777 i Częstochowa 1900. Nie jestem w stanie dodać do bazy drugiej wersji metryki z Mykanowa 1842.
Wątek "Błędy..." ma już swoją zakładkę na forum ogólnym.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Kucharski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie