Gdzie szukać?

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #37931 przez Andrzej Spyra
Gdzie szukać? was created by Andrzej Spyra
         Dzień dobry!
Na FamilySearch znalazłem akt ślubu Józefa Spyry / ur. pomiędzy 1774 a 1777 rokiem/ i Łucji Ładoń ur. w roku 1779r, zawartego w roku 1796 w Porębie par. Ciągowice.
     Niestety brak jest danych ojca i matki Józefa, co wstrzymało budowę drzewa. W AP. Katowice akta ślubów z tej parafii są od roku 1808. Stąd pytanie czy są gdzieś obszerniejsze akty ślubów z tego roku.
Nie znalazłem również w par. Ciągowice aktu urodzenia Józefa Spyry, a mam spisane wszystkie akty z tejże parafii o nazwisku Spyra podanych na FamilySearch.  Jedyny ślad to Spis Ludności 1790-1791r., gdzie występuje Józef Spyra 12 lat lecz i w tej rodzinie Spyrów, również brak aktu urodzenia tegoż Józefa.
Może ktoś ma takowego Józefa w swoim drzewie, a może jakaś sugestia.
Pozdrawiam, Andrzej Spyra

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu - 4 lata 4 miesiąc temu #37934 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Gdzie szukać?
Jak to w genealogii bywa, nie można mieć pewności. Ale ja zakładałbym, że to ten Józef ze spisu z domu nr 76, syn Jana i Magdaleny. Musiał mieć trochę więcej niż 12 lat, skoro ożenił się w 1796, a jego rodzice w 1790 już byli po czterdziestce. Najwidoczniej nie zapisano jego chrztu, tak się czasem zdarzało, np. jeden z moich 3xpra-dziadków urodzony w parafii Przybynów c1798 na ślub w Kłobucku w 1825 przynosi tylko akt znania potwierdzony przez dwie rodzone siostry, gdyż w księdze chrztów nie było takiego wpisu.
Józef także mógł być ochrzczony w innej parafii, albo mógł być synem Magdaleny z jej ewentualnego poprzedniego małżeństwa - proszę zauważyć, że - wg spisu - była 3 lata starsza od Jana.
A przed 1808 akty śluby są po łacinie, lakoniczne w formie dudki i na ogół nie podaje się w nich imion rodziców młodożeńców.
Ostatnia4 lata 4 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Andrzej Spyra

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #37961 przez Andrzej Spyra
Replied by Andrzej Spyra on topic Gdzie szukać?
    Panie Rafale bardzo dziękuję za tak ciekawą i pomocną analizę mojego przypadku, ale jednocześnie mnie Pan zmartwił, gdyż będę zmuszony uznać pradziadka Jana na razie jako przodka rezerwowego. Gorzej jakby się okazało, że Józef  jest synem Magdaleny bo wtedy musiał bym pradziadka Jana adoptować. A mnie się wydawało, że będzie tak lekko.
    Moja przygoda z genealogią rozpoczęła się przypadkiem, kiedy to znalazłem wycinek z gazety o rocznicy kamiennych godów w rodzinie Spyrów z Wilkowyj /nie mylić z tymi z filmu „Ranczo”/. Jubilat opowiadał o swoich przodkach przybyłych z Węgier i postanowiłem to sprawdzić może to i moi przodkowie, ale niestety nie. Pozwolę sobie również dołączyć wspomniany wycinek, może kogoś z populacji Spyrów to zainteresuje lub zainspiruje do zajęcia się genealogią.
    Pozdrawiam, Andrzej Spyra
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #37964 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Gdzie szukać?
Potwierdzam opinię Pana Rafała odnośnie podanego w spisie wieku .Proszę  się  nie sugerować tym, że faktycznie miał 12 lat. 
Spis z par. Kłobuck dostępny jest w dwóch wersjach: z 10.03.1791r i z 31.12.1791r. Przy osobach które poszukiwałem, w każdym przypadku są znaczne różnice wieku. Największa różnica  jaką znalazłem to 30 lat / 48 - 78 /.
To tak dla przykładu - ale najważniejsze że są takie spisy.
The following user(s) said Thank You: Andrzej Spyra

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie