Ks. Wacław Szczotkowski (1872-1930) - Szukam kogoś do robienia zdjęć

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39022 przez David Jablonka
Mój wielki wujek był kapłanem. Nazywał się Wacław Szczotkowski. Jego biografia jest poniżej. Chciałbym znaleźć kogoś, kto może pójść do Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej i zrobić dla mnie zdjęcia zawartości jego folderu, a następnie wysłać mi zdjęcia pocztą elektroniczną. Szczególnie interesuje mnie to, czy w osobistym czasopiśmie można znaleźć więcej informacji, które w historycznym podsumowaniu są określane jako „autobiografia”. Jestem bardzo zainteresowany czytaniem jego myśli, jeśli są one dostępne.Chcę też zrozumieć, czy czas księdza Szczotkowskiego w Wistce był w Wistce, która jest blisko Włocławka. Na podstawie mojej historii rodzinnej byłoby to najbardziej sensowne, ale chcę to potwierdzić, ponieważ w Polsce istnieje wiele miast o nazwie „Wistka”.Daj mi znać, jeśli jest ktoś, z kim mogę się skontaktować, aby pomóc. Mieszkam w Stanach Zjednoczonych, więc w tej chwili nie jest możliwe odwiedzanie. Skontaktowałem się z Archiwum pocztą, a ksiądz powiedział, że jedynym sposobem na obejrzenie folderu i zrobienie zdjęć jest wejście na stronę.Z góry dziękuję za całą pomoc. Bardzo to doceniam.

Ks. Wacław Szczotkowski (1872-1930) Urodził się w Puławach dnia 22 września 1872 r. w rodzinie Aleksandra herbu Jastrzębiec, radcy dworu, starszego referenta Wydziału Ubezpieczeniowego w Magistracie miast Warszawy, obywatela miasta Włocławka, i Kazimiery Kolbe von Wartenberg. Po ukończeniu sześciu klas V gimnazjum filologicznego w Warszawie wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku w r. 1890. Skąd został wysłany do Rzymu na Uniwersytet „Gregorianum” i dopiero po powrocie otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Bereśniewicza w dniu 27 stycznia 1895 r. Jako wikariusz pracował w Zagórowie (1895-1896), Koninie (1896-1897), Warcie (1897 r.), Błaszkach (1897-1898), Cieszęcinie (1898-1899), Błennie (1899-1900) i Kowalu (1900-1901). Proboszczem zostaje w 1902 r. w Wistce, gdzie pracuje do r. 1905. Stąd przechodzi do parafii Łowiczek, a po dwóch latach do Kwiatkowic (1907-1909). Na dalsze cztery lata przenosi się do Niedośpielina, aby w r. 1913 objąć probostwo w Rzejowicach, na którym pozostał aż do zgonu. Tu z prac materialnych trzeba zanotować nowy dach na Polowie kościoła, wybudowanie nowej stodoły z papowym dachem. W trosce o oddalone od kościoła wioski postarał się o gruntowny remont kaplicy w Przerębie oddalonym o 8 km, gdzie co drugi tydzień regularnie odprawiano nabożeństwa. Tę regularność przerwała choroba, z której sam się usprawiedliwiał w 1927 r., pisząc, że każdą wolną chwilę musi wykorzystać na odpoczynek. Jak podał w swym życiorysie, był „wzrostu więcej niż średniego, oczy szaro niebieskie, włosy siwe”. Zmarł w Rzejowicach dnia 1 grudnia 1930 roku w wieku 58 lat. Pochowany w Rzejowicach.  Walenty Patykiewicz   BibliografiaPatykiewicz W., Ks. Wacław Szczotkowski (1872-1930), „Częstochowskie Wiadomości Diecezjalne” 36 (1962) nr 5, s. 153.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #44401 przez Paweł Czesław Lebelt
Rzejowice to moja rodzinna miejscowość, kojarzę grób pana wuja, znalazłem też dwa zdjęcia w moich albumach. 
postimg.cc/ts2gSbgF - na środku ks.Szczotkowski, pierwszy z prawej od globusa to mój dziadek (rocznik 1910 więc data zrobienia zdjęcia pewnie około 1920)
postimg.cc/DmXdtjLS - zdjęcie ks.Szczotkowskiego

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie