Błeszyńscy

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu - 3 lata 11 miesiąc temu #39349 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Błeszyńscy

Andrzej Kuśnierczyk napisał: Zajmuje się Błeszyńskim prawie 30 lat.  Postanowiłem już nie wypowiadać się  na forum, bo w dobie internetu " każdy wie swoje". 
Polecam jedynie linię Błeszyńskich z Bulowic  k. Czańca.    Posiadali Rogoźnik i Milowice.  Z tej linii Ignacy Błeszyński ( z matki Malczewskiej - tak, z tych Malczewskich- herbu Tarnawa ) powieszony w Piotrkowie ( wraz z ks. Mosińskim z Dmenina).

Dziękuję Panie Andrzeju za wyjątek i azymut w sprawie Błeszyńskich. Proszę nie robić tego co Pan obiecał, nie wyobrazam sobie Forum bez Pana wiedzy, Pozdrawiam serdecznie. Maria
Ostatnia3 lata 11 miesiąc temu edycja: Maria Nowicka-Ruman od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39353 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic Błeszyńscy
Witam. Mam trochę informacji o Błeszyńskich, może nie o Jacku ale innych , tylko jak się z Panią skontaktować.  Ja poszukuję informacji o mojej pra..pra..prababci, która tak przypuszczam była córką Józefa i Marianny Stobieckiej, urodziła się po 1754 roku. Informacja dla Pana Andrzeja ( pewnie już dotarł do tych informacji ) ślub w 1812 roku ( parafia Książnica Wielka - kieleckie )  ślub Ignacego Błeszyńskiego z Bulowic z  Józefą Błeszyńską z Łapszowa. Pozdrawiam Honorata
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu - 3 lata 11 miesiąc temu #39354 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Błeszyńscy
Bardzo dziękuję Pani Honorato, każda informacja na wagę złota, mój adres marianowicka1@tlen.pl
Ostatnia3 lata 11 miesiąc temu edycja: Maria Nowicka-Ruman od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39363 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Błeszyńscy
Wciąż łudzimy się , ze w którymś z archiwów,w zapomnianej , zakurzonej jednostce, znajdzie się kompletna dokumentacja  interesującej nas rodziny. I wszystko będzie nam dane. Też tak kiedyś myśłałem. Po przejrzeniu Tek Dworzaczka przekonałem się  ,że  twarde dowody znajdziemy w księgach grodzkich i ziemskich, natomiast akta metrykalne ( a nawet hipoteczne (-  z powodu ich niekompletności)  to swego rodzaju "gra w klasy" z historią.  Zycie pisało najbardziej niezwykłe scenariusze. Dlatego ważna jest metodologia poszukiwań i samo poszukiwanie a małe utarczki o detale. I przede wszystkim trichę szerszego spojrzenia, nie można katować swoim egoistycznym problemem ( np. brzmienie imienia lub zapis nazwiska) wszystkich wokół.  
Wolno mi było staremu zrzędzie to napisać, bo np. Jacek Tomczyk  przez grzeczność tego nie uczyni. Nie będę nawoływał do pokory (bo ostatnio zbyt wielu o to nawołuje) ale o cierpliwość badawczą i życzliwą współpracę genealogów.
A co ja mam zrobić.   "Mój"JÓZEF BŁESZYŃSKI (wylegitymowany w 1855) jest w 6 pokoleniu potomkiem właściciela Kamienicy [Polskiej]  Marcina  i ego zony Anny.  Kto mi da "na tacy"  te brakujące  pokolenia?  Mam kilkunastu Józefów Błeszyńskich w XIX wieku.    Mam kilkadziesiąt par małżeńskich:   Błeszyński -  tu imię żony   i kilkaset par Błeszyńska - tu imię męża .
Mam tez małżeństwa Błeszyński - Błeszyńska , ot , choćby Ignacego  , który miął żonę Anne z Błeszyńskich,  miał syna Józefa a ten z kolei miał syna Ignacego Józefa (1839- 1864) powieszonego w PIotrkowie  powstańca styczniowego.
Andrzej Błeszyński, syn aptekarza z Wielunia, zginął w powstaniu warszawskim. MIał pseudonim' Czeski' . Przyjął go po przodku, który taki pseudonim przyjął w jako powstaniec styczniowy. ( Kto znajdzie w sieci wykaz pseudonimów powstańczych z doby powstania styczniowego nie uprzejmie podeśle mi linka, z góry dziękuje. To taka żartobliwa prośba ).
Pociesza mnie tylko fakt, ze same poszukiwania są tak fascynujące.  I za to uwielbiam tę dziwną dyscyplinę.
Pozdrawiam wszystkich i życzę optymizmu . 
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39365 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic Błeszyńscy
Witam Panie Andrzeju.  Ma Pan rację w kwestii kompletności danych. Nigdy tak nie ma, że mamy wszystko od razu podane na tacy, a jeżeli już znajdziemy parafię i mamy w niej kilka pokoleń to naprawdę jest sukces i mamy wielkie szczęście. Ja kilka lat ( może 5 może więcej  ) szukałam rodziców Józefy Błeszyńskiej ( urodzonej około 1754 ) roku  i oczywiście nie mam pewności tak na 100%, że jej rodzice to Józef i Marianna Stobiecka , bo nie mam jej aktu urodzenia ( ale tak na 95% to wiem, że to są  jej rodzice ). Przypadek drugi ; jeszcze dłużej szukałam rodziców Franciszka Skąpskiego dziedzica Piołunki ( ur około 1734 - zg 1802 ) ( parafia Krzcięcice - świętokrzyskie ) , i wczoraj otrzymałam od Pani Marii Nowickiej jego testament z roku 1801, z którego wyczytałam, że jego rodzice to Michał i Zofia Anna Oraczewska ). Tak poza tym,  to w tym  testamencie są też inne bardzo ciekawe informację. Do czego zmierzam, że poszukiwania dają nam tyle radości, uczą nas pokory i że  są jak puzzle, które po iluś tam latach wracają na swoje miejsce. To nie ważne, że obraz jeszcze nie jest całkiem gotowy ( pewnie nigdy  nie będzie  ). To nam daje radość, poczucie przynależności do naszych przodków, poznajemy ciekawe sprawy z ich życia i to jest fantastyczne w tych poszukiwaniach. Każdy ma jakiś sposób na życie, a my tutaj mamy właśnie taki. Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań Honorata
The following user(s) said Thank You: Andrzej Kuśnierczyk, Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39369 przez Janusz Wejmann
Replied by Janusz Wejmann on topic Błeszyńscy
Ja też szukam Błeszyńskich (od 3 miesięcy). Aktualnie szukam rodziców pary, która zawarła małżeństwo opisane w akcie wstępnie przetłumaczonym tak:
Rok 1787
Lgota
2. Tego samego roku, dnia 29-go stycznia. Ja,jak wyżej, poprzedziwszy 3-ma zapowiedziami, ogłoszonymi dokładnie w dniach
niedziel i świąt w obecności zgromadzonego ludu, nie znajdując żadnych
kanonicznych przeszkód, zapytałem publicznie w kościele Urodzonego i
Wielmożnego Pana Kazimierza Błeszyńskiego kawalera parafii Kodrąb, posesora
dzierżawnego wsi Widawka, [zgoda na nieobecność ?] i Wielmożną Pannę Różę
Błeszyńską podczaszankę sanocką, potomstwa z niegdyś Wielmożnej Marianny
Stobieckiej[?],  i mając ich wspólną zgodę, połączyłem ich węzłem
małżeńskim i błogosławiłem w obecności świadków Urodzonych Wielmożnych Jana i
Bonawentury Błeszyńskich chorążyców drohiczyńskich, Ludwika Kiedrzyńskiego
burgrabiego piotrkowskiego, Rocha Wielobyckiego burgrabiego warszawskiego i
piotrkowskiego, Kacpra Kępisty łowczego ostrzeszowskiego i innych wiarygodnych
świadków kondycji szlacheckiej.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie