Topic-icon Rodzina Bogusławskich i Świętorzeckich

2 miesiąc 3 tygodni temu #39765 przez JanW. Kaczmarek
Szanowni Państwo, poszukuję informacji na temat rodziny Władysława, Alfonsa Edwarda, Sabiny Bogusławskich oraz rodziny Świętorzeckich. Bogusławscy związani byli z majątkami Zacisze - Stradom i Wilkowiecko oraz Częstochową. To moja rodzina. Wiadomości encyklopedyczne i słownikowe oczywiście posiadam. Swojego czasu była dyskusja na ten temat na forum, którą prowadził Krzysztof Bogusławski. Poszukuję kontaktu z Panem Krzysztofem i jego rodziną. Z Bogusławskimi związana była rodzina de Witte. Czy w Wilkowiecku i Zaciszu - Stradom ostały się dwory, w których zamieszkiwali ? Możę ktoś z rodziny Bogusławskich i de Witte mieszka jeszcze na tych terenach ?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 3 tygodni temu #39803 przez JanW. Kaczmarek
Jeszcze raz proszę o informacje odnośnie rodziny Bogusławskich z Wilkowiecka i Zacisza - Stradom. Istnieją dwie wersje odnośnie herbu tej rodziny. Czy może komuś coś wiadomo na ten temat ? Interesuje mnie też informacja odnośnie szpitala powstańców styczniowych na zamku Kruszyna. Czy możliwe jest uzyskanie informacji odnośnie przebywania tam na leczeniu Bolesława Świętorzeckiego ? Mógł występować pod nazwiskiem Mawrowski. Posiadam zdjęcie sanitariuszki tego szpitala podpisane "Stefania Kanigowska". Czy ktoś wie kto to był i z jakiej rodziny ? Czy w Wilkowiecku i Zaciszu pozostały jakieś zabudowania dworskie ?

2 miesiąc 3 tygodni temu #39804 przez Krzysztof Kucharski
Jeżeli takie spisy się zachowały, to być może znajdują się w Ossolineum, gdzie w większości przechowywane jest archiwum Lubomirskich. 
Stefania Kanigowska - przypuszczam, że może chodzić o Wiktorię Stefanię Kanigowską ur w 1844r córkę dziedzica wsi Lubojna Tomasza Kanigowskiego i Erchardyny Garczyńskiej.

2 miesiąc 3 tygodni temu #39805 przez JanW. Kaczmarek
Szanowny Panie., dziękuję za wiadomość i pójdę wskazaną drogą. Sprawdzę otrzymane informacje. Jeżeli będzie Pan coś wiedział nowego to proszę o kontakt. Czy wie pan coś o dworach w Wilkowiecku i Zaciszu ? Z Lubomirskimi jesteśmy spowinowaceni przez Gawrońskich, Świętorzeckich i Radziwiłłów. Na powyższe tematy jednak nic nie znalazłem w posiadanych materiałach. Pozdrawiam.

2 miesiąc 4 dni temu #40011 przez JanW. Kaczmarek
Drodzy Państwo, jestem trochę zdziwiony, że nikt nie posiada w Częstochowie informacji o Władysławie,  Alfonsie  i innych Bogusławskich wywodzących się z majątków Wilkowiecko i Zacisze - Stradom. Osoby te wniosły duży wkład w historię Częstochowy tamtego okresu współorganizując między innymi sławną wystawę przemysłową, włożyły wkład pracy w rozwój miasta, odnowy wierzy klasztoru Jasnogórskiego, były bardzo aktywne, a pochowane są na Cmentarzu św. Rocha. Szukam informacji o tej rodzinie: czy ktoś żyje jeszcze na tym terenie,  gdzie mieszkają ich krewni piszący swojego czasu na forum, czy pozostało coś z zabudowań dworskich w Wilkowiecku i Zaciszu, czy pozostały jakieś pamiątki po tej rodzinie ? bardzo proszę o informacje.

2 miesiąc 4 dni temu #40013 przez Krzysztof Kucharski
Z tego co przed chwilą sprawdziłem, widzę, że temat rodziny Bogusławskich był dosyć szczegółowo omawiany kilka lat temu.
Proszę przejrzeć na forum dwa wątki: 1. inż. Władysław Bogusławski  2. Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 - 1945
Widzę tam sporo wpisów.
   Pozdrawiam

1 miesiąc 1 tydzień temu #40266 przez Krzysztof Łągiewka
Swego czasu poszukiwałem wszelkich informacji o szpitalu powstańczym w Kruszynie w 1863 r. Niestety istnieje tylko ogólna informacja mówiąca o tym, że taki szpital istniał w samym pałacu, a może w otaczających pałac zabudowaniach gospodarczych i mieszkalnych. Wiem na pewno, że w szpitalu znaleźli się ranni powstańcy z bitew pod Kruszyną (29 sierpnia 1863 r.) i pod Mazówkami (3 października 1863 r.). Akty zgonów powstańców zmarłych w tym szpitalu wpisywano do księgi metrykalnej zgonów parafii Kruszyna. To co ustaliłem opublikowałem w Zeszytach Radomszczańskich w 2011 r., t. 5, str. 159 - 176. 
Nigdzie nie odnalazłem spisu personelu i osób leczonych w tym szpitalu. W aktach Lubomirskich w Ossolineum też niczego na ten temat nie ma. Nie sądzę, by gdzieś takie spisy były. Gdyby taki spis sporządzony w 1863 r. wpadł w ręce Rosjan, stałby się automatycznie listą osób przeznaczonych do represji. Takie informacje były więc tajne. Po zakończeniu powstania nikomu pewnie nie przyszło do głowy, aby taką listę sporządzić. 
Kim była Stefania Kanigowska? Mogła to być Wiktoria Stefania Kanigowska urodzona 1 września 1844 r. w Lubojnie, córka Tomasza i Erhardyny z Garszyńskich - właścicielki dóbr Lubojna. Wielka Genalogia Minakowskiego pokazuje również Stefanię Kanigowską ur. 24.08.1839 r., zmarłą 14.10.1914 r. w Płocku, córkę Franciszka i Urszuli z Gadomskich, żonę Adama Drewnowskiego, którego poślubiła 8.02.1862 r. Jej ślub miał miejsce jednakże przed powstaniem, więc na fotografii powinna się podpisać Drewnowska. Rodzina Kanigowskich z Lubojny pochodziła z okolic Płocka. 
Interesująca jest ta fotografia o której Pan wspomina. Zachowało się niewiele zdjęć z powstania styczniowego. Skąd Pan wie, że Stefania Kanigowska była sanitariuszką w szpitalu w Kruszynie? Czy to z przekazów ustnych, czy jest to gdzieś napisane? Czy mógłby Pan opublikować to zdjęcie na forum wraz z podpisem?

Czas generowania strony: 0,000 s.