Topic-icon Dowody a Duplikaty ASC

1 miesiąc 6 dni temu - 1 miesiąc 6 dni temu #39813 przez Przemysław Lizurej
Szanowni Forumowicze,
Mam pytanie: jaka jest różnica pomiędzy pozycjami ASC w archiwum: Dowodami a Duplikatami?
Załączony przykład dla Truskolas 1861 pokazuje, że skany są dla duplikatów, a nie ma dowodów.

Czy ma ktoś może dostęp do tych dowodów? Interesuje mnie mnie akt chrztu nt 46.
W skanach dla duplikatów widnieje tam imię Józef Lizurey. Jakie imię widnieje w dowodach?
Jest to akt mojego pra-pra-dziadka. W akcie ślubu, i zgonu zgadza się rok urodzenia, rodzice, miejsce, parafia, tyle tylko, że jego imię to Walenty a nie Józef. (Nota bene, w akcie ślubu na FamilySearch napisane jest: Walenty LizurAj
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7...363854501&cc=2115410
a w dokumencie w AP w Częstochowie napisane jest Walenty LizurEj.

Może ktoś zna rozwiązanie takiej zagadki genealogicznej moje przodka?
Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Lizurej

Przemysław Lizurej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 6 dni temu #39815 przez Krzysztof Kucharski
W parafiach wszystkie księgi prowadzone były w dwóch egzemplarzach.
1. Pierwopis / Unikat / - który pozostawał w parafii
2. Wtóropis / Duplikat /- który przekazywany był do odpowiedniego archiwum
- Dokumenty - zapewne chodzi o alegata. Wymagane były przy zawieraniu ślubu / akta urodzin, śmierci małżonka przy powtórnym ślubie, śmierci rodziców /
- zdarzają się różnice między pierwopisami a wtóropisami / inne imię, inna matka itp./
- do alegat jest to zwykle odpis z pierwopisu - pobrany do ślubu z parafii
The following user(s) said Thank You: Przemysław Lizurej

1 miesiąc 6 dni temu #39818 przez Przemysław Lizurej
Witam
Czy ma ktoś może dostęp do dowodów ASC Truskolasy 1861 - chrzty akt nr 46 -Bieżeń, syn Petroneli Kulej i Bartłomieja Lizureja?
Pozdrawiam
Przemek Lizurej

Przemysław Lizurej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

1 miesiąc 5 dni temu #39819 przez J K R
Replied by J K R on topic Dowody a Duplikaty ASC
W załączniku masz.

Pozdrawiam JKR.
Załączniki:

1 miesiąc 5 dni temu #39828 przez Przemysław Lizurej
Dziękuje Panu J K R,
Załączony przez Pana skan również posiadam, ponieważ jest to skan z księgi duplikatów.
Moje pytanie brzmiało Czy ma ktoś może dostęp do dowodów - czyli UNIKATÓW- ASC Truskolasy 1861 -
chrzty akt nr 46 -Bieżeń, syn Petroneli Kulej i Bartłomieja Lizureja? -
którego skanów nie ma w internecie.
Czyli przypuszczam, że znajdują się w AP Cz-wa. Niestety mieszkam we Wrocławiu i nie mam tam dostępu teraz.
Myślałem, że może znajdę UNIKATY na stronach familysearch, ale nie widzę w ich zasobach.
Pozdrawiam
Przemek Lizurej

1 miesiąc 5 dni temu #39832 przez Krzysztof Kucharski
Dowody to nie jest to samo co unikaty. Dowody, jak pisałem wcześniej jest to zbiór dokumentów w alegatach potrzebnych do zawarcia związku małżeńskiego / akta urodzeń młodych lub akta znania świadków, zezwolenia na ślub, zgony rodziców - jeżeli już nie żyją ,ewentualna umowa przedślubna, dla żołnierzy zgoda przełożonych, itp. /
Dowody z par .Truskolasy  z 1861r są do wglądu w A.P w Częstochowie, ale jeżeli chodzi konkretnie o Józefa Lizeruja, to jego dowody będą zgromadzone w alegatch w roku w którym brał ślub.
Pierwopisy / unikaty / z par. Truskolasy raczej się nie zachowały.

1 miesiąc 5 dni temu #39833 przez Przemysław Lizurej
Tak właśnie napisał mi pan Jacek Tomczyk, że spłonęły w czasie niemieckiej okupacji II wojny światowej.
Dziękuję za wskazówkę. Będę w takim razie sprawdzał alegaty dla parafii Konopiska 1886.

1 miesiąc 4 dni temu #39835 przez Krzysztof Kucharski
Przypuszczam, że w unikacie było imię Walenty, i tak zostało przekazane do alegat do innej parafii / w 1886r te księgi jeszcze istniały/ Ja mam podobny przypadek. W unikacie jest - Gertruda, a w duplikacie jest Józefa. W momencie ślubu wpisana jest jako - Gertruda / czyli dowód był z unikatu /. W akcie zgonu osoby zgłaszające również podały imię - Gertruda.
W swoich zapisach przyjąłem - Gertruda / Józefa /

1 miesiąc 4 dni temu #39836 przez Przemysław Lizurej
Myślę, że u mnie będzie podobnie bo to dwóch Józefów urodzonych po sobie w odstępie 3 lat  (spośród 9-ciorga rodzeństwa).
Dziękuję

1 miesiąc 2 dni temu #39871 przez Josef Weber
Replied by Josef Weber on topic Dowody a Duplikaty ASC
W 18 / 19 i czesciowo w 20 wieku praktykowano w rodzinach
wielodzietnych nastepujace rozwiazanie: Poniewaz duzo dzieci
umieralo, jak Jozek umarl to nastepny chlopak nazywal sie tez Jozek…
W mojej rodzinie od 1747 do konca 1920 roku bylo wiele takich
przypadkow.. Proponuje zajrzec do aktow zgonu pierwszego Jozka,
jestem pewny ze on zmarl krotko po urodzeniu...

Czas generowania strony: 0,000 s.