Bednarze !!!

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1229 przez Jacek Tomczyk
Bednarze !!! was created by Jacek Tomczyk
Już od dłuższego czasu zbierałem się do poruszenia tego tematu.
Otóż w parafii Truskolasy gdzieś do połowy lat 30-tych XIX wieku pojawia się wieś BEDNARZE. Jest tam 10-12 rodzin. Potem nagle zniknęła.
Prawdopodobnie została włączona do innej wsi, tylko do której?
Ja przypuszczam, że do Klepaczki, ale opieram się tylko na wewnętrznym przeczuciu.
A może "padła", przestała istnieć w wyniku panujących wtedy epidemii?

Zapraszam do dyskusji

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1230 przez Maciej Szecówka
Replied by Maciej Szecówka on topic Odpowiedź:Bednarze !!!


Klepaczka – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Wręczyca Wielka.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa częstochowskiego.

Miejscowość położona jest na południowy zachód od Wręczycy Wielkiej. Podlega parafii św. Mikołaja w Truskolasach, należy do obwodu szkolnego Zespołu Szkół w Truskolasach.

Po raz pierwszy Klepaczka wymieniona jest (jako kuźnica) w 1626 roku, w akcie erekcyjnym parafii truskolaskiej. Obszar należący dzisiaj do wsi Klepaczka przed 1860 rokiem stanowił, wspólnie z ziemiami wsi Piła, majątek ziemski – dwór. Dzisiejsza wieś powstała z dwóch osiedli: Klepaczki i Bednarzy. Nazwę pierwszego z nich wywodzi się od małej huty, w której w której wyrabiano (klepano) łyżki, inne źródła dopatrują się związku nazwy z procesem oczyszczania – klepania – włókna lnu i konopi. Nazwa drugiego osiedla nawiązuje do zamieszkujących je bednarzy wyrabiających drewniane naczynia dla dworu. Zabudowania Klepaczki (około 5 chat) mieściły się obok wspomnianej huty, która stała nad rzeką Bieżeńką, zaś kilka chat Bednarzy znajdowało się w pobliżu granicy z gromadą Truskolasy. Klepaczkę i Bednarze łączyła droga.

W roku 1865 dokonano uwłaszczenia obu osiedli i scalono je. Nowa wieś zaczęła się rozbudowywać nad nową drogą prowadzącą do Truskolasów – w ten sposób Klepaczka powstała w jednej linii ciągłej. Na miejscu starej huty wybudowano młyn wodny, do którego przydzielono pas ziemi od strumyka wschodniego. Z biegiem czasu i ta ziemia została podzielona na działki i nadana chłopom. Była to tzw. Mała Kolonia Młyńska, która połączona z główną wsią nosi dzisiaj jedną wieś – Klepaczkę.

I problem rozwiązany.

pozdrawiam Prezia
The following user(s) said Thank You: Grzegorz Skwara

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1231 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odpowiedź:Bednarze !!!
Wielkie dzięki!

Czasami proste sposoby są najbardziej skuteczne.
Zaglądałem "kiedyś" do Wikipedii ale wtedy nie było
wzmianki historycznej. Nie próbowałem ponownie.

Teraz do szczęścia brakuje mi tylko mapy.

pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie