Topic-icon Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905

10 lata 10 miesiąc temu #1239 przez GRZEGORZ BORECKI
Witam.

Poszukuję wszelkich informacji na temat wojny rosyjsko - japońskiej 1904 - 1905. W wojnie tej /jak wynika z rodzinnych przekazów/ brał udział mój pra pra dziadek Stanisław Konieczny pochodzący z Iwanowic Małych a zamieszkały wraz z żoną w Mokrej, gdzie 01.03.1905 na świat przyszła ich córka a moja prababcia Józefa Antonina Konieczna z męża Grygiel.Prababcia nigdy nie poznała swojego ojca, do śmierci w 1998 roku utrzymywała iż jej ojciec wyjechał do Francji. Ostatnim razem rozmawiałem z Józefem Maklesem z Mokrej, który potwierdził jednak wersję iż prawdopodobnym jest, że Stanisław walczył po stronie Rosjan w wojnie rosyjsko - japońskiej w 1904 i/lub 1905 roku. Józef Makles z Mokrej utrzymuje iż jego dziadek również walczył w tej wojnie i udało mu się przeżyć i z niej wrócić ... dzięki cebuli, która była jego jedynym pożywieniem....

Jeśli możliwym jest iż ludzie z Mokrej włączani byli do armii rosyjskiej i walczyli w wojnie rosyjsko - japońskiej w latach 1904 - 1905 gdzie szukać informacji potwierdzających tę tezę?
Czy możliwe jest, że istnieją jakieś zapiski, dokumenty potwierdzające tożsamość osób walczących w tej wojnie, albo chociaż sama informacja o tym iż ludzie z tego regionu faktycznie wcielani byli do armii Rosyjskiej i walczyli w wojnie rosyjsko - japońskiej?

Proszę o pomoc.
Grzegorz

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 10 miesiąc temu #1240 przez Błażej Pawlica
Na jakiejś uroczystości rodzinnej u mojej żony dowiedziałem się, że jej pradziadek był "Adiutantem gen. Lipskiego(?) w wojnie o Mandżurię". Teoria nigdy nie zweryfikowana, ale chętnie dołączę się do pytania o udział mieszkańców Cze-wy i okolic w w/w konflikcie.

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 10 miesiąc temu #1241 przez Jacek Tomczyk
Witaj!

To, że młodzi ludzie z Zaboru Rosyjskiego byli wcielani do Armii Rosyjskiej jest pewne.
Najczęściej wcielano jednego z synów w rodzinie. Służba trwała bardzo długo, najczęściej siedem lat.
Niestety, dotarcie do dokumentów Rosyjskich jest prawie niewykonalne. W Moskwie jest Centralne Archiwum Wojskowe, ale tylko nielicznym udało się coś tam dowiedzieć.
Historie o udziale w Wojnie Japońskiej, powielają się wielokrotnie w opowieściach rodzinnych z rejonu Częstochowy, tak więc i Twoja jest bardzo prawdopodobna.
Radzę spróbować na Forach o Wojskowości, wystarczy wpisać hasło "Wojna rosyjsko-japońska".

pozdrawiam

Jacek

P.S. Wątek z wyjazdem do Francji też jest możliwy. Wiele rodzin wyjechało do Francuskich kopalń Węgla, ale to lata 1919-1922.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 10 miesiąc temu #1245 przez GRZEGORZ BORECKI
Dziękuję za informacje :)

To co Panowie piszą, potwierdza jednak historię krążącą w mojej rodzinie, iż była to wojna rosyjsko - japońska. Wspomniany Stanisław miał brata Kazimierza, który dożył sędziwego wieku...

Wyjazd do Francji nabiera mniejszego prawdopodobieństwa, gdyż zaginął tylko Stanisław, jego żona Marcjanna zd. Makles, kilkuletni synowie Stanisław, Jan i /nienarodzona wówczas jescze/ córka Józefa pozostali w Mokrej.

Raz jeszcze dziękuję.
Pozdrawiam
Grzegorz

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 10 miesiąc temu #1247 przez Andrzej Kuśnierczyk
Niektóre gminy prowadziły księgi poborowych. Trzeba uważnie przejrzeć informacje o zasobie (znajomość rosyjskiego niezbędna)danej gminy w Archiwum Państwowym w Częstochowie.
Połączone gminy Poczesna i Kamienica Polska (od 1876 r.) miały taki wykaz wraz z adnotacjami, w jakiej formacji służyli.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 10 miesiąc temu - 10 lata 10 miesiąc temu #1248 przez Michał Jakubowski
Również mój pradziadek Jan Jakubowski (1885-1978) brał udział w "apońskiej" wojnie. Niestety poza samą opowieścią nie mam żadnych innych dowodów. Pradziad zamieszkiwał w Cz-wie na ul. Okrzei - czy istnieje również księga poborowych dla Cz-wy ?

Na stronie http://rjw.narod.ru/index.htm jest trochę info, ale zapewne szeregowych żołnierzy próżno tam szukać :(

Trochę o procentowym udziale Polaków na stronie http://www.soldat.ru/doc/casualties/book/chapter1_2.html .

Michał

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 10 miesiąc temu #1250 przez Andrzej Kuśnierczyk
Pytanie trzeba skierować do Roberta Sikorskiego z Archiwum Państwowego.
Materiały dotyczące rosyjskiego garnizonu przeglądał Leszek Madej - autor książki"Rosyjski ganizon w Częstochowie 1831- 1914", Kraków 2009.
W rozdziale "System zakwaterowania w mieście rezerwistów" wymieniane są punkty zborne : dom 968 przy ul.Teatralnej , cyklodrom przy Teatralnej, w koszarach Zawady oraz w domach: Józefa Kellera przy ul.św.Barbary 44, Kazimierza Właszczaka przy Pl.Wielunskim i Michała Herca przy ul.Dojazd 33. herc posiadal także spory budynek przy ul.Krakowskiej - tzw. dawne koszary kawaleryjskie.
Kwatery znajdowały się w wielu domach prywatnych.M.in. u Kazimierza Reklewskiego, Markusa Heniga, Leopoldy Wnorowskiej
Plany mobilizacyjne znajdują się w Aktach Magistratu.
O spisach poborowych nie znalazałem informacji - ale książkę mamy w Ośrodku od dziś.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 10 miesiąc temu - 10 lata 10 miesiąc temu #1251 przez Teresa Z.
Spisy poborowych z miasta Częstochowy z 1867r. przeglądałam w AP Cz-wa; jeśli coś nie pokręciłam będzie to zespół Otd. Policejskoje 4/1867 s.3196.
Tutaj także wykazy rekrutów z Huty Starej(np.Lang Józef i Franciszek),z Kamienicy Polskiej,z gm.Kamyk,Kłobucka,Kuźnicy,
z Mykanowa,Miedźna,Olsztyna,gm.Popów,Opatów,Potok Złoty,Panki,Rędziny,Rększowice,Stradom,Janów,Węglowice(np.kozak Józef Tomczik..),Krzepice,Bargły,Wancerzów,Grabówka i inne.
Ja poszukuję spisów z okresu 1865-1870 z gminy Rększowice i z innych sąsiednich gmin z tego okresu.
Z czasów wojny japońskiej niestety wykazów nie spotkałam.
Miałam sąsiada (Łukasz Krok z Poczesnej), który brał udział w wojnie koreańskiej i dużo o niej opowiadał - czy to by była ta sama wojna, co japońsko-rosyjska?

Pozdrawiam, Teresa.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 10 miesiąc temu #1252 przez Jacek Tomczyk
T Z napisał:

Złoty,Panki,Rędziny,Rększowice,Stradom,Janów,Węglowice(np.kozak Józef Tomczik..),Krzepice,Bargły,Wancerzów,Grabówka i inne.
Pozdrawiam, Teresa.


Pani Tereso !

Proszę nie drażnić tym "kozakiem Józefem T.".
Teraz mam mało czasu, a tu taka wiadomość.

dzięki wielkie

z uśmiechem

Jacek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 10 miesiąc temu #1253 przez GRZEGORZ BORECKI
Witam, jeśli posiada Pan takowe spisy interesują mnie nazwiska Borecki, Grygiel, Strzeszyna z Miedźna, Kłobucka. Będę wdzięczny za informacje. Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 10 miesiąc temu #1254 przez Teresa Z.
Niestety wykazów nie posiadam, spisywałam tylko "moje" nazwiska i znajomych. Przy ewentualnych dalszych kwerendach w tym temacie zwrócę uwagę też na nazwiska wymienione przez Pana.
Poprawna nazwa podanego powyżej przeze mnie zespołu akt, którą wpisujemy na rewersie w naszym archiwum brzmi "Akta miasta Częstochowy".
Dziś przeglądałam katalog kartkowy tego zespołu - Wydział Administracyjny; ksiąg poborowych z lat 1904-5 nie zauważyłam, są natomiast spisy poborowych z 1926 roku,dotyczące roczników 1886,1894,1898 i 1905; co zawierają te spisy nie odpowiem i kwerendy w tym względzie aktualnie nie planuję.
Pozdrawiam, Teresa.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 9 miesiąc temu #1360 przez Jerzy Poznański
W bazie danych ELA znalazłem że dla Żarek i Mrzygłodu w archiwum katowickim znajdują się spisy poborowych z 1904.
Może są też dla innych miejscowości?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 8 miesiąc temu #1400 przez Marcin Fedoniuk
Mój pra dziadek też brał w niej udział. Tylko on był z Pińczowa k/Kielc. Z przekazów ustnych wiem, że płyneli ok 2 tygodni do Japonii statkami. Przeżyli tylko dlatego, że Rosjanie zobowiązali sie płacić w dolarach za każdego żywego jeńca. Nie wiem kiedy wrócił dokładnie z wojny, ale w maju 1906 brał ślub i miał już 30 lat. Więcej niestety nie wiem zmarł kiedy mój dzidek miał 7 lat.

Marcin

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 7 miesiąc temu - 10 lata 7 miesiąc temu #1609 przez Teresa Z.
W książce Andrzeja Zbierskiego "Udział Polaków w wojnie rosyjsko-japońskiej na morzu w latach 1904- 1905" wśród kilkudziesięciu not biograficznych Polaków znajduję tylko jedno nazwisko, jakie wymieniacie w tym wątku: Jakubowski (nie podane jednak imię). Cytuję - "Jakubowski,lejtnant od 6.V.1904 r., odznaczony: 15.XI.1904 r.Orderem św.Stanisława III kl.z mieczami i kokardą za służbę dozorowaną na torpedowcu "Strojnyj", ochronę wejścia do Port Artur i ostrzeliwanie nieprzyjacielskich pozycji, 12.XII.1905 r. Złotą szablą z napisem "za chrabrost" za udział
w działaniach przeciwko nieprzyjacielowi w Port Artur".
Czy ta notka dotyczy Jana Jakubowskiego pradziadka Michała?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 7 miesiąc temu #1610 przez Michał Jakubowski
Ha, byłaby to wspaniała wiadomość, jednak realnie patrząc nie był to mój praszczur. Pra...dziadek Jan dożył lat 92 w doskonałej kondycji i nigdy nie wspominał o żadnych odznaczeniach - przynajmniej tyle wiem od rodziny, bo ja w chwili jego śmierci miałem 7 lat i pamiętam tylko niewysokiego sympatycznego staruszka.

Michał

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1623 przez Michał Jakubowski
Dla zainteresowanych: w/w przez Koleżankę Teresę książkę (oraz inne o tematyce morskiej) można bez problemu nabyć w Centralnym Muzeum Morskim - osobiście lub wysyłkowo na stronie internetowej .

Michał

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1624 przez Kazimierz Konopka
Witam serdecznie

W Wikipedii jest spory artykuł poświęcony wojnie rosyjsko-japońskiej, a w jednym z jego rozdziałów wymieniono sporo nazwisk polskich oficerów, biorących udział w tej kampanii:

pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_rosyjsko-jap...zestnik.C3.B3w_wojny

W rosyjskiej wersji językowej (wybrać mutację językową po lewej stronie) jest jeszcze więcej informacji.

Ponadto, Rosjanie wydali wiele serii książek i broszur popularno-naukowych, bogato dokumentowanych i ilustrowanych, popularyzujących wojenną technikę morską i historię zmagań na morzu. Tytuły tych serii, które udało mi się namierzyć i skopiować do mojego komputera około 2 lata temu, podaję w polskiej transkrypcji (bo nie mam klawiatury z bukwami):

- "Morskaja kampanija",
- "Morskaja kołliekcija",
- "Bojewyje korabli mira",
- "Midiel' szpangout",
- "Stapiel'",
- "Eskadra",
- "Istorija woorużenij w knigach: Fłot".

Czytając to kiedyś właśnie pod kątem tej wojny i jednostek w niej uczestniczących, jak pamiętam, pojawiały się polskie nazwiska, niemniej w tej chwili nie jestem w stanie zidentyfikować, w której to było pozycji, a po zaadaptowaniu "połowów" jako wewnętrzny html nie jestem w stanie odtworzyć linków do stron internetowych, z których to ściągnąłem. Jednak po wpisaniu do wyszukiwarki (cyrylicą) wymienionych nazw serii, powinno się dać odtworzyć te linki - tak mi się zdaje.
Oczywiście lektura wymaga znajomości rosyjskiego i wielu, wielu godzin wolnego czasu.

To czym dysponuję jest do wykorzystania przez zainteresowanych.

Kazik

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 4 miesiąc temu #1906 przez Marek Bębenek
Witam,
Może ta informacja zaciekawi osoby, które interesują się historią Polaków walczących podczas wojny rosyjsko-japońskiej 1904-5 r. Obecnie przygotowuję pracę doktorską na ten temat, której zwieńczeniem będzie wydanie publikacji. Szczególnie interesuje mnie pobyt polskich żołnierzy w obozach jenieckich w Japonii w czasie tej wojny. Takich obozów było ponad 20, a liczba Polaków liczona była w tysiącach, choć dokładne dane nie są znane. Do tej pory udało mi się znaleźć ponad tysiąc polskich nazwisk powołanych, żołnierzy walczących pod Laojen, Mukdenem. w Porcie Artura, rannych i zabitych, oficerów oraz kilkuset wziętych do niewoli japońskiej i przebywających w obozach jenieckich w Japonii. I tu mam prośbę do wszystkich zainteresowanych, których przodkowie walczyli w tej wojnie i chcieliby się dowiedzieć więcej na ich temat. Jeśli kogoś interesuje dana osoba proszę napisać i podać nazwisko a sprawdzę czy taka osoba widnieje na liście nazwisk żołnierzy walczących w tej wojnie, którą w dalszym ciągu systematycznie uzupełniam. Proszę pisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule pisząc: Polacy i wojna rosyjsko-japońska.

Odpowiadając na pytanie gdzie szukać materiałów nt. Polaków walczących w tej wojnie:
1. CAW - Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie - jeśli przodek brał później udział np. w I lub II wojnei światowej powinny być tam o nim informacje,
2. Archiwum Państwowe - szczególnie zaś te, na których terenie mieszkał przodek w momencie powołania na wojne - w archiwach można znaleźć listy powołanych żołnierzy, rannych, poległych- w tym przypadku dot. AP w Częstochowie- sle z tego co wyczytałem osoby, które poszukiwały w tym archiwum list poborowych nie znalazły takich. Częstochowa w okresie wojny rosyjsko-japońskiej była włączona do guberni piotrkowskiej.
3. Russkij Inwalid - czasopismo rosyjskie, w kórym zawarte były tysiące nazwisk rannych i poległych żołnierzy w tej wojnie, gazeta niedostępna w Polsce, można ją znaleźć np. w Bibliotece w Petersburgu lub Moskwie.
4. Prasa lokalna z okresu wojny 1904-5.
Pozdrawiam,

Marek Bębenek
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 4 miesiąc temu #1909 przez Monika Kobyłkiewicz
Mój pradziadek Piotr Smoliński ur. w 1882 roku równiez brał udział w tej wojnie. Tylko tyle wiem z przekazów rodzinnych.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 3 miesiąc temu #2083 przez Wiesław Tomczak
Niedwno dowiedziałem się, że mój pradziadek z okolic Biłgoraja też brał udział w tej wojnie. Powołany do armii carskiej z planowanych 25 lat spędził tam około 5 lat.

Jego podróz na wschód odbyła sie jednak koleją przez Irkuck. Spotkał zarówno tam jak i w Mandżurii mieszkających tam od dawna Polaków, którzy przyjęli ich bardzo skromnie ale wyjątkowo gościnnie.

Nie wiem czy było to w okolicach Irkucka czy tez w Mandżurii ale. jedną z niewiele historii jakie słyszałem o pradziadku to to, że bardzo posmakowała mu lokalna potrawa z żab. Do wielkiej beczki z rozpalonym żarem wrzucano wiadro żab i po chwili wyciągano z niego pieczone kawałki - z których tylko udka nadawły się do spożycia.

jeśli ktoś ma jakieś listy nazwisk to prosiłbym o sprawdzenie czy gdzieś tam nie przewija się nazwisko Dziduch.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #2573 przez Anna Ramin
a i mój pradziadek na 100% brał udział w tej wojnie, był w stopniu oficera ale nie wiem czy w trakcie wojny czy awansowali go już po tej wojnie. Podobno, czego nie jestem pewna był w zaopatrezniu. Nazywał się Zygmunt Ramin i pochodził z Czechowa(kieleckie) Czy możecie mi pomóc? czy znacie jakieś źródła biorących udział w tej wojnie z kieleckiego? pozdrawiam i nie ukrywam, że liczę na podpowiedzi:)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #2577 przez Zdzisława Rajczyk
Moj dziadek Franciszek Rajczyk był rownież na wojnie rosyjsko japońskiej,wrocił do swojej wsiChoroń z Rosji pieszo!.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #2581 przez Tomasz Kukuła
Kontynuując temat służby wojskowej chciałbym zapytać o spis poborowych rocznik 1901. Chodzi mi konkretnie o sprawdzenie informacji o moim dziadku Franciszku Kukule mieszkającym koło Konopisk. Z tego co słyszałem to dziadek w czasie wojny polsko-bolszewickiej "walczył pod Piłsudskim" a jego jednostka przez jakiś czas przebywała w Toruniu, była to ponoć jednostka artyleryjska.

Czy znacie jakieś opracowania na temat działań wojennych w tym okresie?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #2606 przez Adam Sieradzki
Do listy uczestników wojny rosyjsko-japońskiej 1905 roku należy dopisać mojego dziadka Adama Sieradzkiego urodzonego w Cielętnikach. Wg ustnych przekazów, dziadek walczył w mędzy innymi Mandźurii skąd dostał się do niewoli japońskiej. Po powrocie ożenił się z moją babcią Franciszką pochodzącą z Borzykówki.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 6 miesiąc temu - 8 lata 6 miesiąc temu #5298 przez Adam Schab
Moi Dziadowie po stronie taty walczyli na wojnie japońskiej w jednym oddziale nie znając swojego pochodzenia, gdyż była pomiędzy nimi duża różnica wieku. Ich miejscowości rodzinne były oddalone od siebie o około 30 kilometrów w zaborze rosyjskim. W armii carskiej byli wysłani nad granicę chińską. Po wojnie Schab zatrudnił się w miejscowości drugiego i tu się po raz drugi spotkali. Schab wżenił się w rodzinę Cieślaków biorąc jego córkę za żonę. Dziadek Cieślak przyszedł z Mandżurii pieszo z brodą po pas, nie został rozpoznany przez rodzinę. Wiadomość z opowieści taty.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.