Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1239 przez GRZEGORZ BORECKI
Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905 was created by GRZEGORZ BORECKI
Witam.

Poszukuję wszelkich informacji na temat wojny rosyjsko - japońskiej 1904 - 1905. W wojnie tej /jak wynika z rodzinnych przekazów/ brał udział mój pra pra dziadek Stanisław Konieczny pochodzący z Iwanowic Małych a zamieszkały wraz z żoną w Mokrej, gdzie 01.03.1905 na świat przyszła ich córka a moja prababcia Józefa Antonina Konieczna z męża Grygiel.Prababcia nigdy nie poznała swojego ojca, do śmierci w 1998 roku utrzymywała iż jej ojciec wyjechał do Francji. Ostatnim razem rozmawiałem z Józefem Maklesem z Mokrej, który potwierdził jednak wersję iż prawdopodobnym jest, że Stanisław walczył po stronie Rosjan w wojnie rosyjsko - japońskiej w 1904 i/lub 1905 roku. Józef Makles z Mokrej utrzymuje iż jego dziadek również walczył w tej wojnie i udało mu się przeżyć i z niej wrócić ... dzięki cebuli, która była jego jedynym pożywieniem....

Jeśli możliwym jest iż ludzie z Mokrej włączani byli do armii rosyjskiej i walczyli w wojnie rosyjsko - japońskiej w latach 1904 - 1905 gdzie szukać informacji potwierdzających tę tezę?
Czy możliwe jest, że istnieją jakieś zapiski, dokumenty potwierdzające tożsamość osób walczących w tej wojnie, albo chociaż sama informacja o tym iż ludzie z tego regionu faktycznie wcielani byli do armii Rosyjskiej i walczyli w wojnie rosyjsko - japońskiej?

Proszę o pomoc.
Grzegorz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1240 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Na jakiejś uroczystości rodzinnej u mojej żony dowiedziałem się, że jej pradziadek był "Adiutantem gen. Lipskiego(?) w wojnie o Mandżurię". Teoria nigdy nie zweryfikowana, ale chętnie dołączę się do pytania o udział mieszkańców Cze-wy i okolic w w/w konflikcie.

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1241 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Witaj!

To, że młodzi ludzie z Zaboru Rosyjskiego byli wcielani do Armii Rosyjskiej jest pewne.
Najczęściej wcielano jednego z synów w rodzinie. Służba trwała bardzo długo, najczęściej siedem lat.
Niestety, dotarcie do dokumentów Rosyjskich jest prawie niewykonalne. W Moskwie jest Centralne Archiwum Wojskowe, ale tylko nielicznym udało się coś tam dowiedzieć.
Historie o udziale w Wojnie Japońskiej, powielają się wielokrotnie w opowieściach rodzinnych z rejonu Częstochowy, tak więc i Twoja jest bardzo prawdopodobna.
Radzę spróbować na Forach o Wojskowości, wystarczy wpisać hasło "Wojna rosyjsko-japońska".

pozdrawiam

Jacek

P.S. Wątek z wyjazdem do Francji też jest możliwy. Wiele rodzin wyjechało do Francuskich kopalń Węgla, ale to lata 1919-1922.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1245 przez GRZEGORZ BORECKI
Replied by GRZEGORZ BORECKI on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Dziękuję za informacje :)

To co Panowie piszą, potwierdza jednak historię krążącą w mojej rodzinie, iż była to wojna rosyjsko - japońska. Wspomniany Stanisław miał brata Kazimierza, który dożył sędziwego wieku...

Wyjazd do Francji nabiera mniejszego prawdopodobieństwa, gdyż zaginął tylko Stanisław, jego żona Marcjanna zd. Makles, kilkuletni synowie Stanisław, Jan i /nienarodzona wówczas jescze/ córka Józefa pozostali w Mokrej.

Raz jeszcze dziękuję.
Pozdrawiam
Grzegorz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1247 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Niektóre gminy prowadziły księgi poborowych. Trzeba uważnie przejrzeć informacje o zasobie (znajomość rosyjskiego niezbędna)danej gminy w Archiwum Państwowym w Częstochowie.
Połączone gminy Poczesna i Kamienica Polska (od 1876 r.) miały taki wykaz wraz z adnotacjami, w jakiej formacji służyli.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 5 miesiąc temu - 14 lata 5 miesiąc temu #1248 przez Michał Jakubowski
Replied by Michał Jakubowski on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Również mój pradziadek Jan Jakubowski (1885-1978) brał udział w "apońskiej" wojnie. Niestety poza samą opowieścią nie mam żadnych innych dowodów. Pradziad zamieszkiwał w Cz-wie na ul. Okrzei - czy istnieje również księga poborowych dla Cz-wy ?

Na stronie rjw.narod.ru/index.htm jest trochę info, ale zapewne szeregowych żołnierzy próżno tam szukać :(

Trochę o procentowym udziale Polaków na stronie www.soldat.ru/doc/casualties/book/chapter1_2.html .

Michał
Ostatnia14 lata 5 miesiąc temu edycja: Michał Jakubowski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie