Topic-icon Czernia / Barucki dylematy i problemy w poszukiwaniu przodków

3 miesiąc 3 tygodni temu - 3 miesiąc 3 tygodni temu #41018 przez haplogrupa celtycka R-L2
Rodzina Czerniów

Na początku przedstawię może fakty wynikające z zapisów metrykalnych. Rodzina Czerniów przybyła do Przystajni w latach 1845-1846 z Dombia pod Opolem. Sama rodzina Czerniów pochodzi z miejscowości Raszowa.

Głowa rodziny to Franciszek Czernia który przyjeżdża  z małżonką Marią Krawczyk, synami Janem i Antonim oraz "córkami " Marią i Elżbietą)
Akty metrykalne:
- 1848 ślub Jana Czerni (syn Franciszka Czerni i Marii Cioch) z Marią Barucką ( rodzice Jan Barucki i Maria Krawczyk)
-1848 ślub Antoniego Czerni (syn Franciszka Czerni, matka nosi nazwisko Cioch) z Krystyną Dziuba 
- 1849 ślub Elżbiety Czernia (córka Franciszka matką Maria Krawczyk) z Błażejem Dybek
- 1850 zgon Marii Krawczyk 
Jako świadek pojawia się też Jan Cichoń żonaty z Ewą Czernia 

Reasumując

Wywnioskowałem że Franciszek Czernia był żonaty z Marią Cioch i miał z nią synów Jana, Antoniego i córkę Ewę.  Ewa poślubiła Jana Ciocha jeszcze przed przyjazdem do Przystajni. Po śmierci żony Franciszek Czernia poślubił wdowę Marię Krawczyk (po zmarłym mężu Janie Baruckim). Druga żona miała już córkę z pierwszego małżeństwa Marię Barucką. Po ślubie Franciszka z wdową urodziła im się córka Ewa Czernia która była najpewniej jedynym ich wspólnym dorosłym dzieckiem.  Teraz syn Franciszka z pierwszego małżeństwa ożenił się z córką macochy Marią Barucką.  

Niestety teraz zaczynają się schody. Moją poszukiwaną osobą jest owa Elżbieta Czernia  / Barucka. Skąd wątpliwości? O ile w akcie małżeństwa występuje jako córka Franciszka Czerni i Marii Krawczyk to niestety już w akcie zgonu z roku  1894 opisana jest jako  córka Jana i Marianny urodzonej Krawczyk ,małżonków Borychów
 (Uważam za ważne to że zgłaszającym był Ignacy Czernia syn Jana Czerni i Marii Baruckiej może po latach myślał że siostra matki ma tego samego ojca)

Druga wątpliwość to akt ślubu córki Elżbiety o imieniu Józefa. w roku 1885  gdzie wpisano że jest córką Błażeja i Elżbiety urodzonej Barwickiej. Podobnie wcześniej jej akt urodzenia z 1854 roku a w nim także wpisano że jest córką Błażeja Dybek i Elżbiety  z Barwickich.. 

Jakby tego było mało to w akcie urodzenia siostry Józefy o imieniu Franciszka z roku 1853 lub 1859 (trudno rozczytać daty w raptularzu ) rodzicami są Błażej Dybek i Elżbieta Czernia

Moi drodzy co sądzicie czy przodkami Józefy Dybek córki Elżbiety są Czerniowie czy Baruccy bo przecież nie Barwińscy ani Borychowie? Czy gdzieś popełniam błąd? Powinienem pozostać na poziomie wątpliwości Czernia/ Barucki czy próbować opisywać to mimo wątpliwości?

P.S Tekst również na portalu genealodzy.pl

Robert Kunert

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.