Antoni Kaczmarzyk - herszt bandy przemytników

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41599 przez Piotr Kaczmarzyk
Antoni Kaczmarzyk - herszt bandy przemytników was created by Piotr Kaczmarzyk
Witam,
Szukając informacji o moim pradziadku Antonim natrafiłem na ciekawy opis:

histmag.org/Przemytnicy-na-zachodniej-rubiezy-6384/

"W styczniu 1927 roku policja zastrzeliła jednego z najsłynniejszych przemytniczych hersztów, Antoniego Kaczmarzyka z Truskolas zwanego Napoleonitą lub Kapitanem. Pojmany w 1921 roku i skazany na 10 lat pozbawienia wolności, Kaczmarzyk uciekł z więzienia w Lublińcu. (...)"

Zacząłem szukać dalej i znalazłem dwa artykuły w Gońcu Częstochowskim (230/1926 i 7/1927) - jeden opisujący jak poplecznicy Antoniego pobili konfidenta policji, drugi informujący o tym, że policja zastrzeliła "krwawego bandytę". Niestety na tym na razie koniec znalezisk.

Stąd moje pytanie do Was, bardziej obeznanych z historią okolic Częstochowy - skoro był "słynnym hersztem", to może gdzieś się pojawiają informacje na jego temat? Internet przeszukałem wzdłuż i wszerz, ale może są jakieś książki opisujące historie przestępców z tych okolic?

A może wiecie, czy gdzieś są dostępne wykazy spraw karnych z 1921 roku albo archiwum więzienia w Lublińcu? (na razie napisałem do nich maila, ale póki co brak odpowiedzi). Choć cenniejsze byłyby różne "ludowe przekazy" na temat jego działalności - ale każda informacja jest dla mnie cenna.

Pozdrawiam,

Piotr
The following user(s) said Thank You: Wanda Paleczny z d. Gazda

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41612 przez Michał Klimza
Replied by Michał Klimza on topic Antoni Kaczmarzyk - herszt bandy przemytników
Kiedyś założylem temat o Antonim Sukienniku, to z kolei mój przodek, który jest wspomniany w artykule przesłanym przez Pana. W jego pamiętniku o którym mowa w tym temacie:
www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/foru...i-sukiennik-historia
jest torche opisów tego typu przemytów na granicy w Herbach.
Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie