Restauracja tylko dla Niemców w Kamienicy Polskiej

Więcej
3 lata 1 tydzień temu #41856 przez Przemysław Lizurej
Restauracja tylko dla Niemców w Kamienicy Polskiej was created by Przemysław Lizurej
Witam,
Chciałem rozpocząć wątek restauracji tylko dla Niemców "Deutsches Haus" w Kamienicy Polskiej, intniejącej w czasie II Wojny Światowej.
Witam,
Chciałem rozpocząć wątek restauracji tylko dla Niemców "Deutsches Haus" w Kamienicy Polskiej, intniejącej w czasie II Wojny Światowej.

Załącznik Kamieniaca_Polska_zastrzeone.jpg nie został znaleziony


W tamtym czasie Kamienica Polska była w III Rzeszy.
Pracowała tam moja babcia, jako 15-o letnia dziewczyna, jako kelnerka i pomocnica. Mam kilka zdjęć z tamtego czasu wraz z jej kolezankami z pracy.
Babcia przekazywała chłopcom z lasu (AK) często kluczowe informacje dot. Niemców, co umożliwiało im przeprowadzanie akcji dywersyjnych.
Czy ktoś z forumowiczów ma więcej informacji na ten temat? na temat tego budynku, lokalu, pracujących tam osób i wydarzeń związanych?
Pozdrawiam serdecznie
Przemek Lizurej

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 1 tydzień temu #41857 przez Przemysław Lizurej
Replied by Przemysław Lizurej on topic Restauracja tylko dla Niemców w Kamienicy Polskiej
Wydaje mi się, że najbardziej zbliżony budynek, to ten, który obecnie znajduje się w Kamienicy Polskiej przy ulicy M. Konopnickiej 324.
 

Załącznik KamienicaPolska-Konopnickiej324.jpg nie został znaleziony


Czy ktoś zna historię tego miejsca?

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 1 tydzień temu #41860 przez Krzysztof Szczepanik
Replied by Krzysztof Szczepanik on topic Restauracja tylko dla Niemców w Kamienicy Polskiej
Okresu okupacji nie znam. Po wojnie w latach '50 była tam gospoda. To obecny Rejon skrzyżowania ul. M .Konopnickiej ,ul. Jastrzębskiej. Kondukt pogrzebowy 1942r. Zbiory Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej.

Fennixx
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Przemysław Lizurej

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 1 tydzień temu #41872 przez Przemysław Lizurej
Replied by Przemysław Lizurej on topic Restauracja tylko dla Niemców w Kamienicy Polskiej
Witam,
Chciałem zamieścić informację, jaka otrzymałem od Pani Karoliny Kidawy-Kliszewskiej (za jej zgodą). Pani Karolina uzyskała ten ustny przekaz od swoich dziadków oraz taty.

Budynek był własnością moich pradziadków Stanisławy i Józefa Brzozowskich.
Pradziadkowie kupili przed wojną wspomniany dom od pana Jeruszki (nie pamiętam imienia).
Pradziadek Józef przed II Wojną Światową był Wójtem Gminy w Kamienicy Polskiej. W czasie wojny został zesłany do obozu Dachau a prababcia wraz z dziećmi została wysiedlona do Osin, a następnie została wywieziona do Prus Wschodnich (przymusowe roboty). Po wojnie pradziadkowie wrócili do domu, budynek był zajęty przez lokatorów oraz przez partię. Budynek był fatalnym stanie (był rozszabrowany). Pan Wardyński umożliwił wprowadzenie pradziadków do budynku. Następnie część budynku została wbrew woli właścicieli zajęta przez gminną spółdzielnię (była gospoda, sklepy). Właściciele mogli korzystać w pełni ze swojej własności dopiero po transformacji ustrojowej.

Pozdrawiam
Przemek Lizurej

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 1 tydzień temu #41875 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Restauracja tylko dla Niemców w Kamienicy Polskiej
Dom należał do Marianny i Antoniego Jeruszków.
Wójt Józef Brzozowski wywieziony został do Dachau wraz z druga grupą kamieniczan , w której byli także Antoni Dobosz, Stanisław Dzierzyk, Tadeusz Polaczek i Kazimierz Klar.
Budynek zajął Volksdeutsch Bruno Klepin.
The following user(s) said Thank You: Przemysław Lizurej

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie