Kapliczka przy plebanii w Koziegłówkach

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #41943 przez Mariusz Kaczmarek
Witam,

czy ktoś z Państwa ma wiedzę co było zapisane na tablicach, w części już zniszczonych i leżących tuż przy niej (swoją drogą nie wiem dlaczego nikt z parafii nie zabezpieczył tego) kapliczki przy plebanii w Koziegłówkach. Z jednej z nich udał odczytać mi się jedynie " Hipolit Kowacki..." a dalej już nic.

Z góry dziękuję za informacje.

Pozdrawiam
Mariusz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #41944 przez Marzena Gajdziak
Może Pan Leonard Jagoda będzie wiedział albo w bibliotece w Koziegłowach

Marzena A. M.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #41946 przez Tomek Janas
Panie Mariuszu,
posiadam informacje na ten temat. Podeślę wieczorem.

Pozdrawiam
Tomasz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #41952 przez Tomek Janas
Tablice pierwotnie znajdowały się w starym kościele w Koziegłówkach, który został rozebrany w pierwszych latach XX wieku, kiedy ks. Stanisław Zapałowski rozpoczął budowę obecnej świątyni.

1.
"ks. Bolesław Bilnicki Wikariusz par. Koziegłówki (zmarł) mając lat 25 stroskani rodzice proszą za jego duszę o westchnienie do Boga"

2.
"Józef Syrokomla Karoński Kawaler orderu św. Stanisława, dziedzic dóbr Osiek, zasłużony w kraju długoletnim sprawowaniem urzędów komorowych obywatelskich w rządzie Pruskim, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Przeżywszy lat 56 umarł w Osieku dnia 4 marca 1830 r. Pozostała żona Marianna z Paciorkowskich Karońska wraz z synem Romanem, córką Matyldą, najlepszemu mężowi i ojcu poświęcając pomnik wiecznej pamięci, żalu, prosząc o pobożne westchnienie za duszę jego"

3.
"X. Franciszek Jarkiewicz Wikariusz Katedry Kieleckiej, ur. w Koziegłówkach dnia 31 sierpnia 1844 r. zmarł w Kielcach 25 lipca 1883 r."

4.
"Tomaszowi Gozdawie Strzyżowskiemu B. porucznikowi Wojsk Polskich, kawalerowi krzyża złotego polskiego, następnie Podleśnemu straży Snochowice, ostatnio emerytowi we wsi Koziegłówkach, w dniu 30 lutego 1855 r. w wieku lat 70 zmarłemu, pozostała żona wraz z synem pomnik ten poświęcają prosząc przechodnia o westchnienie za duszę jego"

5.
Hipolitowi Kamockiemu zmarłemu 3 października 1866 r. żona wraz z dwoma synami kamień ten położyła, prosząc o westchnienie do Boga"

6.
"Bogu w Trójcy Jedynemu. Wielebny ksiądz Wawrzyniec Jarzyna, troskliwy proboszcz tego kościoła w Starych Koziegłowach, pełniący pilnie przez 32 lata duszpasterskie obowiązki i ze wszech miar zasłużony zmarł pobożnie w 61 roku życia, w dniu 21 lutego o godzinie czwartej w nocy roku pańskiego 1622 po długiej chorobie na wodną puchlinę. Pochowany przed stopniami prowadzącymi do tego wielkiego ołtarza oczekuje na drugie przyjście Zbawiciela w miejscu ostatniego spoczynku bardzo spokojnym jako zamkniętym, po przyjęciu jego cnót przez niebo." - tekst był w języku łacińskim. Przekładu dokonał W. Froch

7.
"Roku pańskiego 1639. Wielebny ksiądz Jan Gorzkowski pleban w Starych Koziegłowach, fundator tej kaplicy, tu jego ciało spoczywa. Odmów jedno Zdrowaś Maria za jego duszę" - tekst był w języku łacińskim. Tablica była umieszczona w kaplicy św. Antoniego.

Powyższe informacje pochodzą z książki "Parafia Stare Koziegłowy czyli Koziegłówki. Rys historyczny od średniowiecza do końca XIX wieku", której autorem jest ks. Wacław Stępień. Można je również znaleźć w książce "Z dziejów parafii Koziegłówki od wieku XIII do końca XX" W. Froch, S.Nowak.

Pozdrawiam
Tomasz
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał Mugaj, Teresa Łukasik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #41957 przez Mariusz Kaczmarek
Witam,

pięknie dziękuję Panie Tomaszu, nie sądziłem że gdzieś to zostało zanotowane.

Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam serdecznie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.