Topic-icon Listy zaginionych podczas wojny

3 tygodni 1 dzień temu #43132 przez Rafał Molencki
Czy komuś z Państwa jest coś wiadomo na temat list parafian zmarłych lub zaginionych podczas wojny? Ktoś mi powiedział, że taki spis podobno jest przechowywany w archiwum archidiecezjalnym w Częstochowie.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 9 godzin temu #43139 przez Marzena Gajdziak
Zależy jaka Wojna
Zależy jakie wojsko
zależy jaka jednostka

Marzena A. M.

3 tygodni 25 minut temu #43140 przez Rafał Molencki
II wojna światowa. Chodzi o wszystkich parafian diecezji częstochowskiej, wojskowych i cywilów. Poszczególne parafie jakoby miały wysyłać takie wykazy do kurii.

2 tygodni 6 dni temu #43141 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Słyszałam, że w 1945 r. w parafiach były robione wykazy mieszkańców, którzy nie powrócili do domów po wojnie. Chodziło o wszystkich parafian, gdyż podczas zawieruchy wojennej ludzie ginęli nie tylko w bezpośrednich walkach, ale również w innych sytuacjach i nie wiadomo, co się z nimi stało.. Nie można odnaleźć aktu zgonu ani grobu.. Listy te były robione w dwóch językach: polskim i niemieckim i wysyłane do diecezji, w celu policzenia strat wojennych.
Czy ktoś może to potwierdzić? Czy faktycznie takie listy istnieją?

2 tygodni 6 dni temu #43149 przez Bogusław Jarząbek
Witam serdecznie,

z własnego doświadczenia (pradziadek) mogę polecić poszukiwania na własną rękę na Portalu Arolsen Archives - można tam znaleźć mnóstwo informacji wraz ze zdjęciami na temat osób, które na terenach III Rzeszy były więzione bądź zmarły.
Strona jest tak w języku niemieckim, angielskim, jak i polskim czy rosyjskim. Link poniżej:

arolsen-archives.org/suchen-erkunden/suche-online-archiv/

W razie gdyby ktoś potrzebował pomocy przy tłumaczeniu z języka niemieckiego, śłużę chętnie radą i pomocą!

Pozdrawiam wszystkich!

2 tygodni 3 dni temu #43178 przez Marzena Gajdziak
jak chodzi o wojsko polskie to ja znalazłam jedną jednostkę znam nazwę oraz gdzie są pochowani , proszę o kontakt na priv 

Marzena A. M.

2 tygodni 3 dni temu #43179 przez Marzena Gajdziak
Listy nie wiem 
ale np pomniki z listą osób z danej miejscowości co zmarły 

Marzena A. M.

2 tygodni 3 dni temu #43180 przez Marzena Gajdziak
ciekawe z tym spisem 
aż się czegoś dowiem 

Marzena A. M.

Czas generowania strony: 0,000 s.