Topic-icon Lustracja 1789 starostwo kłobuckie

11 lata 8 miesiąc temu #132 przez Roman (Roman Wierus)
Posiadam lustrację starostwa kłobuckiego z 1789 roku. Miasto Kłobuck i wsie: Zakrzew, Zagórze, Grodzisk, Kocin, Ostrów, Hutka, Na Nowinach, Łobodno, Waleńczów, Pierzchno, Wręczyca, Miedźno, Długi Kąt, Kopskie, Borowe Wręczyckie, Łojki, Wręczyca, Biała.
Spis obejmuje wszystkie domy i kto w nich mieszkał. Nazwiska i wiek tych osob.
Jeśli ktoś będzie zainteresowany mogę poszukać jego krewnych.:)

pozdrawiam,
Roman

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 lata 8 miesiąc temu #133 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Lustracja 1789 starostwo kłobuckie
witaj Roman
gdybyś mógł sprawdzić Wręczycę pod kątem nazwiska Janik/Janiczak/Janikowski

pozdrawiam
Piotr

11 lata 8 miesiąc temu #134 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
Ja może z innej beczki ,ale w moich notatkach z parafii Krzepice występuje nazwisko Janic.W akcie chrztu nr 92 z 1822 roku Grzegorz Janic wystepuje jako swiadek i sołtys wsi Zwierzyniec.Akt chrztu dziecka urodzonego Wojciecha Lewandowskiego ,wachmistrza WP i Zofii z Twardowskich zamieszkałych w Zwirzyncu w domu pod nr 20
Pozdr

11 lata 8 miesiąc temu #137 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Lustracja 1789 starostwo kłobuckie
Dzięki Tomasz, ale póki co szukam jednej konkretnej rodziny - rodziny Wawrzyńca Janiczaka/Janikowskiego, prawdopodobnie syna Jakuba i Katarzyny z Kalwików (?), mieszkającego w drugiej dekadzie XIX wieku na Zawodziu

Piotr

11 lata 8 miesiąc temu #138 przez Roman (Roman Wierus)
Piotr, znalazłem tylko nazwisko Janik, Wręczyca i Borowe Wręczyckie ( wieś obok) szczegóły poniżej, jest jeszcze info o podatkach ale nie wiem czy cię to interesuje.
A swoją drogą oto szcześciarz z ciebie, mieć wójta w rodzinie tyle lat temu.

Wręczyca
Sobek (imię?) Janik, wójt, żonaty, synowie Józef lat 20, Piotr l. 16, Walenty l.12, Paweł l. 10, Janek l.6, Michał l. 1, córki Magdalena l.8, Anastazja l. 2; ( 10 osób)
w gospodarstwie miał:2 konie, 4 woły, 4 krowy, 14 owiec, 3 ule, 1 chałupa i 1 stodoła.
Karol Janik, żonaty (2 osoby)

Borowie Wręczyckie
Jędrzej Janik, żonaty (2 osoby)

Dostałem kilka próśb na priv. ale jeśli ktoś nie poda gdzie szukać to trochę dłużej potrwa, musze przeszukać całe starostwo.
pozdrawiam,
Roman

11 lata 8 miesiąc temu #139 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Dziękuję Roman,
póki co mogę jedynie przypuszczać, że podani przez Ciebie Janikowie byli krewnymi Janiczaka/Janikowskiego, pochodzącego jednak według aktu znania z 1815, z Wręczycy...

Piotr

11 lata 8 miesiąc temu #140 przez Roman (Roman Wierus)
Pewnie tak było, moje nazwisko uległo zmianie miedzy 1805-1815 z Wierusz na Wierus, poszukam jeszcze coś w latach 1790-1798 we Wręczycy, jak znajdę Janiczaka to się odezwę.
pozdrawiam,
Roman

11 lata 8 miesiąc temu #141 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Witaj Piotr!

Fajnie, że rozmawiamy na Forum, ale po to jest.
Moja babcia pochodzi z Janików.
Mam dane ze spisu ludności - 1791 ( nie mylić z Lustracją).
I tak w sąsiednim Długim Kącie są dwie rodziny Janików:
dom nr 11 Mateusz Janik ur 1741,
dom nr 16 Mikołaj też Janik też 1741.

Jest jeszcze Borowe (wtedy Xsięże Borowe) tam zapisałem trzy rodziny Janików: (w tym mój odłam)
dom nr 8 FranciszeK Janik
dom nr 9 Andrzej Janik
dom nr 12 Franciszek Janik,
Janików moze być więcej bo nie spisałem 5 domów.

Janików spotykałem praktycznie we wszyskich wioskach
parafii Truskolasy - (tej XIX wiecznej).
Mogę powiedzieć, że to jedno z typowych nazwisk dla tej parafii, część pewnie trafiła do Wręczycy - to zaledwie 2-3 km.

pozdrawiam
Jacek Tomczyk

11 lata 8 miesiąc temu #142 przez Roman (Roman Wierus)
Jacku pewnie tak jest jak mówisz.
A swoją drogą może wiesz gdzie szukać ksiąg metrykalnych starostwa kłobuckiego z lat 1799-1809?
AP ma księgi do 1809 a arch. Archidiecezjalne od 1798.
pozdrawiam,
Roman

11 lata 8 miesiąc temu #143 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Dziękuję Jacku,
nie mam na razie bladego pojęcia na temat mojego Janika/Janiczaka/Janikowskiego, ale być może i te dane się przydadzą. Ciekawostką jest fakt, że ów Janikowski za przyczynę niemożności złożenia metryki do akt małżeństwa podał fizyczny brak ksiąg z okresu jego urodzin. Czy ktoś śledzący akta par. kłobuckiej orientuje się jak wygląda ich stan zachowania dot. XVIII wieku. Z aktu znania wywodzę, że Wawrzyniec urodził się około roku 1765 we Wręczycy.

Piotr<br><br>Edytowany przez: piotr gerasch, w: 2007/07/09 20:03

11 lata 8 miesiąc temu #144 przez Roman (Roman Wierus)
Piotr, z tego co wiem to ksiegi metrykalne z XVIII parafii kłobuckiej są dostępne w arch. archidiecezjalnym w Częstochowie, raczej wszystkie lata (urodzenia), jeśli znasz przybliżoną datę urodzenia tego Janiczaka to spróbuje coś sprawdzić.
pozdrawiam,
Roman

11 lata 8 miesiąc temu #145 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Roman,
wiem niestety jedynie to co wcześniej podałem, że w 1815 miał 50 lat i był synem nieżyjących już w tym czasie Jakuba i Katarzyny z Kalwików małżonków Janiczaków/Janikowskich /?/. Urodził się we Wręczycy, prawdopodobnie w okolicach roku 1765.

gdybyś mógł rzucić okiem na urodzenia z tamtego czasu z Wręczycy, byłbym wdzięczny

Piotr<br><br>Edytowany przez: piotr gerasch, w: 2007/07/09 21:49

11 lata 8 miesiąc temu #146 przez kukulat (Tomasz Kukuła)
Witam.

Z tego co mi wiadomo to \&quot;raport\&quot; z lustracji woj. krakowskiego w 1789 został spisany w całości i tak też wydano go w latach 60. XX wieku.
Czy ktoś dysponuje może fragmentem lustracji dot. powiatu lelowskiego?

11 lata 8 miesiąc temu #147 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Witaj!

Mam ksero ale nie całość, sprecyzuj czego szukasz.
pozdrawiam
Jacek

11 lata 8 miesiąc temu #148 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
Nie wiem czy otrzymałeś moje zapytanie o lustrację Zagórza i Waleńczowa.Pytałam o nazwisko Hytrek vel Chytrek.Czy takie wogóle pojawia się w spisie.

Hanna

11 lata 8 miesiąc temu #149 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Witam!

Kilka słów o tym temacie. Otóż w latach 1789-1791 odbyły się jednocześnie dwa spisy.
Pierwszym była wspomniana &amp;#8222;Lustracja&amp;#8221;, której zasady nie są znane. W jednych Starostwach spisywano wszystko &amp;#8211; ludzi, domy, trzodę, itp. W innych tylko ludzi i wysokość ich powinności. Jeszcze w innych tylko powinności dla danej wsi. Bardzo rzadko spisywano ludność żydowską, nie ma też nazwisk ziemian. Dane są niezbyt dokładne, bardzo dużo zmienionych nazwisk ( sądzę, że nazwiska zapisywano tak jak podawali chłopi, a ci nie zawsze wiedzieli, jakie mają nazwisko. Pamiętajcie, że wtedy posługiwano się imieniem).

Drugim spisem był pierwszy w historii Polski spis ludności z imienia i nazwiska. Ten spis jest bardzo sumienny, dane zgadzają się z zapisami kościelnymi, również nazwy miejscowości są zgodne z ówczesnym nazewnictwem.

Niestety ten drugi spis nie został wydany drukiem, jest w Archiwum Krakowskim. Natomiast &amp;#8222;Lustracje&amp;#8221; wydała Polaka Akademia Nauk. Są do przeczytania w czytelni biblioteki ADJ, pewnie też w Bibliotece Miejskiej. Warto je czytać. Dla zachęty opis folwarków w Zakrzewie i Wałęczowie. Język w oryginale.

OPISANIE WSZELAKICH BUDOWLI DWORSKICH W FOLWARKACH STAROSTWA KŁOBUCKIEGO

Folwark Zagurze.

Do tego folwarku na dziedziniec wjeżdżając jest brama z dwojgiem wrót i fortką . Dwór drewniany, gliną zewnątrz polepiony i wytrynkowany, gontami podbity, w którym sień obszyrna obszerna po obydwóch stronach po 2 pokoje. Item kuchnia pod tymże dachem po lewej ręce z izbą kuchenną i spiżarnią. W tyle tegoż dworu jest ogródek wkoło parkanem obwiedziony, w słupy murowane, daszek z gontów nad parkanem
Po prawej ręce tegoż dworu jest zbudowana gorzelnia, browar, słodownia, suszarnia i 2 izdebki pod jednym dachem. Naczynia i statki w tejże gorzelni są własne WW oo. paulinów, dlatego się tu nie wyszczególniają. Chlewków przy ogrodzie pod jednym daszkiem 5 i karmnik 1. Po lewej stronie dworu tegoż wystawione są pod jednym dachem stajnie na konie 4, wozownie 3. Dalej ogród wkoło parkanem w słupy murowane obwiedziony. W tym ogrodzie kaplica drewniana dla wygody dworskiej. Piwnica murowana, dachem pokryta, na włoszczyznę. Pomieszkanie drewniane dla ogrodnika z 2 izdebkami. W dziedzińcu naprzeciwko dworu, stoją kurniki drewniane 4, pod jednym dachem z wystawą. Piwnica murowana, podwójna, jena na nabiał, druga na trunki. W tymże miejscu stoi spichlerz z piwnicą murowaną.
Folwark dla podstarościego drewniany, z sienią, w której kuchenka, z której jest 1 izba z komorą na schowanie. Przy tym folwarku chlewiczek na prosięta. Dalej owczarnia przy drodze walęczowskiej, drewniana snopkami poszyta. Naprzeciwko bramy dworskiej wołownia i rzezak do sieczki, z oborą dla krów, wszystko podbite dranicami. W tym dziedzińcu spichlerz drewniany o dwóch kondygnacyjach, gontami podbity. Stodoły 2 o trzech klepiskach, snopkami poszyte, przy których rzezak i chlewików 2, gontami podbite. W całej budowli kominy są murowane z cegły.
Za dworem staw z groblą, mostem i upustami, z drugiej strony grobli 2 sadzawki nowo wyrżnięte. Dalej staw drugi, z groblą, upustami i młynem, przy wsi.
Łąki do folwarku zagurskiego. &amp;#8211; 1. Łąka, zwana Kościelna, 2. Łąka nazwana Krynica. Te obydwie łąki są zabrane od WJM ks. Prałata kanoników regularnych konwentu kłobuckiego, 3. Łąka, Brodek zwana.

Folwark Wałęczów

Budowla folwarczna ze wszystkim zgorzała i na nowo się dopiero buduje.
Karczma wjezdna we wsi, z izbą i komorą, deskami pokryta, druga pod lasem, z izbą i komorą, słomą pokryta.
Folwark Hutka na pustkowiu, izby 2 z komorami pod dachem, stodoła z 2 klepiskami, spiklerzyk, pod gontem wszystko. Owczarnia, chlewy pod słomą. Całe zabudowanie parkanem wiejskim opisane.
Łąki do Wałęczowa &amp;#8211; 1. Mostki, 2. Sieradki, 3. Pasternik przy dworze. Na Hutceląka pod lasem zakrzewskim.

Ładne prawda?

pozdrawiam
Jacek
The following user(s) said Thank You: terluk (Teresa Łukasik)

11 lata 8 miesiąc temu #150 przez irena (Irena Manzius-Konieczna)
Witaj Roman,
interesuja mnie Konieczni z Zakrzewa i Ostrowa.
Mozesz zobaczyc i na moj adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przeslac?
Z gory dziekuje Irena [img]

11 lata 8 miesiąc temu #151 przez Roman (Roman Wierus)
Irena, odpowiedz wysłałem na priv.
Hanna, niestety nazwisko Hytrek we wsi Zagórze i Waleńczów nie występuje.
pozdraiwiam,
Roman

11 lata 5 miesiąc temu #212 przez top431 (Jan Topol)
Szanowny Romanie!
W moim zainteresowaniu jest nazwisko Mszyca ze wsi Miedzno lub
Miedżno/ z z kreską/. Bedę wdzięczny za sprawdzenie w lustracji. Prześlij na e-mail. top431

11 lata 5 miesiąc temu #215 przez Roman (Roman Wierus)
W lustracji 1789 w Miedznie jest zapis:
Walenty Mszyca, żonaty, syn Tomasz lat 8, syn Dominik lat 6, matka. (5 osób).
Miał dwa konie, jedną krowę, jedna chałupa i stodoła.
tyle znalazłem,
pozdrawiam,
Roman

11 lata 5 miesiąc temu #240 przez top431 (Jan Topol)
Roman!
Skoro jesteś w posiadaniu lustracji Kłobuckiej/z której zresztą skorzystałem/ to czy wiadomo Ci o innych lustracjach tzn innych starostw. Interesują mnie miejscowości Maluszyn, Polichno. Silnica. Czy wiadomo do jakiego starostwa należały. Szukam tych informacji ale narazie bez sukcesu.
top431

11 lata 5 miesiąc temu #241 przez Roman (Roman Wierus)
Top431 (chętnie poznam twoje imię);)
Załączam ci linki do informacji o tych miejscowościach i mapy:
Polichno - mapa.szukacz.pl/html/swietokrzyskie/kielecki/22026.html
Maluszyn - mapa.szukacz.pl/html/mazowieckie/sierpecki/38139.html
Silnica - mapa.szukacz.pl/html/lodzkie/radomszczanski/21908.html
pozdrawiam,
Roman

11 lata 5 miesiąc temu #242 przez top431 (Jan Topol)
Dziekuje Roman!
Nie sprecyzowałem, ze chodzi mi o podział administracyjny XVIII i XIX w. Janek/top431/

11 lata 5 miesiąc temu #243 przez jacek (Jacek Tomczyk)
To mogło być w granicach województwa Sandomierskiego.
XVIII wieczne podziały byłe bardzo dziwne. A Lustracja Sandomierskiego 1790 jest bibliotekach.

pozdrawiam
Jacek

11 lata 5 miesiąc temu #244 przez top431 (Jan Topol)
Dziękuje Jacek!
Sprawdzę i dam znać.
Janek /top431/

Czas generowania strony: 0.985 s.