Topic-icon Lustracja 1789 starostwo kłobuckie

11 lata 5 miesiąc temu #325 przez Jacek.L (Jacek Łowiński)
Byłbym wdzięczny za sprawdzenie nazwiska Kugler we wsi Miedźno.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 lata 5 miesiąc temu #327 przez Roman (Roman Wierus)
Niestety, nie znalazłem nazwiska Kugler we wsi Miedźno ( nie ma go również w innych wsiach).
pozdrawiam,
Roman

11 lata 5 miesiąc temu #328 przez Jacek.L (Jacek Łowiński)

11 lata 5 miesiąc temu #330 przez r07k60 (Romuald Kocher)
Witaj Romanie
Interesuje mnie czy w Lustracji 1789 starostwo kłobucki
pojawia się nazwisko Kałmuk we wsi Borowe lub okolicy,
oraz nazwisko Kocher.

Z góry dziękuje.
Roman K.

11 lata 4 miesiąc temu #350 przez Halina (Halina Klimza)
tomkrzywanski zapisz:

Ja może z innej beczki ,ale w moich notatkach z parafii Krzepice występuje nazwisko Janic.W akcie chrztu nr 92 z 1822 roku Grzegorz Janic wystepuje jako swiadek i sołtys wsi Zwierzyniec.Akt chrztu dziecka urodzonego Wojciecha Lewandowskiego ,wachmistrza WP i Zofii z Twardowskich zamieszkałych w Zwirzyncu w domu pod nr 20
Pozdr

Witam,
interesuje mnie nazwisko Janic przez Ciebie przywołane.Konkretnie chodzi mi o Rocha Janica, który ożenił się z Marianną Klimza/córka-Franciszka Klimzy i Marianny z Gajdów ze wsi Kawki gm.Panki-rodzina młynarzy/.Roch Janic pochodził ze Zwierzyńca.Mam akt notarialny z 1923r.spisany w Krzepicach dot. postępowania spadkowego po zmarłym Franciszku, jak również testament Franciszka ,w którym Marianna Janicowa jest wymieniona.
Nic nie wiem o jej losach, potomkach. Czy jesteś z nimi spokrewniony?Będę wdzięczna za informacje.
Pozdrawiam- Halina Klimza

11 lata 4 miesiąc temu #368 przez kinley (Paweł Ściubidło)
Szanowny Romanie!

Interesuje mnie nazwisko Ściubidło z Wręczycy. Byłbym wdzięczny gdybyś mógł mi sprawdzić to nazwisko.

Z góry dziękuję. Paweł

11 lata 4 miesiąc temu #369 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Witaj!

Nazwisko Ściubidło pojawia się kilka razy w \"mojej\" genealogii. I tak:

1- w Archiwum Krakowskim przeglądałem spisy
ludności z 1791 roku i znalazłem rodzinę Ściubidłów we wsi
Xsięże Borowe ( dziś nazywa się poprostu Borowe) w domu nr 2 mieszkał Jan Ściubidło.

2- Nie spisałem Wręczycy, ale myślę, że tam było gniazdo Ściubidłów - mam taki zapis z parafii Truskolasy
z dnia 13.06.1810

.\"..Stawił się Józef Ściubidło Wdowiec Komornik liczący Lat podług złożonej metryki, Która wzięta została z Xsiąg Kościoła Kłobuckiego dwadzieścia i dziewięć w Wręczycy w Parafii Kłobuckiej zamieszkały Syn Wojciecha Ściubidła Komornika i Katarzyny z Baronów, w teyże samey Wsi Zamieszkałych tudzież Katarzyna Borgulatowka Wdowa, a z pierwszego Męża Nowakowa dowodząca złożoną przed Nami metryką wziętą z Xsiąg Kościoła Truskolaskiego, iż Skończyła rok Dwudziesty pierwszy wieku swoiego, która w domu rodzicielskim zostaje, w Apstytencji Ojca swego Jana Borgulata Komornika w Xsiężym Borowym Zamieszkałego i Matki Gertrudy z Kiedosów....
.....Czego Akt spisaliśmy w przytomności Jana Sprychy Rolnika liczącego lat Sześćdziesiąt w ....\"

język jest oryginalny.

pozdrawiam
Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: Ściubik (Czesław Ściubidło)

11 lata 4 miesiąc temu #370 przez Roman (Roman Wierus)
Pawle, przejrzałem Wręczyce i okolice, oto rezultat:
Wręczyca:
Kaźmierz Szczuwidło, żonaty, syn Jan lat 12, Paweł l. 9, Bartek l. 6, córki Jadwiga l. 24, Justyna l. 1.
W domu mieszkało 7 osób, miał 2 woły, 2 krowy, 3 owce, 1 chałupę, 1 stodołę, 1/4 roli.
Jedrzej Szczuwidło, żonaty, syn Sobek l. 20, Dominik l. 18, córka Kunegunda l.15.
W domu mieszkało 5 osób, miał 2 woły, 1 krowę, 4 ule, 1 chałupę, 1 stodołę, 1/4 roli.
Wojciech Szczubidło, żonaty, syn Józef l. 18, córka Juliana l.15, Barbara l. 7, Franka l. 7 (bliźniaczki?;) ), Maryjanna l. 3.
W domu mieszkało 7 osób, miał 2 krowy, 1 chałupę, 1 stodołę, 1/8 roli.

wieś Borowie Wreczyckie:
Jan Szczubidło, żonaty, córka Brygida l. 3.
W domu mieszkały 3 osoby, miał 2 woły, 1 krowę, 1 chałupę, 1 stodołę, 1/4 roli.

Na pewno Wręczyca jest twoim gniazdem rodzinnym, ciekawy jest zapis nazwiska, Szczuwidło, Szczubidło a dziś Ściubidło, cóż w tamtych czasach tylko proboszcz potrafił pisać i nazwiska często ulegały modyfikacjom.
pozdrawiam,
Roman

11 lata 4 miesiąc temu #371 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Witaj!

Cieszę się, że szukane w różnych źródłach osoby potwierdzają się.
A propo, w Lustracji na którą się powołujemy
jest tam bardzo dużo zniekształconych nazwisk. Stało się tak dlatego, że spisów dokonywano bez udziału księdza. Ludzie podawali potoczne ich nazwania. Wtedy posługiwano się głownie imieniem, a nazwisko było konieczną przystawką.
Rację ma Roman, że prawdziwą pisownię znał tylko ksiądz.
Dowodem są spisy ludności wykonywane prawie równolegle z lustracją, W spisach uczestniczył ksiądz bo wykonywano je na
potrzeby Kurii Krakowskiej. I w Spisie brzmienie nazwisk jest zgodne z zapisami metrykalnymi w XIX wieku.

pozdrawiam

P.S. Nazwisko mojego przodka z formy Bogurlat zmieniono na Morgulat.

11 lata 4 miesiąc temu #376 przez AgaN. (Agnieszka Niedbalska)
Szanowny Romanie!
Bardzo proszę o sprawdzenie we wsi Łojki i okolice nazwisk Pyka, Przygoda, Biś.

Z góry dziękuję.
Agnieszka Niedbalska

11 lata 4 miesiąc temu #377 przez Roman (Roman Wierus)
Niestety w/w nazwiska w lustracji nie występują :(
pozdrawiam,
Roman

11 lata 3 miesiąc temu #381 przez 1234mg (Maria Głębocka)
Witam, poszukuję rodziny Głąbów z terenu Stanisławowa. Wprawdzie nie wymienił Pan tej miejscowości, ale może odnają się w innych okolicznych wsiach. Chodzi o Martę zd. Oryś i Konstantego Głąba.Przodkowie ich to prawdopodobnie mieli nazwisko Egeman. Dziękuję . M. Głębocka

11 lata 3 miesiąc temu #382 przez Roman (Roman Wierus)
Znalazłem tylko jedną osobę, we wsi Zakrzew:
Wojciech Głąb, żonaty, syn Błażej lat 6 i Wojciech lat 3.
Nazwisko Oryś nie wystepuje.

pozdrawiam,
Roman

11 lata 3 miesiąc temu #386 przez plachy (Błażej Pawlica)
Witam, ciekaw jestem, czy w materiałach, które posiadacie jest wzmianka o nazwisku Pawlica - co do miejsca nie jestem pewien, na pewno nazwisko krążyło pomiędzy Wąsoszem gm. Popów, a Zwierzyńcem k/ Krzepic.
pozdrawiam
Blazej

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

11 lata 3 miesiąc temu #387 przez Roman (Roman Wierus)
Niestety, nazwisko to w lustracji nie występuje.
pozdrawiam,
Roman

11 lata 2 miesiąc temu #403 przez Kuntz (haplogrupa R-U152/L2/DF110)
witaj

poszukuję osób noszących nazwisko Kunert. Z moich obliczeń wynika że pojawili się na tych terenach w latach 1800-1830. Możliwe jednak, że popełniłem jakiś błąd a informacje z lustracji pomogą ukierunkować, skorygować moje poszukiwania. Proszę o pomoc :)

Robert Kunert

11 lata 2 miesiąc temu #405 przez hwronkowska (Helena Wronkowska)
Kunert to panieńskie nazwisko mojej koleżanki - mieszkanki Szczecina. Przekazałam informację o Twoich poszukiwaniach. Niestety, ona niewiele wie o swoich przodkach, starsze pokolenie już odeszło. Zdaje się, że Ona nie korzysta z internetu, chętnie będę pośredniczyć zanim nawiążecie kontakt.
Pozdrawiam
Helena

11 lata 2 miesiąc temu #407 przez Roman (Roman Wierus)
Niestety nazwisko Kunert w lustracji nie występuje.
pozdrawiam,
Roman

11 lata 2 miesiąc temu #414 przez Inka (Inna Kart)
Dzień dobry!
Czy ktoś z Państwa przeglądając spisy zetknął się z nazwiskami :Jędrzejczyk,Skubała,Kotara oraz z nazwiskami osób powiązanych z tymi rodzinami (Czarnecki,Grysza lub Gryca,Dydek lub Dybek,Szyiński lub Szyjeński może jeszcze jakieś inne?).
W/w rodziny zamieszkiwały pomiędzy miejscowościami;Przystajń,Kużnica Stara,Krzepice,Kłobuck,Praszki.
Nie mogę sprawdzać osobiście-zbyt daleko mieszkam.

11 lata 2 miesiąc temu #441 przez batory12 (Zofia Wichtowska)
Drogi Romanie,witam serdecznie jestem nową uzytkowniczką tego forum i jeśli mozna to prosiłabym o informacje o rodzinie Suleja,Jaskóła,Pytel.Suleja urodził się w Zakrzewie,Pytel w Kołaczkowicach, a Jaskóła nie wiem ale też w tych okolicach.Ja mieszkam w Poznaniu, a stamtąd pochodzą moi przodkowie po kądzieli.Będę ogromnie wdzięczna za każdą informację.Pozdrawiam.
Zofia

11 lata 2 miesiąc temu #442 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
Pytanie do INKI.

czy może chodzi o nazwisko Sieiński lub Siejeński(okolice Przystajni,Truskolas,Krzepic,Kołaczkowic.Często je przekręcano.

Hanna

11 lata 2 miesiąc temu #444 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Witaj !

Kilka słów o nazwisku PYTEL.

Ta znana rodzina na terenie parafii Truskolasy.
Część z tej rodziny buła młynarzami, wioskę Zamłynie, w XVII wieku nazywano Młyn Pytel, inny z Pytlów Idzi miał młyn w Kawkach 1841. A najstarszy zapis o Pytlach jaki mam w zbiorach to Spis z 1789 roku gdzie Walenty Pytel mieszkał we wsi Długi Kąt w domu nr 4.

pozdrawiam
Jacek

P.S. myślę, że pytania o nazwiska lepiej zadawać w dziale szukam.<br><br>Edytowany przez: jacek, w: 2008/04/13 09:48

11 lata 2 miesiąc temu #447 przez Roman (Roman Wierus)
Niestety, nazwiska te w lustracji nie występują.
Znalazłem jedynie (w monografii Kłobucka) informację że w pożarze w dniu 18 maja 1689 roku w Kłobucku spalił się dom Wojciecha Jaskółki.
Ale dojść do tej daty pewnie nie będzie łatwe...
pozdrawiam,
Roman

11 lata 2 miesiąc temu #448 przez batory12 (Zofia Wichtowska)
Drogi Jacku,
linię Pytlów z Truskolas ustalił ojciec Polak,ale mnie chodzi o Pytlów z Kołaczkowic parafia Miedżno ,żona Pytla ur.pomiędzy 1855-60
nazywała się Stemplewska Józefa.
Pozdrawiam
Zofia

11 lata 2 miesiąc temu #449 przez Inka (Inna Kart)
polhof zapisz:

Pytanie do INKI.

czy może chodzi o nazwisko Sieiński lub Siejeński(okolice Przystajni,Truskolas,Krzepic,Kołaczkowic.Często je przekręcano.

Hanna

Dziękuję za zainteresowanie-niestety nie potrafię uściślić,w styczniu zmieniłam komputer i z powodu niedopatrzenia straciłam większośc danych-obecnie próbuję przynajmniej część odzyskać.
Ja użyłam dla uproszczenia formy męskiej-ale w tym przypadku to była kobieta wymieniona w zapisie o zgonach w parafii Przystajń -albo jako matka zmarłego w 1941 lub 43 Franciszka Jędrzejczyka z Kużnicy Starej,albo jako matka zmarłej w 1939 lub 1938 Leonardy Jędrzejczyk z domu Skubała-również z Kużnicy.To tyle ile mogę odtworzyć z pamięci.Nazwisko nie należy do zbyt popularnych w tych okolicach i oczywiście mogło być zmienione przy wpisie lub ja otrzymałam błędny odczyt.Pozdrawiam

Czas generowania strony: 0.537 s.