Pisałem o Witkowicach w wątku Ziemiaństwo z okolic Częstochowy. Tutaj powtórzę to co znalazłem odnośnie Strzeleckich:
Dobra ziemskie Witkowice część A nabył Felicjan Gogolewski od różnych dawniejszych właścicieli: od urodzonego Michała Tomickiego 18.01.1789 r. pierwsza część; od urodzonego Walentego Piotrowskiego 17.01.1791 r. druga część za 9000 zł; od urodzonego Antoniego Karlińskiego 7.04.1791 r. trzecia część za 9000 zł; od urodzonej Zofii ze Strzeleckich podówczas zamężnej Kredowskiej 3.01.1792 r. za 1000 zł. Dobra ziemskie Witkowice część B nabył Felicjan Gogolewski od urodzonego Urbana Jackowskiego 9.03.1801 r. za 3500 zł. (Urban Jackowski wraz z bratem Maciejem objęli Witkowice część B w 1766 r. po swym zmarłym ojcu. Po śmierci Macieja Jackowskiego pozostał syn Kacper, którego prawnym opiekunem został Urban Jackowski, który również w imieniu Kacpra sprzedał Felicjanowi Gogolewskiemu należącą do niego część dóbr Witkowice

.
Z ksiąg metrykalnych parafii Borowno:
3.03.1699 ślub pomiędzy urodzonym Stanisławem Łasinowskim? z Bartkowic z urodzoną Heleną Strzelecką z Witkowic. Świadkowie: Jaśnie Wielmożny Jan Krzywański z Nieznanic, Stanisław Skrzeszowski, Walenty Skrzeszowski z Bartkowic.
21.10.1725 zmarł Jaśnie Wielmożny Strzelecki (nie podano jego imienia) w dobrach Witkowice lat 78. Pochowany w kościele w Borownie pod głównym wejściem.
Witkowice 26.08.1738 ochrzczono imieniem August syna JW Pawła i Marianny Strzeleckich. Rodzice chrzestni: JW Antoni Wolski i JW Salomea Jackowska z Witkowic.
Witkowice 27.03.1740 chrzest imieniem Katarzyna córki JW Pawła i Rozalii Strzeleckich. Rodzice chrzestni: JW Wawrzyniec Sławiński i JW Jadwiga Wolska z Nieznanic.
Witkowice 13.12.1742 chrzest imieniem Tomasz syna szlachetnego Pawła Strzeleckiego i Rozalii. Rodzice chrzestni: Wojciech Waczeński z szpitala (przytułku) Borowieńskiego i szlachetna Salomea Jackowska z Witkowic.
Witkowice 7.09.1765 r. chrzest imieniem Mateusz syna urodzonych Andrzeja i Wiktorii Strzeleckich. Rodzice chrzestni: Tomasz i Katarzyna Strzeleccy z Witkowic.
Witkowice 19.01.1778 zmarła szlachetna Marianna Strzelecka wdowa lat około 80. Pogrzeb jutro na cmentarzu kościelnym.
W wątku Szlachta okolic Częstochowy wspomniano o Żarskich, nie wiem czy mogą być powiązani z Zarskimi, bo to jest różnica między literą Z i Ż.
1763 Jan Żarski z parafii jędrzejowskiej żeni się (w Przybynowie) z Katarzyną Charską ( za dyspensą)
1764 Sebastian Żarski z Olsztyna żeni się (w Przybynowie) z Joanną Okrzesińską
1769 Marianna Żarska ze Skrajnicy wójtowa olsztyńska(zmarła w Złotym Potoku)
1783 Kajetan Żarski z wójtostwa olsztyńskiego
Dopiski o szlachectwie tych osób jak najbardziej mają mocne podstawy. Strzeleccy to na pewno szlachta, gdyż tylko szlachta w I RP posiadała ziemię. Poza tym Strzeleccy jako szlachta na pewno w tym czasie nie wchodziliby w koligacje małżeńskie z nieszlachtą.
Zarscy raczej prowadzili wędrowny tryb życia i będzie dość trudno ustalić miejsce ich pochodzenia. Można spróbować poszukiwać w parafii Olsztyn i Jędrzejów, a poza tym tak jak doradził Rafał Molencki pozostają księgi grodzkie i ziemskie lelowskie i krakowskie. Jeśli przodek był ekonomem to znaczy, że prowadził wędrowny tryb życia i zapewne też nie posiadał ziemi. Tego typu rodziny szlacheckie są niestety trudno uchwytne w źródłach.