Zarscy, Kułakowscy, Strzeleccy parafia Borowno

Więcej
2 miesiąc 1 tydzień temu #47412 przez Kamila Bogdanowicz
Zarscy, Kułakowscy, Strzeleccy parafia Borowno was created by Kamila Bogdanowicz
Witajcie!
Tuż przed nowym rokiem udało mi się znaleźć moją nieznaną prababcię i tak trafiłam do parafii Borowno. Z aktu uszanowania, wystawionego w mieście Żarkach, dowiaduję się, iż Józef - ojciec mojego 5xpra Norberta Antoniego urodzonego w Witkowicach, jest ekonomem z Piasku. Mama Norberta - Klara z Kułakowskich, już wówczas nie żyje- zmarła w Witkowicach.
W Borownie faktycznie są urodzenia dzieci Józefa Zarskiego i Klary Kułakowskiej 1796-1807. Jest metryka urodzenia i zgonu Klary (1776-1811), córki Wawrzyńca i Katarzyny ze Strzeleckich. Luki w metrykach urodzeń i ślubów sprawiają, iż nie jestem w stanie ustalić pochodzenia Józefa. Przypuszczam, iż zarówno Kułakowscy, jak i Zarscy w Witkowicach pojawili się najwcześniej w połowie XVIII w., Strzeleccy natomiast byli miejscowi i to do nich częściowo należała wieś Witkowice.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć, czy jest szansa, że brakujące księgi z Borowna jednak przetrwały? Czy są jakieś dokumenty pozametrykalne, które naprowadzą mnie na przodków Józefa i Klary? Czy dopiski o szlachectwie tych osób mają jakieś podstawy?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 miesiąc 1 tydzień temu #47414 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Zarscy, Kułakowscy, Strzeleccy parafia Borowno
W archiwum w Częstochowie są dostępne akta notarialne z XIX wieku, sam kilkakrotnie przeglądałem  tam akta rejentów częstochowskich i żareckich. Łatwo się szuka, bo są alfabetyczne skorowidze. A w sieci są dostępne księgi grodzkie i ziemskie, z naszego terenu przede wszystkim krakowskie i lelowskie. Wiele z nich jest dostępnych online na stronie krakowskiego Archiwum Narodowego. Trzeba je przeglądać rok po roku na piechotę, bo spisy treści są bardzo wybiórcze.
The following user(s) said Thank You: Alicja Baranowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 miesiąc 1 tydzień temu #47415 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Zarscy, Kułakowscy, Strzeleccy parafia Borowno
Witam!
W latach 1770-1780-tych w księgach TCN spotykamy się z G. Aleksym Żarskim, łowczym nowogrodzkim. Występuje on, jako posesor dóbr ziemskich należących do Męcińskich.
Pozdrawiam!
Tadek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 miesiąc 3 tygodni temu #47424 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Zarscy, Kułakowscy, Strzeleccy parafia Borowno
Pisałem o Witkowicach w wątku Ziemiaństwo z okolic Częstochowy. Tutaj powtórzę to co znalazłem odnośnie Strzeleckich:
Dobra ziemskie Witkowice część A nabył Felicjan Gogolewski od różnych dawniejszych właścicieli: od urodzonego Michała Tomickiego 18.01.1789 r. pierwsza część; od urodzonego Walentego Piotrowskiego 17.01.1791 r. druga część za 9000 zł; od urodzonego Antoniego Karlińskiego 7.04.1791 r. trzecia część za 9000 zł; od urodzonej Zofii ze Strzeleckich podówczas zamężnej Kredowskiej 3.01.1792 r. za 1000 zł. Dobra ziemskie Witkowice część B nabył Felicjan Gogolewski od urodzonego Urbana Jackowskiego 9.03.1801 r. za 3500 zł. (Urban Jackowski wraz z bratem Maciejem objęli Witkowice część B w 1766 r. po swym zmarłym ojcu. Po śmierci Macieja Jackowskiego pozostał syn Kacper, którego prawnym opiekunem został Urban Jackowski, który również w imieniu Kacpra sprzedał Felicjanowi Gogolewskiemu należącą do niego część dóbr Witkowice B).
Z ksiąg metrykalnych parafii Borowno:
3.03.1699 ślub pomiędzy urodzonym Stanisławem Łasinowskim? z Bartkowic z urodzoną Heleną Strzelecką z Witkowic. Świadkowie: Jaśnie Wielmożny Jan Krzywański z Nieznanic, Stanisław Skrzeszowski, Walenty Skrzeszowski z Bartkowic.
21.10.1725 zmarł Jaśnie Wielmożny Strzelecki (nie podano jego imienia) w dobrach Witkowice lat 78. Pochowany w kościele w Borownie pod głównym wejściem.
Witkowice 26.08.1738 ochrzczono imieniem August syna JW Pawła i Marianny Strzeleckich. Rodzice chrzestni: JW Antoni Wolski i JW Salomea Jackowska z Witkowic.
Witkowice 27.03.1740 chrzest imieniem Katarzyna córki JW Pawła i Rozalii Strzeleckich. Rodzice chrzestni: JW Wawrzyniec Sławiński i JW Jadwiga Wolska z Nieznanic.
Witkowice 13.12.1742 chrzest imieniem Tomasz syna szlachetnego Pawła Strzeleckiego i Rozalii. Rodzice chrzestni: Wojciech Waczeński z szpitala (przytułku) Borowieńskiego i szlachetna Salomea Jackowska z Witkowic.
Witkowice 7.09.1765 r. chrzest imieniem Mateusz syna urodzonych Andrzeja i Wiktorii Strzeleckich. Rodzice chrzestni: Tomasz i Katarzyna Strzeleccy z Witkowic.
Witkowice 19.01.1778 zmarła szlachetna Marianna Strzelecka wdowa lat około 80. Pogrzeb jutro na cmentarzu kościelnym.
W wątku Szlachta okolic Częstochowy wspomniano o Żarskich, nie wiem czy mogą być powiązani z Zarskimi, bo to jest różnica między literą Z i Ż. 
1763 Jan Żarski z parafii jędrzejowskiej żeni się (w Przybynowie) z Katarzyną Charską ( za dyspensą)
1764 Sebastian Żarski z Olsztyna żeni się (w Przybynowie) z Joanną Okrzesińską 
1769 Marianna Żarska ze Skrajnicy wójtowa olsztyńska(zmarła w Złotym Potoku)
1783 Kajetan Żarski z wójtostwa olsztyńskiego
Dopiski o szlachectwie tych osób jak najbardziej mają mocne podstawy. Strzeleccy to na pewno szlachta, gdyż tylko szlachta w I RP posiadała ziemię. Poza tym Strzeleccy jako szlachta na pewno w tym czasie nie wchodziliby w koligacje małżeńskie z nieszlachtą. 
Zarscy raczej prowadzili wędrowny tryb życia i będzie dość trudno ustalić miejsce ich pochodzenia. Można spróbować poszukiwać w parafii Olsztyn i Jędrzejów, a poza tym tak jak doradził Rafał Molencki pozostają księgi grodzkie i ziemskie lelowskie i krakowskie. Jeśli przodek był ekonomem to znaczy, że prowadził wędrowny tryb życia i zapewne też nie posiadał ziemi. Tego typu rodziny szlacheckie są niestety trudno uchwytne w źródłach.
The following user(s) said Thank You: Alicja Baranowska, Rafał Molencki

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 miesiąc 3 tygodni temu #47427 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Zarscy, Kułakowscy, Strzeleccy parafia Borowno
Drobne uzupełnienia dot. Żarskich. Księgi zapisywano po łacinie i nie zawsze używano polskich liter, więc w aktach metrykalnych zdarzał się zapis Zarski. Józef (zm. 1771) i Marianna z Gołuchowskich (zm. 1774) Żarscy w latach 1740. objęli wójtostwo olsztyńskie z siedzibą w Skrajnicy, potem je przejął ich syn Kajetan. Inny ich syn Sebastian faktycznie ożenił się w 1764 w Przybynowie z Joanną, której nazwisko ksiądz Maszczykowski błędnie zapisał Okrzesińska, byli nowi w tej parafii, mieszkali na wójtostwie w Suliszowicach od 1762. Naprawdę nazywała się Joanna Krzesińska, ur. w 1746 córka Barbary z Januszowskich (zm. 1766) i Jana Krzesińskiego (zm. 1753), tenutariusza czy też starosty niegrodowego będzińskiego, wcześniej administratora folwarku w Ciężkowicach w imieniu starosty będzińskiego Andrzeja Strusia. Joanna Żarska była rodzoną młodszą siostrą mojej praprapraprababci Zofii z Krzesińskich Molęckiej.
The following user(s) said Thank You: Alicja Baranowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 miesiąc 3 tygodni temu #47429 przez Jerzy Molski
Replied by Jerzy Molski on topic Zarscy, Kułakowscy, Strzeleccy parafia Borowno
Nie wiem czy to potomkowie, ale kiedyś przypadkiem trafiłem na Strzeleckich  z Barkowic, to zaledwie 5 km od Witkowic.Urodzony Michał (Michael) Strzelecki z Bartkowic, lat 8[1], syn Stanisława, dziedzica części wsi Bartkowice i Klary de domo Stawskiej[2]. Późniejszy dziedzic części tejże wsi. 27 lutego 1808 roku w Gidlach, poślubił[3] pochodzącą z miejscowości Włyńce, wdowę Teklę Topolską, primo voto Kraśnicką.  Po ślubie zamieszkał we Włyńcach, był dzierżawcą wsi Młyńce Klucza Pławieńskiewgo[4].  Ze związku tego urodziło się tam czworo dzieci, Nimfa Michalina *1808[5], Ryszard Wincenty Józef *1811[6], Ignacy Michał Wiktor *1813[7] i Jan Adam Józef *14 marca 1815, Michał zmarł[8] w wieku 41 lat 26 lipca 1824 r. w domu pod nr 1 w Bartkowicach. Miał siostrę Mariannę, która 6 czerwca 1814 roku poślubiła w Kłomnicach Karola Piotro(w)skiego, syna Wacława i Teresy.[1] Wiek ustalono szacunkowo na podstawie aktu zgonu nr 71, z dnia 26 lipca 1824r.[2] Zmarła w wieku  70 lat , miesięcy 4, dnia 29 listopada 1824 jako Klara Dorożyńska. Akt zgonu nr 96, pozostawiła męża Walentego, lat 66. Zmarła w domu dzieci swoich w Bartkowicach pod nr 8.[3] Akt małżeństwa z 1818, Księga małżeństw s. 78, par. Gidle, FS, bez numeru[4] Informacja zawarta w akcie urodzenia córki Nimfy Michaliny z 1808 r. par. Gidle.[5] Akt urodzenia i chrztu nr 44, parafia Gidle.[6] Akt urodzenia i chrztu nr 94, parafia Gidle[7] Akt urodzenia i chrztu nr 31, parafia Gidle[8] Akt zgonu nr 71.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie