Pierścionek z monogramem

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu - 14 lata 4 miesiąc temu #1402 przez Majka Dąbrowska
Pierścionek z monogramem was created by Majka Dąbrowska
Czy ktoś wie, do jakich celów służyły pierścionki z monogramami? W jakim okresie były modne?
Pozdrawiam. Maja
Ostatnia14 lata 4 miesiąc temu edycja: Majka Dąbrowska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1406 przez Mariusz Kolmasiak
Replied by Mariusz Kolmasiak on topic Odpowiedź: Pierścionek z monogramem
Witam!

Nie znam się na tym, więc moja wypowiedź oparta będzie bardziej na moich domysłach. Wydaje mi się, że pierścionek z monogramem o którym Pani pisze, to sygnet, tak rozumiem to określenie. Sygnety służyły do pieczętowania, najczęściej w laku. Było to pewnego rodzaju zabezpieczenie listu na czas jego drogi, ponieważ nie dało się go otworzyć bez złamania tej lakowej pieczęci. Możliwe, iż używano go i do innych celów, jednak nie mam wiedzy na ten temat. Posługiwała się nimi szlachta i arystokracja, czyli osoby posiadające herb, który zazwyczaj umieszczano właśnie na sygnecie. Używano ich przez wiele stuleci. Kresem zapewne był przełom XIX i XX wieku.

Ewentualnie może to nie być sygnet o jakim piszę wyżej, a po prostu płaski pierścień jako element dekoracyjny, biżuteria podkreślająca szlachetne urodzenie. Takie zapewne przestały być w większości używane wraz z upadkiem kultury szlacheckiej i arystokratycznej w Polsce po 1945 roku. Choć pewności nie mam.


Pozdrawiam
MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1407 przez Majka Dąbrowska
Replied by Majka Dąbrowska on topic Odpowiedź:Pierścionek z monogramem
Dziękuję za odpowiedź. Interesuje mnie to, ponieważ noszę coś takiego:)To jedna z nielicznych pamiątek jakie mam po babci.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1409 przez Mariusz Kolmasiak
Replied by Mariusz Kolmasiak on topic Odpowiedź:Pierścionek z monogramem
Inaczej sobie ten pierścień wyobrażałem. Pierwszy raz widzę taki kształt. Choć, o czym wspominałem, znawcą nie jestem. Zwłaszcza, że dotąd sądziłem, że to mężczyźni takie nosili. Ten poprzez kształt i delikatną budowę ewidentnie wygląda na damski. Wydaje mi się również, że używano go raczej do pierwszego z opisywanych przeze mnie powyżej przypadków, czyli do laku.

A tak z ciekawości: czy litery na pierścieniu odpowiadają inicjałom babci, oraz czy miała ona szlacheckie pochodzenie?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1410 przez Majka Dąbrowska
Replied by Majka Dąbrowska on topic Odpowiedź:Pierścionek z monogramem
Niestety nie wiem, czy babcia miała szlacheckie pochodzenie czy nie.
A litery na pieścionku odpowiadają inicjałom mojej babci lub jej ojca
(splecione litery WG). Ale na męski sygnet raczej nie wygląda:) Kształt ma faktycznie dosyć nietypowy.
Pozdrawiam. Maja

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 4 miesiąc temu - 13 lata 4 miesiąc temu #2622 przez Majka Dąbrowska
Replied by Majka Dąbrowska on topic Odpowiedź:Pierścionek z monogramem
Dobry wieczór...
Nie chciałam tworzyć nowego wątku, bo w zasadzie moje pytanie dotyczy też pierścieni.
Na jednej z fotografii (rok 1914) moja ciotka nosi na prawej ręce złotą obrączkę oraz sygnet z Matką Boską Częstochowską. Wiem, że ciotka była tzw. tercjanką - czy obrączka i taki sygnet miały jakieś znaczenie? Gdzie można szukać śladu po takiego rodzaju ślubach zakonnych? W parafii gdzie była ochrzczona, czy może tam, gdzie mieszkała?
Pozdrawiam. Majka
Ostatnia13 lata 4 miesiąc temu edycja: Majka Dąbrowska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie