Topic-icon Wystawa Przemyslu 1909 rok Czestochowa

11 lata 2 miesiąc temu #1527 przez Bozenna Derecka-Dupuis
Witam serdecznie,
Znalazlam w internecie "Wystawe Przemyslu w Czestochowie 1909 rok".
Jest to bardzo szczegolowy artykul z nazwiskami, fotografiami, opisami itd...
Niestety nie umiem wstawic tej informacji jako "link" na naszej stronie internetowej.
Moze ktos z bardziej uzdolnionych kolegow umialby wpisac te pozycje, jesli nie jest ona zastrzezona prawami autorskimi, o czym ja nie wiem.
Z usmiechem
Bozenna
P.S. Jacku, jest na tej stronie Stanislaw BONK z Czestochowy - moze to Twoj ?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 lata 2 miesiąc temu #1530 przez Jacek Tomczyk
Wielkie dzięki Bozennko!

Tak to jest "mój" Stasiu Bonk. Sprawiłaś mi piękny prezent pod choinkę.
Link wstawimy po Świętach bo naprawdę dużo tam nazwisk Częstochowskich Przemysłowców i Rzemieślników. Narazie odnośnik jest tu:

www.wystawa1909.pl/?menu=glowna

pozdrawiam

Jacek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 lata 2 miesiąc temu #1536 przez Bozenna Derecka-Dupuis
Jacek,
No to "witam w klubie" na Wystawie Przemyslu i Rolnictwa w 1909 roku w Czestochowie, gdyz kolo Stasia Bonka jest tez moj pradziadek, Henryk Jardel. Dostal srebrny medal (niestety tylko maly) za prezentacje kasy pancernej.
Z wesolym usmiechem
Bozenna

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 lata 2 miesiąc temu #1538 przez Anna Fukushima
Dzien dobry Bozenno,

Rowniez znalazlam wsrod wystawcow "swojego" Stanislawa Ziolkowskiego h. Korczak z Lipicza w dziale Inwentarz Zywy - stajnie. Prezentowal konie.

Pozdrawiam swiatecznie z Czestochowy.

Ania

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 lata 1 miesiąc temu #1605 przez Grzegorz Czepiczek
Witam
Nazywam się Grzegorz Czepiczek i jestem autorem strony o Wystawie Przemysłu i Rolnictwa z 1909.

Jeśli ktoś posiada ciekawe pamiątki z tą wystawą.
Proszę o kontakt ze mną.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 lata 1 miesiąc temu - 11 lata 1 miesiąc temu #1607 przez Bozenna Derecka-Dupuis
Grzegorzu,
Gratulacje i podziekowania za te wyjatkowo dobrze zrobiona strone internetowa.
Wzbogacila ona archiwum tych, ktorych przodkowie brali udzial w tej wystawie i wlasnie dlatego masz nasza wdziecznosc.
Pamiatki z samej wystawy ? - niestety nie, informacje dotyczace zdolnego przodka, ktory dostal medal, tak, ale to juz nie jest bezposrednio zwiazane z sama wystawa.
Serdecznosci
Bozenna

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 lata 3 tygodni temu #1718 przez Witold Pasek
Także znalazłem na wystawie swoją rodzinę - pod numerem 139 w Pawilonie Rękodzieł odnalazłem Teodora Kisera, brata mojego pradziadka, właściciela zakładu krawieckiego założonego w roku 1897 a funkcjonującego pod adresem "1 Aleja Nr. 13 w Częstochowie" i produkującego "wszelką garderobę męzką w zakres krawiecki wchodzącą".

Domyślam się, że ówczesna "1 Aleja" to dzisiejsza Aleja NMP. Czy ktoś może wie lub mógłby sprawdzić czy dom pod numerem 13 przetrwał do naszych czasów (o ile numeracja z roku 1909 pozostałą niezmieniona).

Teodor Kiser, wraz z braćmi Wiktorem i Kazimierzem oraz matką Katarzyną przywędrowali w okolice Częstochowy z okolic Mogilna. Jeszcze dwa pokolenia wstecz Kiserowie (czy też Kisserowie lub wręcz Kaiserowie) byli niemieckimi, protestanckimi osadnikami, ale w międzyczasie spolonizowali się całkowicie.

Teodor Kiser (urodzony 25 maja 1865 w Strzelcach k. Mogilna) był krawcem w Częstochowie, ale - według przekazów rodzinnych uczestniczył także w Powstaniu Wielkopolskim (miał 53 lata - nie był za stary?). Według wszelkiego prawdopodobieństwa - tego jeszcze dokładnie nie zbadałem - jego synem był Jan Czesław Kiser (1903-1940), prawnik z Poznania, członek poznańskiej Korporacji Akademickiej "Silesia", porucznik 7 pułku strzelców konnych zamordowany w Katyniu.

Z kolei Wiktor Kiser (ur. 17.11.1869) osiadł w Lublińcu, był założycielem i prezesem Spółdzielni "rolnik" i - po odzyskaniu niepodległości - podobno przez jakiś czas burmistrzem Lublińca. Do dziś najwięcej Kiserów mieszka w Polsce w tej okolicy. Wiktor uczestniczył podobno zarówno w Postaniu Wielkopolskim, jak i w powstaniach śląskich.

No i ostatni z braci, mój pradziadek - Kazimierz (ur. 04.03.1868 w Strzelcach, zm.02.01.1950 w Blachowni), kupiec spożywczy w Blachowni, członek cechu rzeźników a przede wszystkim aktywny działacz katolicki, jeden ze współinicjatorów i donatorów budowy kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła w Blachowni (i wydzielenia Blachowni z parafii w Konopiskach). Kościół został konsekrowany w roku 1927 a Kazimierz Kiser stanął wówczas (19 grudnia 1935 roku) na czele społecznego komitetu "kupna organów" pod przewodnictwem Kazimierza Kisera. W konkursie wybrano ofertę St. Truszczyńskiego z Włocławka, na wartość 9 200 zł. Instalacja organów nastąpiła w 1936r. Pierwszym koncertmistrzem był profesor Edward Mąkosza, znany muzyk z Częstochowy, który wydał o instrumencie pozytywną opinię: "organy posiadają dwanaście pełnych głosów i są dostosowane brzmieniem do wielkości kościoła. Wykończenie organów jest bardzo solidne. Drzewo suche, bez sęków i rdzenne, metal doskonałej jakości, obsada pneumatyczna rurek i mieszki z najlepszego materiału, Motor elektryczny najlepszej marki, cicho chodzący".

Tak mi się na marginesie Wystawy przypomniało...

Witold Pasek
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbigniew Kajser (Kaiser)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.