Topic-icon Myszków /Mijaczów/ i majątek Wysoka

10 lata 6 miesiąc temu #1573 przez Stefan Pliś-Marszycki
Prosze po przeczytaniu poniższego tekstu pomóc mi w określeniu położenia majątku Wysoka należącego do Zuzanny Rokossowskiej.
Stefan

Natomiast nikt nie wspomina o niezwykłej roli jaką odegrała Zuzanna Rokossowska w tworzeniu podwalin przemysłu żelaznego na terenie Poręby i Myszkowa. Właścicielka dóbr Poręba Mrzygłodzka w 1836 roku razem z bratem Adamem Jabłońskim, Anastazym Schajerem oraz Watsonem ( jeden z Anglików który uczestniczył w budowie hut w okręgu staropolskim) założyła spółkę do prowadzenia dwóch wielkich pieców hutniczych oraz walcowni. Kapitał spółki wynosił 6000 rubli(4 x 1500 rbs). W 1837 w Mijaczowie należącym wówczas do Z. Rokossowskiej stanął Wielki Piec , którego budowniczym był A. Schajer. Zuzanna Rokossowska w dokumencie tym wymieniana jest jako właścicielka dóbr Wysoka.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1574 przez Mariusz Kolmasiak
Witam!

Może chodzi o wieś Wysoka Lelowska w gminie Żarki sąsiadującej z gminą Myszków? Trochę informacji na jej temat znajduje się Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego, jednak nie ma tam żadnej wzmianki o rodzinie Rokossowskich. Jednak przemawiałby za nią fakt, że wzmiankowany w Pana tekście Mijaczów należący do Zuzanny Rokossowskiej leży obecnie na terenie Myszkowa czyli najwyraźniej dość blisko.

Mogła to by być również wieś Wysoka w gminie Łazy. Ona i miasto Poręba (dawniej Poręba Mrzygłodzka) znajdują się w powiecie zawierciańskim.


Pozdrawiam
MK

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1575 przez Stefan Pliś-Marszycki
Mnie to także wygląda na nazwę Wysoka lelowska ale muszę miec pewność w jakiej parafii szukać.

Stefan

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1576 przez Michał Kitala
Odpowiedź jest następująca :


Józef Wiślicki w Opis Królestwa Polskiego pod względem historycznym, statystycznym, rolniczym, fabrycznym, handlowym, zwyczajowym i obyczajowym, Warszawa 1850 pisze następujące słowa na s. 13 i kolejnych …
Mijaczew .
W Mijaczewie nad Wartą, wsi należącej do pana Bobrowskiego, również godzi się zwidzić zakłady fabryczne , składające się z wielkiego pieca do topienia rud żelaznych i fryszerki pod jednem zabudowaniem będącej. Wielki piec istniał tu już w r. 1782 zachęcenie ogólne do tego rodzaju przedsięwzięć i co raz doskonalące się u nas hutnictwo spowodowały do przerobienia a raczej zupełnego odbudowania zakładu co też w r. 1838 nastąpiło. Piec ten przy ciągłym ruchu przetapia rocznie około 16 000 cent. Żelaza z rud bogatych blisko 50-procentowych.
Fryszterka cokolwiek wcześniej bo już w r. 1837 założona przekuwa rocznie o 2000 cent. Wyrobu żelaza, w całęj okolicy z swej dobroci znanego. Oba zakłady znajdują się w dzierżawie p. Markusa Kempner.
Do tych dóbr należy wieś Michałów, w któ®ej przedsiębiorca p. Korulski, w r. 1837 wielki piec wystawił. Huta ta od roku 1838 w biegu zostająca z rud obfitych miejscowych wydaje rocznie blisko 12 000 cent. Surowego żelaza.


Mrzygłód
Postępując ciągle drogą, gdzie tylko co godnego jest obejrzenia , nie może pominąć fabryki pod Mrzygłodem. We własności pani Rokosowskiej istniejącej. Przeciąg czasu od r. 1833 po 1840, w którym Bank Polski wznosił zakłady i rozwijał w tamtych okolicach górnictwo rządowe , było okresem powstania wielkiej liczby fabryk prywatnych , nową epoką dla przemysłu krajowego. Wymieniliśmy już nie jeden zakład w tym czasie powstały, jakoż i wielki piec pod miastem Mrzygłodem się znajdujący , w r. 1837 przez p. Szajera dziedzica Wysokiej został wystawiony. Piec ten Zuzanna zwany, w którym przetapiają miejscowe rudy do 16 000 cent. Surowizny rocznie wydaje. Położony nad rzeką Wartą, posiada dostateczną wodę do poruszania miechów, a z miejscowych lasów na drzewie nie zbywa.
Do tych dóbr należy Poręba Mrzygłodzka. Tu również znajduje się wielki piec od r. 1797 datujący swe istnienie , a w ostatnich czasach przerobiony . W zakładzie tym z bogatej rudy 50- procentowej , produkują rocznie blisko 15 000 cent. Surowego żelaza i znacznych odlewów z tegoż metalu. Surowizna stąd pochodząca , przerabiana jest na żelazo w dwóch fryszerkach , mianowicie Murciszewie i Krzemiędze , które razem do 2 500 cent. Rocznie produkują.
Zakłady tu wymienione a do dóbr Mrzygłodzkich należące , zostają w dzierżawie p. Szrajer , znakomitego przedsiębiercy.
Niedaleko stąd , zbaczając ku wschodowi znajduje się wieś Cisowa, której wielki piec wydaje rocznie do 15 000 cent.. Zakład Cisowski dzierżawiony jest przez p. Marcela Kempnera; produkuje surowiznę z rud żelaznych miejscowych na drzewie kupnem.”


Pozdrawiam

Michał Kitala

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1577 przez Mariusz Kolmasiak
Według Słownika (dane z 1895 r.) Wysoka Lelowska należała do parafii Przybynów. Parafia jest stara, jej akta znajdują się, jak wynika z naszego inwentarza, w Archiwum Archidiecezjalnym na ul. św. Barbary, jest więc szansa, że znajdzie tam Pan to czego szuka.

Powodzenia!

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1578 przez Stefan Pliś-Marszycki
Panie Michale.
Ta Wysoka.Jaka to mogla byc parafia przed 1900 rokiem.
Stefan

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1579 przez Stefan Pliś-Marszycki
No i mam problem.Tam powinien byc jakis dwor lub jego resztki.Ruiny sa w Wysokiej w gminie Łazy.Czy był jakis dwor lub folwark w Wysokiej lelowskiej?
Stefan

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1580 przez Mariusz Kolmasiak
W Słowniku jest mowa o wsi i o folwarku. Najlepiej wyślę link do tej konkretnej strony, żeby mógł Pan sobie wszystko dokładnie sprawdzić. Proszę: dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIV/123

Pozdrawiam
MK

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1581 przez Stefan Pliś-Marszycki
Tak,tak. Ma Pan rację!
W związku z tym tematem a raczej osobą Anastazego Schajera miałbym prośbę do szanownych Forumowiczów badających ten teren.
Anastazy Schajer zmarł tuz przed lub po 1863 roku /chyba samobójstwo/kiedy to w wyniku działań wojennych spłonął piec a on sam znalazł się na granicy bankructwa.
Jego zona Józefina vel Józefa Jerzmanowska opuściła wówczas Wysoką.
Poszukuje miejsca pochówku Anastazego,wszelkich informacji o dalszych losach jego zony oraz miejsca i chociaz roku zawarcia tego małżeństwa.
Jeżeli ktos z Państwa kiedyś natrafi na takie inf.proszę o mnie pamiętać.

Stefan
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1582 przez Michał Kitala
Propos przemysłu hutniczego na tych ziemiach o trochę wcześniejszej proweniencji jego rozwoju w naszym regionie zawsze można jeszcze odesłać do poniższej publikacji, żeby zorientować się jak się sprawa rozwoju hutnictwa rozwijała przed latami `30 XIX wieku , w szczególności karta nr 45 poniższego wydawnictwa .
Osiński, Józef Herman (1738 - 1802), Opisanie polskich żelaza fabryk, w którym świadectwa Historyków wzmiankujących miejsca Minerałów przytoczone ; Przywileie nadane szukającym Kruszców w całości umieszczone ; początek wyrabiania u nas żelaza odkryty ; Rudy Kraiowey czterdzieści ośm gatunków w kolorach właściwych wydane i w szczególności wyłożone ; Piece i Dymarki w całym Krolestwie znayduiące się wyliczone ; z żelaza Kraiowy zysk okazany ; Słownik Kuźniacki, oprócz wyrazów Technicznych, wiele wiadomości zawierający przydany, Warszawa 1782

sbc.wbp.kielce.pl/dlibra/doccontent?id=1125&dirids=1

MK

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 4 miesiąc temu #1846 przez Michał Kitala
Położenie szukanej przez Pana miejscowości - Wysoka - znajduje się na mapie , wydanej c.a 1808-1809 roku pt. Sytuacja Powiatów Pileckiego i Siewierskiego.
bibliotekacyfrowa.pan.pl/dlibra/docmetad...n.pl:99&from=FBC

Majątek Wysoka jest na niej usytuowany w kierunku południowym od Przybynowa i na wschód od Masłońskiego . Zachęcam do sprawdzenia tych informacji z podaną wcześniej mapą .


MK

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 3 miesiąc temu #1884 przez Michał Kitala
Informacje o działalności Zuzanny Rokossowskiej i Schajera znajdują się również w publikacjach :
Łabęcki, Hieronim Hilary (1809-1862), Górnictwo w Polsce : opis kopalnictwa i hutnictwa polskiego pod względem technicznym, historyczno-statystycznym i prawnym. T. 1 i T.2 , Warszawa 1841
s.496,497,440

MK

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 3 miesiąc temu #1915 przez Stefan Pliś-Marszycki
Dokument dzierżawy podaje tak:

Przede mną Janem Różyckim Rejentem Kancelarii Hipotecznej Okręgu
Lelowskiego w Guberni Radomskiej w miejscu jak wyżej na akcie wyrażono
zamieszkałym:-
stawili się osobiście Atanazy Schajer Dziedzic Dóbr Ziemskich Wysoka z
przyległościami w Okręgu pilickim leżących strona jedna tudzież August
Zawadzki Rejent okręgu pileckiego strona druga:- pierwszy w Dobrach
Wysoka,ostatni w Mieście Pilicy,obadwa w Okręgu Pilickim Guberni
radomskiej zamieszkali,pełnoletni,prawomocni,u mnie Rejenta z osób swych
znani,dobrowolnie w przytomności poniżej wyrażonych i
podpisanych,wyłączeniu prawa nieuległych strony znających dwóch
świadków,zawarli miedzy sobą kontrakt trzechletniej Dzierżawy treści
następującej:-
& I Stawający Anastazy Schajer będąc hipotecznym właścicielem Dóbr
Ziemskich Wysoka z przyległościami,w okręgu pilickim Guberni Radomskiej
położonych - Takowe Dobra z przyległościami Niesiołka,Głazówka i Wały z
wszelkimi do Nich należącymi
==============
Czyli o ktorą Wysoka chodzi?Nadal nie wiem.Prosze mi powiedziec czy chodzi o miejscowośc Wysoka leżącą obecnie w gminie Łazy gdzie zachowały sie ruiny dworu czy inną a jak to gdzie ona leży.W jakiej gminie?Gdzie lezy w oparciu o dzisiejszy podział admin.W jakiej gminie.
W każdym razie dzieci Schajera rodziły sie w Chruszczobrodzie a nie Przybynowie.

Stefan

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #1916 przez Jacek Tomczyk
Panie Stefanie!

Przeglądałem dziś Księgę Dziekańską parafii Mrzygłód, z pierwszej połowy XIX wieku. Były tam wykazy przynależnych do parafii różnych wiosek, osad, pustkowi, m.in. był Mijaczów.
Niestety nie pamiętałem o tym wątku, spróbuję sprawdzić to jeszcze raz, ale dopiero po świętach bo wcześniej Archiwum będzie nieczynne.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 3 miesiąc temu #1917 przez Stefan Pliś-Marszycki
W Slowniku Geog.jest Głazówka w parafii Chruszczobród.Z tego wnioskuję ze chodzi o miejscowośc Wysoka w obecnej gminie Łazy!i także w parafii Chruszczobród.
Mam racje?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 3 miesiąc temu #1920 przez Andrzej Kuśnierczyk
Raczej Wiesiółka.
A to dowodzi definitywnie,że chodzi o rejon Łaz i Chruszczobrodu.
Stacja kolejowa Wiesiółka.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 3 miesiąc temu #1921 przez Halina Klimza
Panie Stefanie,
spisując ten akt być może źle odczytałam nazwę Niesiołka- a winno być Wiesiółka,jak wskazują mądrzy w temacie koledzy.Jeżeli dziedzic z Wysokiej kazał w tym akcie opłacać dzierżawcy roczną pensję dla proboszcza w Chruszczobrodzie, to pewnie chodzi o ten rejon koło Łazów.
Halina

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 3 miesiąc temu #1922 przez Stefan Pliś-Marszycki
Tak.Wiem ale nie tylko ta miejscowość.Także Głazówka.Jest w Slowniku Gogr.w parafii Chruszczobród.
Stefan

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 3 miesiąc temu #1930 przez Michał Kitala
Poniższa mapa ( Chrzanowski, Wojciech (1793-1861), Karta dawnéj Polski z przyległemi okolicami krajów sąsiednich według nowszych materyałów na 1:300000, wydana Paryż 1859 ) , karta XXXI ( Olkusz) , powinna trochę pomóc, rzeczywiście są na niej w tym rejonie dwie miejscowości o nazwie Wysoka ( jedna w rejonie -Wiesiółka, Mierzejowice, Wieruszów, Rokitno) a druga w okolicy : Żarki- Przybynów, Maszczyk, Jaroszów, Lgota Koziegłowska . Jak na razie tylko te dwie miejscowości o nazwie Wysoka widzę ... zawsze bystrzejszym okiem , można poszukać kolejnych o ile są ...

Podaję link do mapy ( z suwaka na dole gdzie widnieje zakładka KARTA ZBIOROWA , PROSZĘ WYBRAĆ : karta XXXI pt. Olkusz)

kpbc.umk.pl/norestr/mapy/mapy-bn/index.html


Pozdrawiam

MK

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 11 miesiąc temu #2381 przez Michał Kitala
Reasumując, i za pewne kończąc już ostatecznie ten wątek forum TGZC , z 95 % pewnością można powiedzieć , że chodzi o Wysoką koło Chruszczobrodu i Wiesiółki .

Dlaczego tak sądzę . Tekst prezentowany poniżej , przedstawia / deskrybuje/opisuje fabryki według kryterium geograficznego czyli wg. danego kierunku azymutu . Tak więc należy zestawić poniższe dane z załączników, które w mojej ocenie , jak napisałem , dają pewność , że chodzi o Wysoką k./Chruszczobrodu i Wiesiółki


Uważam , że ten temat można ostatecznie zamknąć i odłożyć ad acta .

MK

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 11 miesiąc temu #2382 przez Stefan Pliś-Marszycki
Nawet na 100%.Mam już akt małżeństwa syna Schajera.Pan młody urodzony w Wysokiej parafii Chruszczobród.
Stefan

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.