Topic-icon Odp:koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice

3 miesiąc 1 tydzień temu #35581 przez goraka@poczta.onet.pl (Katarzyna Góra)
Skąd pochodzi ten akt urodzenia? Bardzo mnie interesuje ten temat - ponieważ jest to mama mojego pradziadka - Michała Krawczyka 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 1 tydzień temu #35589 przez jr120065 (J K R)

goraka@poczta.onet.pl (Katarzyna Góra) napisał: Skąd pochodzi ten akt urodzenia? Bardzo mnie interesuje ten temat - ponieważ jest to mama mojego pradziadka - Michała Krawczyka 

Parafia Truskolasy akta są w AP Częstochowa.

Pozdrawiam JKR.

3 miesiąc 1 tydzień temu #35599 przez goraka@poczta.onet.pl (Katarzyna Góra)

3 miesiąc 1 tydzień temu #35613 przez skwarek (Grzegorz Skwara)
Nie wiem , czy to coś wniesie w temacie , lecz z opowiadań , mojej osiemdziesięciokilku letniej babci , nazwisko Nicia było znane w miejscowości Klepaczka , parafia Truskolasy . Państwo Ci hodowali Pawie :-) .

skwarek

3 miesiąc 1 tydzień temu #35615 przez goraka@poczta.onet.pl (Katarzyna Góra)

3 miesiąc 1 tydzień temu #35637 przez skwarek (Grzegorz Skwara)
Dopytałem jeszcze mojej babci o imiona tych Niciów z Klepaczki , o których wspominałem .
 I tak: ojcu było Antoni a synom: Stefan (żonaty u Szlepra ) i Jan (żonaty u Grzyba).
Pozdrawiam.

skwarek

3 miesiąc 6 dni temu #35680 przez goraka@poczta.onet.pl (Katarzyna Góra)
Bardzo dziękuję - nic mi to niestety nie mówi - ale może kiedyś się przyda :)
Z Niciów pochodziła mama mojego pradziadka - Michała Krawczyka - Ludwika Nicia, która wyszła za mąż za Józefa Krawczyka.
Pozdrawiam serdecznie

3 miesiąc 6 dni temu #35688 przez jr120065 (J K R)

goraka@poczta.onet.pl (Katarzyna Góra) napisał: Bardzo dziękuję - nic mi to niestety nie mówi - ale może kiedyś się przyda :)
Z Niciów pochodziła mama mojego pradziadka - Michała Krawczyka - Ludwika Nicia, która wyszła za mąż za Józefa Krawczyka.
Pozdrawiam serdecznie

Ludwika ur. 1856r.  Węglowice c. Wincentego Nicia i Joanny z d. Pal

Pozdrawiam JKR.

3 miesiąc 5 dni temu #35690 przez goraka@poczta.onet.pl (Katarzyna Góra)
Wincenty Nitz (Nicia) - kolonista z państwa austriackiego 
Pozdrawiam

3 miesiąc 4 dni temu - 3 miesiąc 4 dni temu #35693 przez jr120065 (J K R)

goraka@poczta.onet.pl (Katarzyna Góra) napisał: Wincenty Nitz (Nicia) - kolonista z państwa austriackiego 
Pozdrawiam

To, że urodził się w zaborze austriackim i w 1845 r. ożenił się z córką przybyłego z zaboru pruskiego osiedleńca nie jest wyznacznikiem kolonizacji przez niego Węglowic bo miejscowość ta już kilkadziesiąt lat istniała. Nie jest też wyznacznikiem to, że po raz drugi żeni się dość szybko z córką osiedleńca z Prus po śmierci pierwszej żony Joanny.

Pozdrawiam JKR.

3 miesiąc 3 dni temu #35696 przez goraka@poczta.onet.pl (Katarzyna Góra)
O ile sobie przypominam - nigdzie nie napisałam, że kolonizował Węglowice .... Kolonista to osoba, która osiedliła się na terenie kolonizowanym, więc nie bardzo rozumiem ten wpis .... 
A swoją drogą nie dotarłam do informacji o śmierci Joanny i powtórnym ślubie Wincentego - to bardzo ciekawe ... 
Pozdrawiam serdecznie :)

3 miesiąc 1 dzień temu - 3 miesiąc 1 dzień temu #35703 przez jr120065 (J K R)

goraka@poczta.onet.pl (Katarzyna Góra) napisał: O ile sobie przypominam - nigdzie nie napisałam, że kolonizował Węglowice .... Kolonista to osoba, która osiedliła się na terenie kolonizowanym, więc nie bardzo rozumiem ten wpis .... 
A swoją drogą nie dotarłam do informacji o śmierci Joanny i powtórnym ślubie Wincentego - to bardzo ciekawe ... 
Pozdrawiam serdecznie :)

Jeżeli miejscowość istnieje od ponad 50 lat to jaki to "kolonista" tym bardziej, że jego kolonizacja polega jedynie na ożenku z miejscową dziewczyną, która jest córką osadnika z kraju pruskiego!

Śmierć Joanny miała miejsce w czerwcu a Wincenty lat 44 już w październiku ożenił się z 15 letnią Józefą z którą ma 7 dzieci.
Ludwika była jedynie 4 lata młodsza od swojej macochy w dniu ślubu a Antoni 5 lat starszy.

Pozdrawiam.

Pozdrawiam JKR.

3 miesiąc 1 dzień temu #35704 przez 6sJ (Stanisław Jegier)
Szanowna/y/ Pani, Panie JKR.
Proszę sięgnąć choćby do słownika języka polskiego, gdzie jest wyraźnie napisane, że kolonista to także osadnik, osiedleniec, czyli osoba przybyła z innej miejscowości w celu osiedlenia, nieistotne, czy z ożenku, czy zakupu, lub dzierżawy posiadłości.
Indeksując metryki, w różnych częściach Polski, wielokrotnie spotkałem się z terminem kolonista w znaczeniu osadnik, osiedleniec.
Kolonista to nie tylko osoba z Europy osiedlająca się w Ameryce czy Afryce.
Stanisław

2 miesiąc 1 dzień temu - 2 miesiąc 1 dzień temu #36098 przez Josefweb45 (Josef Weber)
Podczas przedmiotu historia w naturalny sposób kształtowane są takie wartości jak: ojczyzna, naród, państwo, symbole narodowe i państwowe, patriotyzm, pamięć historyczna, prawda, sprawiedliwość, dobro, piękno, wolność, solidarność,
odpowiedzialność, odwaga, krytycyzm, tolerancja, tożsamość, kultura.                                                                       
podstawaprogramowa.pl/Szkola-podstawowa-IV-VIII/Historia
Czy to prawda? Otrzymaja dzieci wiadomosci z historii lokalnej?? Wto nie wierze.. Dzieci nie wiedza kiedy i w jaki sposob powstala ich miejscowosc oraz sasiednie wioski… Ze cale wioski od dawna spokrewnione sa i pomimo to nie znaja sie… Przyklad: Pare zwiazkow malzenskich w parafii Truskolasy (Weglowice, Puszczew, Bor Zapilski) z nazwiskiem WEBER: Maj, Pluta, Nicia, Tokarz, Ciosek, Korzekwa, Wreczycki, Konczyk, Strach, Pyrzyk, Nicpon, Lewicka, Gora, Kowalski, Kiepura, Kluczniak, Kocher, Brzeczek, Kozyra, Radlak, Wilk… itd….  Cale szczescie ze mamy internet..

Czas generowania strony: 0.702 s.