Cukrownia Hermanów (Szymanów)

Więcej
14 lata 3 tygodni temu #1843 przez Majka Dąbrowska
Cukrownia Hermanów (Szymanów) was created by Majka Dąbrowska
Dobry wieczór.
Poszukuję informacji dotyczących cukrowni (pracownicy, udziałowcy itp.) w Hermanowie. W internecie niestety nie ma wielu wiadomości na ten temat.
Choć Hermanów jest powiecie sochaczewskim, może jednak ktoś będzie mógł mi pomóc...?
Pozdrawiam. Majka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 8 miesiąc temu #2295 przez Michał Kitala
Replied by Michał Kitala on topic Odpowiedź:Cukrownia Hermanów (Szymanów)
Wiadomości owszem jest mało , ale to nie znaczy , że ich fizycznie nie ma . Moja praktyka z z zakresu historii gospodarczej pokazuje, że najlepiej z okresu XX lecia międzywojennego jest sięgnąć albo do
1) Monitora Polskiego
2) Przeglądu Gospodarczego buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_gosp...ospodarczy/start.htm
3) [ co wg. mojej oceny jest najlepszym źródłem ] Polska Gospodarcza ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=5152&dirds=1&tab=3 , dlatego jest najlepszym źródłem, ponieważ na mocy ustawodawstwa , Spółki akcyjne musiały publikować sprawozdania z bilansów ( zysków i strat ) za dany rok rozliczeniowy w celu powiadomienia akcjonariuszy ( a był to periodyk ministerialny ) . Trochę tego jest do przejrzenia ale wszystko w końcu da się zrobić . Jeżeli coś jeszcze ciekawego w/w temacie znajdę , to dopiszę

MK

[IMG

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 8 miesiąc temu #2297 przez Halina Klimza
Replied by Halina Klimza on topic Odpowiedź:Cukrownia Hermanów (Szymanów)
Michał Kitala napisał:

Wiadomości owszem jest mało , ale to nie znaczy , że ich fizycznie nie ma . Moja praktyka z z zakresu historii gospodarczej pokazuje, że najlepiej z okresu XX lecia międzywojennego jest sięgnąć albo do
1) Monitora Polskiego
2) Przeglądu Gospodarczego buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_gosp...ospodarczy/start.htm
3) [ co wg. mojej oceny jest najlepszym źródłem ] Polska Gospodarcza ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=5152&dirds=1&tab=3 , dlatego jest najlepszym źródłem, ponieważ na mocy ustawodawstwa , Spółki akcyjne musiały publikować sprawozdania z bilansów ( zysków i strat ) za dany rok rozliczeniowy w celu powiadomienia akcjonariuszy ( a był to periodyk ministerialny ) . Trochę tego jest do przejrzenia ale wszystko w końcu da się zrobić . Jeżeli coś jeszcze ciekawego w/w temacie znajdę , to dopiszę

MK

Panie Michale,
to interesujące linki, czy w wyżej wskazanych pismach znajdę informację na temat następujących zakładów
-Żyrardów (chyba zakłady tkackie ,lata 1890-1915))- w czasie I wojny podobno wywieziono ich do Lublina
- Rudniki pod Cz-wą (cementownia)-lata 1916-1918
- tartak Klawego w Częstochowie (1918-1924)
-Jaworzno-Szczakowa (też cementownia)(lata 1915-1917)
- Kamieniołomy pod Chęcinami (lata 1923-27)
A może ma Pan również wiedzę na temat instytucji ubezpieczających pracowników ? Dziadek uległ wypadkowi w drodze do pracy(Chęciny),zmarł w szpitalu i babcia z tego ubezpieczenia otrzymała z 7 -letnią córką rentę po dziadku (rok 1927).
Byłabym wdzięczna za każdą wskazówkę
Halina

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 8 miesiąc temu #2298 przez Majka Dąbrowska
Replied by Majka Dąbrowska on topic Odpowiedź:Cukrownia Hermanów (Szymanów)
Dziękuję za materiały. Zaraz zabieram się do ich przeglądania. Zobaczę co uda mi się odnaleźć. Majka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 8 miesiąc temu #2299 przez Majka Dąbrowska
Replied by Majka Dąbrowska on topic Odpowiedź:Cukrownia Hermanów (Szymanów)
Najbardziej interesują mnie lata 1880-1914. Może istnieją jakieś materiały dotyczące tego okresu?
Majka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 8 miesiąc temu #2301 przez Michał Kitala
Replied by Michał Kitala on topic Odpowiedź:Cukrownia Hermanów (Szymanów)
Uważam , że należałoby się pani zwrócić do pana dr Jana Godlewskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Białostockiego, myślę , że jako specjalista z pewnością pomoże !
hist.uwb.edu.pl/html/pracownicy/godlewski.php

MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie