Topic-icon rozstrzelani we wrześniu 1939 r. w Częstochowie

8 lata 6 miesiąc temu #2208 przez nika_k (Monika Kobyłkiewicz)
Mój Pradziadek został rozstrzelany we wrześniu 1939r. w Częstochowie przed Ratuszem i zupełnie nie wiem, czy gdziekolwiek znajdę na ten temat jakiś dokument. Tzn. to, że zginął w egzekucji pod Ratuszem wymieniał w książce "Hitlerowcy w powiecie częstochowskim: 1939-1945" p. Pietrzykowski.
Problem w tym, że nie wiem gdzie Pradziadek się urodził. Poszukiwania w Archiwum Państwowym w Częstochowie na razie nie dały żadnych rezultatów. A bez aktu zgonu i aktu urodzenia nie wiem jak dalej ruszyć :(
Z przekazów rodzinnych wiem, że Prababcia pojechała do Częstochowy i zdobyła ciało Pradziadka. Został pochowany w Kłobucku. I tu juz pierwsza moja wątpliwość. Całe życie powtarzano mi i tak widnieje na nagrobku, że zginął 2 września a wg źródeł historycznych Niemcy wkroczyli do Częstochowy dzień później i wtedy własnie dokonano egzekucji.
Spróbuję jeszcze w USC odnaleźć akt ślubu Pradziadków aby dowiedzieć się skąd pochodził bo pewnie na ten akt zgonu za bardzo nie mam co liczyć ale może ktoś z Was wie coś jeszcze o zdarzeniach z września 1939r?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 6 miesiąc temu #2209 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Mamy listę ekshumowanych osób - ofiar egzekucji 4 wrzesnia 1939.
Potrzebne jest imię i nazwisko Pani pradziadka.

Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 6 miesiąc temu #2210 przez nika_k (Monika Kobyłkiewicz)
Chodzi o Adama Matyńskiego - rzeźnika z Herbów. Tak jak pisałam podobno świadkiem łapanki był syn Adama i dzięki temu moja prababcia zjawiła się na miejscu i zdobyła (wykupiła)? ciało męża. jeżeli to prawda nie byłoby go wśród ekshumowanych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #9178 przez Kermit (Joanna Bożek)
CZy mogłabym się dowiedzieć czy na liście jest Stanisław Miller?
Dziękuję

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #9184 przez Jura (Damian Jureczko)
Jeśli to możliwe to bardzo proszę o sprawdzenie osoby- Franciszek Musialik. To brat mojej PrapraBabci. Wg Rodziny został rozstrzelany w Częstochowie na początku wojny.

Damian Jureczko

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 2 tygodni temu #32041 przez Przemyslaw Lizurej (Przemysław Lizurej)
Proszę o sprawdzenie czy na liście znajduje się osoba: Adam Salomon lub Salamon.

Przemysław Lizurej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #32080 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Zapomniałem napisać , że chodzi o wspomnieniową książkę Bolesława Kurkowskiego "Z krwawych dni Częstochowy" (Częstochowa 2009), w części III "Listy ofiar i dokumenty").
Miejsca ekshumacji przeprowadzonej w 1940 r.:
- Przy Szkole Powszechnej przy ul.Narutowicza 29 (Krakowska)- 54 zabitych, 14 zmarłych od ran
-Dziedziniec Magistratu - 48
-Rzemieślnicza Szkoła Żydowska, ul.Garncarska 4/6 - 25 osób rozpoznanych, 16 - nierozpoznanych
-ul.Warszawska 249/251 - 5 osób rozpoznanych , 1 - nierozpoznana
- plac Katedralny - 4 osoby nierozpoznane
W innych miejscach : al.Wolności 14 (zabity Jerzy Ostrowski, pochowany na cmentarzu Rocha, ul. .Narutowicza 30 (1 osoba nierozpoznana) , Piotrkowska - 3 osoby (pochodzenie żydowskie), ul.Handlowa (Korczaka) - Zofia Szczepanik pochowana na cmentarzu Rocha) , dziedziniec Szpitala NMP - mężczyzna w mundurze wojskowym) , al.Wolności 2/4 - Szczepan Wąsowski, przy ul. Kingi - 2 osoby: mężczyzna przy nim książeczka kasy chorych na nazwisko Zygmunt Baryziel, górnik kopalni "Paweł" w Gnaszynie, Bolesław Kozak, przy l. Chłopickiego - mężczyzna bez dokumentów, przy ul. Olsztyńskiej obok więzienia - 2 mężczyzn, przy ul. Piłsudskiego w ogrodzie kolejowym - mężczyzna nierozpoznany, rozpoznany Kotlewski (pochowany na cmentarzu żydowskim), przy ul. Mirowskiej : Estera Bran, Tajdla Merc, kobieta nierozpoznana; przy pl. Daszyńskiego Mordka Futerhendlrr, , na boisku sportowym przy ul. Olsztyńskiej - Marcin Kosny, na cmentarzu żydowskim: Mikołaj Paduch, Jan Kwaczała; przy ul. Jasnogórskiej 64 - Roman Gębuś (pochowany w Blachowni), Piotr Gwaderyk, 3 mężczyzn nierozpoznanych; na dziedzińcu szpitala przy ul. św. Barbary - Bolesław Zanek, w parku Staszica - Jan Wiśniewski, na polu obok cmentarza na Kulach rodzina Przybylskich- 4 osoby( w wyniku wybuchu bomby lotniczej) ), Jakub Chait, Józef Mazur, 8 -letni Benedykt Filipczyk i jego siostra 6-letnia Elwina Filipczyk,Leon Diszkin; pola Lisiniec - Liszka Górna Antoni Gośniak, Szymon Przedborski, 2 mężczyzn nierozpoznanych, , na polu obok cmentarza Kule Joanna Głowacka, 3 nagie kobiety, mężczyzna w mundurze wojskowym, mężczyzna nierozpoznany, żołnierz Józef Krakus z Kalisza, 5 kobiet, jedno dziecko, 7 mężczyzn, ; na Stradomiu obok przejazdu kolejowego - prawdopodobnie Paweł Bujak z Wrzosowej; na polach na Błesznie - żołnierz o nazwisku Herd Czarnocha (pochowany na cmentarzy żydowskim) , na Rakowie- Antoni Cichoń ur. w Zawierciu w 1915, Michał Szymkowicz (pochowany na cmentarzużzydowskim) , nierozpoznany żołnierz, przy l. Olsztyńskiej - zwłoki bez głowy , prawd. Jan Kawecki, urzędnik pocztowy (pochowany na cmentarzu Rocha) , na Kucelinie - kpt. Paweł Szylik, przy ul.Jaskrowskiej kpr. Mieczysław Chwastek (pochowany w Krakowie), Józef Jaskółka (pochowany na cmentarzu Ku.le).
Są także listy PCK w tym rannych.
Ekskumowani zostali pochowani w (numerowanych) trumnach na cmentarzu Kule 27 kwietnia 1940 r. Modlitwę za pomordowanych odmówił ks. Franciszek Mirecki,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #32081 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Książka Bolesława Kurkowskiego - urzędnika, któremu władze okupacyjne zleciły nadzór nad pracami ekshumacyjnymi - jest do nabycia w Muzeum Częstochowskim w Ratuszu .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #32082 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Franciszek Muszalik aresztowany 4 września w czasie podnoszenia żaluzji w sklepie firmy Sakowskiego w al.NMP, zamordowany i pogrzebany na dziedzińcu Magistratu , trumna nr 104.

Adam Matyński, rzeźnik z Kłobucka, jest na liście ekshumanych, marynarka miała wyrwana kieszeń, wg relacji żony obecnej przy ekshumacji miał przy sobie kilka tys. zł. Pochowany na cmentarzu w Kłobucku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #32083 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Stanisława Millera nie ma, jest nazwisko Stanisław Mitler. Nr trumny 91, ekshumowany na dziedzińcu Magistratu (Ratusz) .
The following user(s) said Thank You: Kermit (Joanna Bożek)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #32084 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Wśród zidentyfikowanych nie ma nazwiska Salamon , Salomon.
The following user(s) said Thank You: Przemyslaw Lizurej (Przemysław Lizurej)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.558 s.