Nowicki przeniesiony z Religii Starozakonnej

Więcej
13 lata 5 miesiąc temu #2608 przez Maria Nowicka-Ruman
Nowicki przeniesiony z Religii Starozakonnej was created by Maria Nowicka-Ruman
W księdze zaślubionych parafii Przybynów z 1847 roku znalazłam fragment dotyczący ślubu mojego przodka "...Nowicki Adam z Choronia urodzony w Rokitnie przeniesiony przez chrzest swięty z Religii Starozakonnej w mieście Włodowicach.." Proszę o pomoc, w jakim archiwum i w jakich księgach mogę odnaleść dokumenty związane z moim przodkiem i jego rodziną. Nie muszę dodawać, że było to dla mnie duże zaskoczenie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 5 miesiąc temu #2609 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odpowiedź: Nowicki przeniesiony z Religii Starozakonnej
neofitom czest nadawano takie nazwisko. Inne mozliwe - Nowakowski, Krzyzanowski,Dobrowolski. Na Litwie zmiana judaizmu na katolicyzm wiazala sie z przyjeciem do stanu szlacheckiego. Czesto stare rody herbowe nadawaly takim rodzinom swoje nazwiska i herby, ale z odmiana.W sumie o. 15000 tysiecy neofitow, najczesciej frankistow, przeszlo na katolicyzm (nieliczne wypadki na protestantyzm)
Polecam ksiazke
www.archive.org/stream/neoficipolscyma00...a00jeskgoog_djvu.txt

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 5 miesiąc temu #2610 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Odpowiedź: Nowicki przeniesiony z Religii Starozakonnej
Bardzo dziekuję Panie Tomaszu za odpowiedź.
Nie mogę odnaleść informacji do jakiej parafii należało Rokitno i Włodowice w połowie XIXw. Proszę o podpowiedź.maria n-r

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 5 miesiąc temu #2611 przez Bozenna Derecka-Dupuis
Replied by Bozenna Derecka-Dupuis on topic Odpowiedź: Nowicki przeniesiony z Religii Starozakonnej
Mario,
Wlodowice byly parafia, to jest napisane w akcie slubu, ktory znalazlas. Chrzest mial miejsce w miescie Wlodowicach.
Akty parafii Wlodowice w AP Czestochowa sa tylko od 1869 roku.
W AAD Czestochowa sa akty z lat 1637-1775, ale te akty nie dotycza Twojego przodka.
Oblicz wedlug aktu slubu,w ktorym roku urodzil sie Adam Nowicki.
Wyglada na to, ze jest olbrzymia dziura w metrykach miasta Wlodowice, miedzy 1775 a 1869 rokiem.
A moze zachowaly sie aneksy do slubow z parafii Przybynow ?
Pozdrowienia
Bozenna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 5 miesiąc temu #2612 przez Bozenna Derecka-Dupuis
Replied by Bozenna Derecka-Dupuis on topic Odpowiedź: Nowicki przeniesiony z Religii Starozakonnej
Mario,
Musisz odnalesc w ktorym Rokitnie urodzil sie Adam.
W Polsce jest 9 wsi o tej nazwie i kilka na Litwie.
Blisko Czestochowy sa dwie miejscowosci o tej nazwie:
Rokitno gmina Lazy
Rokitno gmina Szczekociny.
Sprawdz "baze pradziad" - dla Rokitna w gminie Szczekociny jest solidne archiwum w AP Kielce, oddzial w Jedrzejowie.

Musisz jednak wiedziec, ze w akcie chrztu Adama mozesz nie znalesc jego rodowego nazwiska, ani nawet imienia, ktore rodzice mu nadali.
Pozdrowienia
Bozenna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 5 miesiąc temu #2613 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odpowiedź: Nowicki przeniesiony z Religii Starozakonnej
geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=se

ja poszukałbym tez wojewodztwami nazwiska Nowicki.
W ksiazce, do ktorej dalem linka tez jest kilku Nowickich.Mozna popatrzec czy w poblizu ich miejsca zamieszkania (o ile jest podane) jest jakies Rokitno.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie