Krusin, Koziegłówki

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu - 13 lata 3 miesiąc temu #2933 przez Damian Jureczko
Krusin, Koziegłówki was created by Damian Jureczko
Witam
Moja Babcia Janina Jureczko zd. Żak urodziła się we wsi Krusin, dawniej parafia Koziegłówki. Dopiero rozpoczynam badanie tej części mojej rodziny. Rodzice Mojej Babci to ur. ok 1902r. Franciszek Żak (, syn Marcina i Antoniny)i Weronika zd. Cesarz(ur. 31.05.1903r.)córka Wawrzyńca i Wiktorii zd. Musialik(ur ok. 1872r.)Wiktoria pochodziła z Koziegłówek, niestety nie znam jej rodziców. Miała natomiast siostrę Ludwikę Musialik i 5 braci: Jana, Tadeusza, Tomasza, Piotra i Józefa(ur. ok. 1868r.). Może ktoś z forumowiczów ma w swojej domowej bazie jakieś informacje dotyczące powyższych osób.

Krusin to mała miejscowość ,w czasie gdy moja Babcia była dzieckiem było tam ok. dwudziestu domów, większość drewnianych i krytych słomą. Babcia podała mi kolejno nazwiska mieszkańców z tamtego okresu może się kiedyś komuś przyda.

Załącznik Krusin.JPG nie został znaleziony



Kolejno stały domy w których mieszkali:
1. Jan Żak(syn Marcina) potem jego syn Czesław
2. Zenderowski
3. Szatan
4. Wylon
5. Okularczyk
6. Stefan Żak(syn Marcina)
7. Mazur
8. Buchta
9. Walo
10. Zimny
11. Kasper
12. Bendkowski(Będkowski)
13. Wawrzyniec Cesarz(Potem Franciszek Żak, syn Marcina - zięć Wawrzyńca)
14. Marcin Żak(potem Franciszek Sobota, który ożenił się z córka Marcina Marianną)
15.i 16. Dwóch Janickich
17. Gruszka
18. Władysława Mazur(chrzestna mojej Babci)
19. Zimny(wnuk tego z nr.10)
20. Bańka(Potem Aleksandra Skop)
21. Węgrzyn

Babcia wspominała jeszcze nazwisko Gajdeckich(Genowefa c. Marcina Żak wyszła za mąż za Augusta Gajdeckiego)


Kolejność domów może trochę odbiegać od rzeczywistości. Wszystkie znajdowały się po jednej stronie biegnącej przez Krusin drogi.


Pozdrawiam serdecznie wszystkich
Damian Jureczko
Załączniki:
Ostatnia13 lata 3 miesiąc temu edycja: Damian Jureczko od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu #2934 przez Jerzy Bartnicki
Replied by Jerzy Bartnicki on topic Odp: Krusin, Koziegłówki
witam. Interesuje mnie nazwisko Będkowski(a) z parafii Krusin. Czy można uzyskać więcej informacji na temat tej rodziny??:)
Z moich informacji wiem że mieszkali również we wsi Winowno i ponoć była to drobna szlachta.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu #2936 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Odp: Krusin, Koziegłówki
Moja Babcia wspomniała o Janie Będkowskim, który mieszkał w domu po swoim ojcu. Wg Babci Będkowskich w okolicy było bardzo dużo, byli w Winownie , Cynkowie. Nie jestem też pewien czy dobrze napisałem ów nazwisko, gdyż spotkałem się już z pisownią Bendkowski, Bętkowski, Bądkowski itp. Przykładowo 17 czerwca 1878r.w Żyglinie Ludwik Bentkowski(z Tarnowskich Gór, ur. ok 1849r.) ożenił się z Elizabeth Michalik( ur. 24.10.1844r.w Nakle Śląskim c. Josepha i Agnes zd.Bujoczek)z kolei w Radzionkowie w 1830r. Był Wincent Bendkowsky pisany Bendkowski, Bondkowski. Jeśli chodzi o szlacheckie pochodzenie to słyszałem o osobach z tym nazwiskiem mających błękitną krew, ale nie dotyczyło to osób z interesującego nas rejonu. W tym rejonie były to raczej rodziny chłopskie(oczywiście to tylko przypuszczenie). W pobliskim Zabijaku Będkowscy byli ponoć młynarzami. Mam nadzieje że wkrótce dotrę do ksiąg metrykalnych z Krusina ,a wtedy może będę mógł więcej na ten temat napisać.
Damian Jureczko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu #2943 przez Jerzy Bartnicki
Replied by Jerzy Bartnicki on topic Odp: Krusin, Koziegłówki
Dziękuje za informacje. Mam bardzo skromne informacje na ten temat, a zaczerpnięte z opowiadań wujka mojej żony.Według tego opowiadania Antoni Ociepka (podobno pisarz gminny w Winownie ??) poslubił niejaką Elzbietę Będkowską z Winowna. Wujek podobno bardzo często tam bywał.
Nie wiem na ile w tym prawdy, skoro ślub był z zupełnie inną kobietą,
Może Elzbieta była babcią dla wujka. Jak na razie jest to zagadka do rozwiązania, i obalenie pewnego mitu.
Być może na wiosnę odwiedzę parafię Koziegówki i dowiem się czegoś więcej.:unsure:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie