Topic-icon Zasoby AACz Kruszyna i Kłomnice

9 lata 3 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #2937 przez Sławomir Worwąg
Czy ktoś posiada informacje, jakie najwcześniejsze księgi metrykalne z parafii Kruszyna i Kłomnice są dostepne w Archiwum Archidiecezjalnym w Częstochowie? Chodzi mi konkretnie o urodzenia i śluby ok 1790 roku. Nie ma tych parafii wymienionych w I części inwentarza: genealodzy.czestochowa.pl/pl/zasoby/inwentarz

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 3 miesiąc temu #2938 przez Jacek Tomczyk
Witaj!

Kruszyna nie dawno pojechała do dygitalizacji, (Cała). Niestety nie pamiętam dokładnie lat. Powinna być osiągalna pod koniec stycznia, Kłomnice sprawdzę po 8 stycznia.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

9 lata 3 miesiąc temu #2939 przez Sławomir Worwąg
Dzięki!
A przy okazji spytam, czy są plany jakiejś osobnej indeksacji zasobów, które mają być udostępnione w internecie? Czy będzie to powiązane z geneteką na genealodzy.pl?

9 lata 3 miesiąc temu #2940 przez Jacek Tomczyk
To są bardzo drażliwe tematy. Rozmowy są prowadzone.
W sieci będą również indeksy, więc......

Na przełomie kwietnia i maja wydamy nowy katalog zasobów
. Katalog z podziałem na: zdigitalizowane, mikrofilmy, starodruki.

pozdrawiam

Jacek

9 lata 3 miesiąc temu #2941 przez Michał Rozenberg
Kruszyna to parafia moich przodków.
Trafiłem na coś takiego.

forgen.pl/forum/viewtopic.php?f=18&t=355...ilit=kruszyny#p29403

10. 6100/II. Archiwum Lubomirskich z Kruszyny. Księgi parafialne Kruszyny.
„Liber baptizatorum [...]” 1642-1662.
Łac. XVII w. S. 426. Mf BN.

11. 6101/II. Archiwum Lubomirskich z Kruszyny. Księgi parafialne Kruszyny.
„Liber baptizatorum [...]” 1642-1662.
Łac. XVII w. S. 180. Mf BN.

12. 6102/II. Archiwum Lubomirskich z Kruszyny. Księgi parafialne Kruszyny.
„Liber baptizatorum [...]” 1687-1715.
Łac. XVII-XVIII w. S. 242. Mf BN.

13. 6103/II. Archiwum Lubomirskich z Kruszyny. Księgi parafialne Kruszyny.
„Liber baptizatorum [...] 1770-1781; „Liber matrimonium [...]”
1770-1779; „Liber mortuorum [...]” 1770-1779.
Łac. XVIII w. S. 108. Mf BN.

14. 6104/II. Archiwum Lubomirskich z Kruszyny. Księgi parafialne Kruszyny.
„Liber baptizatorum [...]”, „Liber mortuorum [...]” 1780-1802.
łac. XVIII-XIX w. S. 370. Mf BN.

15. 6105/II. Archiwum Lubomirskich z Kruszyny. Księgi parafialne Kruszyny.
„Liber coniugia contrahentium [...]” 1602-1687.
Łac. XVII w. S. 210. Mf BN.

16. 6106/II. Archiwum Lubomirskich z Kruszyny. Księgi parafialne Kruszyny.
„Liber coniugia contrahentium [...]” 1688-1716, „Liber mortuorum”
1711-1721 oraz inwentarze majątku kościoła i spis darów 1696-1724.
Łac, XVII-XVIII w. S. 140. Mf BN.

9 lata 3 miesiąc temu #2946 przez Sławomir Worwąg
Dzięki.
A jeszcze jedno - które najnowsze roczniki ksiąg parafialnych są już dostępne w AACz, bo w Archiwum Państwowym generalnie najmłodszy dostępny już rocznik to 1909. Czy w AACz są też późniejsze, czy tu też obowiązuje zasada 100 lat?

9 lata 3 miesiąc temu #2947 przez Jacek Tomczyk
czy tu też obowiązuje zasada 100 lat?

To nie zasada, to obowiązek wynikający z Ustawy.
Archiwum Archidiecezjalne też musi się dostosować.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #2966 przez Teresa Z.
Michał, dziękuję za informacje dotyczącą zbiorów z Kruszyny we wrocławskim Ossolineum. Na pewno tam pojadę (mam jeszcze ważną kartę,ale tych zbiorów nie zauważyłam).W AA Cz-wa dotąd nie było chyba nic. Jeździłam za materiałami na parafię do Kruszyny i przede wszystkim do Łodzi. Nie mogę odnaleźć księgi z 1816 roku. W AP w Łodzi (przy ul.Kościuszki) są tylko z 1816 alegata.
Teresa

9 lata 2 miesiąc temu #2968 przez Włodzimierz Stefani
Pani Tereso, Panie Michale,
ja z uprzejmą prośbą o ew. zwrócenie uwagi przy kruszyńskich kwerendach na nazwisko STEFFAN (Odm. Stefani, Stephani,)
z góry dziekuję :-)

pozdrawiam
Włodek Stefani

9 lata 2 miesiąc temu #2969 przez Michał Rozenberg
Jeśli komuś uda się odwiedzić Ossolineum to byłbym wdzięczny za relację i podzielenie się wrażeniami dotyczącymi pracy w tym miejscu.
Obawiam się że nie będę gotowy do tego etapu poszukiwań w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.
Pozdrawiam
Michał Rozenberg

Ps. Lata 1808-1815, 1817-1866 przeglądałem w AP w Częstochowie, mikrofilmy sprowadzono z Łodzi.

9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #2970 przez Teresa Z.
Generalnie - wysoka kultura obsługi. Nigdzie więcej nie spotkałam powitania - wprowadzenia przez elegancko umundurowanego strażnika (?)(pracownika ochrony) słowami :
" Przyjemnej lektury ".
Spis zasobów(częściowo)jest w internecie. Konieczne sprawdzanie na miejscu w katalogu kartkowym i lepiej zawsze w informacji bibliotecznej, również telefonicznie; a czasem tylko w pracowni specjalistycznej.
Czynne także po południu. Realizacja rewersów na bieżąco. Kserokopie po kilku dniach.
Zbiory z Kruszyny mogą być bez indeksów. Może pojadę tam już w marcu.

A czy również mikrofilmy Ksiąg parafialnych Kruszyny nie znajdują się w Bibliotece Narodowej w Warszawie (przy ul.Niepodległości) w Pracowni Mikroform?
Czy tych zasobów dotyczy książka Stefana Inglota "Inwentarz archiwum
XX Lubomirskich (linia dąbrowieńska)", Warszawa 1937, sygnatury w Bibliotece Narodowej w W-wie: Mag 9.699,Mag ks II 619 785,Mag ks II 556 129?
W/w książka S.Inglota jest też w Bibliotece Jagiellońskiej,sygnatury: II 219 051, II 383 317.
Teresa

9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #2971 przez Sławomir Worwąg

Włodzimierz Stefani napisał: Pani Tereso, Panie Michale,
ja z uprzejmą prośbą o ew. zwrócenie uwagi przy kruszyńskich kwerendach na nazwisko STEFFAN (Odm. Stefani, Stephani,)
z góry dziekuję :-)

pozdrawiam
Włodek Stefani

W najblizszych tygodniach, mam nadzieję, będę miał do dyspozycji mikrofilmy z Kruszyny sprowadzone do Częstochowy z AP Łódź, a że będę przeglądał wszystkie roczniki 1808-66 to przy okazji zwrócę uwagę na to nazwisko. Jakie dane Pana interesują?
The following user(s) said Thank You: Włodzimierz Stefani

9 lata 2 miesiąc temu #2975 przez Włodzimierz Stefani
zwłaszcza zgony osób o tym nazwisku (ew.nazwisku panieńskim - rutynowo: daty, rodzice...

dziękuję Panu bardzo za ofertę pomocy :-)
pozdrawiam
Włodek Stefani

9 lata 2 miesiąc temu #3056 przez Sławomir Worwąg
Witam,
czy akta z Kruszyny już wróciły z digitalizacji? Konkretnie chodzi mi o dostępność w AACz akt sprzed 1808 r.

9 lata 2 miesiąc temu #3057 przez Jacek Tomczyk
Witam!

Niestety w parafii Kruszyna nie było tak wczesnych lat, dygitalizowano księgi od 1840 roku. Skanów jeszcze nie ma.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

9 lata 2 miesiąc temu #3064 przez Teresa Z.
A więc tak czy inaczej trzeba nadal "prosić" o księgi z wcześniejszych lat na parafii. Wygląda na to,że nie zostały zdygitalizowane.
Ponad wszelką wątpliwość przepisałam tam akt chrztu mojego prapradziadka z 1828 roku.
Mam też informacje z Wrocławia. Przejrzałam wszystkie mikrofilmy w Ossolineum "Księgi parafialne Kruszyny" i dobra wiadomość - są udostępniane w ramach wypożyczeń między bibliotecznych.
Czytelność zadowalająca. Duplikaty w Warszawie, jak pisałam.
Z nazwisk osób zainteresowanych kwerendą zauważyłam tylko nazwisko Worwąg - w identycznej pisowni(niektóre przypadki zanotowałam, proszę o konkrety na PW - może uzupełnię).
Numery mikrofilmów:2487(dla 6100/II,6101/II,6102/II),2488(dla 6104/II,6105/II,6106/II)i 1050(dla 6103/II).
Pozdrawiam,Teresa

9 lata 2 miesiąc temu #3071 przez Mirosław Drożdż
Pani Tereso.
Czy byłaby pani tak uprzejma i przy następnej bytnosci w Ossolineum sprawdziła czy są tam jakiekolwiek archiwalia z parafii z Grodźca tego koło Będzina.
Z góry dziękuję.

9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #3073 przez Teresa Z.
Bywam tam, owszem, syn mieszka we Wrocławiu.
Myślę jednak,że sam dowiesz się wiele, nawet telefonicznie.Telefony biorę z internetu,tam też struktura organizacyjna. Ossolineum jest tak "przepełnione" jak większość bibliotek w kraju. Na około 14 czytników w Pracowni Mikroform przez około 2 godziny byłam jedynym czytelnikiem...
Podzwoń,myślę,że Twój telefon będzie przyjęty z radością...Zacznij od działu - Katalog kartkowy i potem jeszcze kolejno po wybranych przez Ciebie pracowniach...Zawsze lepiej być umówionym, mnie nie sprawdzano nawet karty, wystarczył DO.
Przyznam jednak, że parę razy znajdowałam poszukiwaną pozycję dopiero po kolejnej bytności i pomocy pracowników bibliotek z Cz-wy. Np.taki "rodzynek":
I tom poszukiwanej przeze mnie Monografii był tylko w katalogu komputerowym, a II tom tylko w katalogu kartkowym...
Powodzenia! Teresa

9 lata 1 miesiąc temu #3098 przez Teresa Z.
Z 1816 roku brak tylko księgi ślubów; księgi chrztów i zgonów podobnie jak aneksy znajdują się w zbiorach w Łodzi.
Biorąc pod uwagę zbiory we Wrocławiu nie mamy nadal ksiąg z lat 1803-1807 oraz z okresu ok.1723-1769. I prawdopodobnie ich już nigdzie nie znajdziemy.
Teresa

9 lata 1 miesiąc temu - 9 lata 1 miesiąc temu #3099 przez Sławomir Worwąg
Czy sprawdzałaś również, czy we Wrocławiu są mikrofilmy o sygnaturach 6092-6097? Bo wg katalogu mikrofilmów we Wrocławiu ich nie ma, natomiast są na płytach CD (skany mikrofilmów lwowskich) i zatytułowane są jako "Księgi parafialne Kruszyny" bez dodatkowego opisu. Może tam są te brakujace roczniki:

1. Księgi parafialne Kruszyny
sygnatura płyty CD: DE-1931
sygnatura oryginału: 6092
proweniencja: Lwowska Naukowa Biblioteka im. W. Stefanyka NAN Ukrain. Oddział Rękopisów. Zespół 5 (Rękopisy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich)
Liczba skanów: 54

2. Księgi parafialne Kruszyny
sygnatura płyty CD: DE-1932
sygnatura oryginału: 6094
proweniencja: Lwowska Naukowa Biblioteka im. W. Stefanyka NAN Ukrain. Oddział Rękopisów. Zespół 5 (Rękopisy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich)
Liczba skanów: 309

3. Księgi parafialne Kruszyny
sygnatura płyty CD: DE-1933
sygnatura oryginału: 6095
Liczba skanów: 415

4. Księgi parafialne Kruszyny
sygnatura płyty CD: DE-1934
sygnatura oryginału: 6096
Liczba skanów: 265

5. Księgi parafialne Kruszyny
sygnatura płyty CD: DE-2284
sygnatura oryginału: 6097
Liczba skanów: 396

9 lata 1 miesiąc temu - 9 lata 1 miesiąc temu #3100 przez Teresa Z.
Nie, tego co podajesz nie przeglądałam. Zamówiłam tylko mikrofilmy dokładnie wg wykazu podanego niżej przez Michała. Więc nie wiem,co zawierają te płyty. Może odpowiedzą panie z Pracowni Mikroform? A może jeszcze kiedyś to obejrzę, ale chyba już nie w tym roku, tym bardziej, że "moich" prawie nie znalazłam.
Ponadto możesz to zamówić do Archiwum w Częstochowie, lub do Biblioteki Akademii Długosza.
Mam jeszcze pewien zamysł co do Kruszyny, jeśli będzie owocny, napiszę prywatnie.
Teresa

9 lata 1 miesiąc temu #3101 przez Sławomir Worwąg
No właśnie problem jest w tym, że płyt wypozyczyć nie można, ale mam osobę we Wrocławiu, która mi to sprawdzi, jeśli oczywiście pracownia nie da odpowiedzi.

9 lata 1 miesiąc temu #3102 przez Teresa Z.
Gdybyś osobiście przeglądał te zbiory to może tym razem ja poproszę Ciebie o zwrócenie uwagi na nazwisko Olszowski, wraz ze wszelkimi obocznościami tego nazwiska. Mój 3xpradziad Piotr był w latach dwudziestych XIX wieku Leśnym Wsi Łęgu (pisane z dużej litery..).
Przez kilkanaście lat kwerendy nie udało mi się znaleźć ani jego aktu chrztu, ani ślubu. Prawdopodobnie był synem Łukasza.
Teresa

9 lata 1 miesiąc temu #3103 przez Sławomir Worwąg
Znalazłem informację w internecie, że Ossolineum sukcesywnie udostępnia swoje zdigitalizowane zbiory w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej i faktycznie jakieś stare dokumenty z innych miast już tam są! Więc jest szansa, że Kruszyna też będzie tam dostępna :)

9 lata 1 miesiąc temu #3105 przez Sławomir Worwąg
Znalazłem ogłoszenie przetargowe:
Digitalizacja starych druków i rękopisów ze zbiorów ZNiO wraz z
wprowadzeniem zeskanowanych plików cyfrowych do bazy danych Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej w ramach projektu "System upowszechniania piśmienniczych zbiorów specjalnych OSSOLINEUM we Wrocławiu poprzez digitalizację i publikację internetową jako promocja i popularyzacja dziedzictwa kulturowego" objętego finansowaniem ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, priorytet 6, działanie 6.4. Turystyka kulturowa.
Więc wygląda na to, że jednak...

Czas generowania strony: 0.189 s.