Topic-icon Zasoby AACz Kruszyna i Kłomnice

6 miesiąc 1 tydzień temu #38343 przez Aneta Kaczmarek
Rewelacja!!!
Piękny prezent pod choinkę - dziękuję bardzo :-)
Pozdrawiam,
Aneta

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 miesiąc 1 tydzień temu #38344 przez Aneta Kaczmarek
Przemku,
przepraszam, ale czy mogłabym prosić o jeszcze jeden akt? 1803KruszynaLgota47MarcinKostrzewa WincentyBiałaska Marianna
To ostatnie dziecko moich przodków (nazwisko pisano raz Strycharek a raz Kostrzewa).

6 miesiąc 1 tydzień temu #38345 przez Przemysław Majchrzak
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Aneta Kaczmarek

6 miesiąc 1 tydzień temu #38346 przez Aneta Kaczmarek
Jeszcze raz bardzo dziękuję!
Pozdrawiam,
Aneta

3 miesiąc 5 godzin temu #39316 przez Bogusław Jarząbek

Przemysław Majchrzak napisał: Posiadam zdjęcia księgi łacińskiej z Kruszyny UMZ z lat 1802-1819. O kogo chodzi?

Dzień dobry Panie Majchrzak,

mam cichą nadzieję, że może u Pana znajdę pomoc.

Szukam danych o przodkach z okresu ok. 1805 - konkretnie mówiąc metryki narodzin / chrztu Jakuba Jarząbka.
07.01.1830 w wieku dwudziestu czterech lat i sześciu miesięcy  ożenił się z  Franciszką Olczyk. Wiem, że jego rodzicami byli Jan Jarząbek i Helena Jarząbek z Michalców, ale niestety tu trop się urywa. O nich już nie wiem nic więcej. Mam nadzieję, że w metryce Jakuba Jarząbka udałoby się znaleźć więcej.

Właśnie przebijam się przez kruszyńskie księgi z wrocławskiego Ossolineum po łacinie strona po stronie, jednak metrzka Jakuba dużo by pomogła.

Pozdrawiam serdecznie!

Bogusław Jarząbek
Załączniki:

3 miesiąc 3 godzin temu #39317 przez Krzysztof Kucharski
Tak na szybko, to kilka aktów widzę w naszej wyszukiwarce.
1. Akt nr.40 / 1805 - urodził się Jakub - o. Jan Jarząbczyk m. Helena Michalczowka - Wikłów
2. Akt nr.1 / 1803 - ślub Jana Jazembczaka z Heleną Klimkową
3. Rok 1776 - urodziła się Helena -Łęg - o .Michał  Klimczak m. Petronella Gąsiorek
 Przypuszczam że nazwisko : Michalec , Michalczowka wzięło się od imienia ojca.
         Pozdrawiam

3 miesiąc 2 godzin temu #39318 przez Krzysztof Kucharski
Akt nr.8 / 1828 - w Wikłowie umiera Jan Jarząbek
Wygląda, że Jan w momencie ślubu z Heleną był wdowcem po Ewie Rygał / Rybak? / i bratem Piotra .

2 miesiąc 4 tygodni temu #39326 przez Marek Mietelski
Nazwisko Jarząbek w m. Łobodno występowało , niedawno.

2 miesiąc 4 tygodni temu #39337 przez Bogusław Jarząbek
Panie Krzysztofie, Panie Marku,

bardzo dziękuję za informacje, na pewno pomogą mi dalej dedukować pochodzenie moich przodków!

Pozdrawiam serdecznie!

1 miesiąc 3 tygodni temu #39715 przez Bogusław Jarząbek

Krzysztof Kucharski napisał: Akt nr.8 / 1828 - w Wikłowie umiera Jan Jarząbek
Wygląda, że Jan w momencie ślubu z Heleną był wdowcem po Ewie Rygał / Rybak? / i bratem Piotra .

Drogi Panie Kucharski,

szukając dalej trafiłem na ślad, który pokrywałby się z tym, co Pan mówi, a mianowicie:

www.geni.com/people/Jan-Jarząbek/6000000130143797931

Tutaj najwidoczniej potomek Jana z pierwszego małżeństwa, nie mając pojęcia o drugim małżeństwie, uzupełniał jego dane. Reszta informacji zgadza mi się świetnie (z drobnym poplątaniem poźniej, ale to już inna kwestia).
Ojcem Jana Jarząbka miałby być Maciej Jarząbek. Zastanawia mnie jedynie, jak ktoś dotarł do tej informacji, gdzie księgi parafialne z Kruszyny z pierwszej połowy XVIII wieku są zagubione?
Ma Pan / Państwo pomysł w tej kwestii? Czy może jednak są te dane gdzieś w Archidiecezji? Na stronie Ossolineum Wrocławskiego tych danych nie ma.

Pozdrawiam

Bogusław Jarząbek

1 miesiąc 3 tygodni temu #39716 przez Krzysztof Kucharski
Witam.
Sporo informacji można uzyskać czytając księgi z tamtego okresu / zwłaszcza ślubów i zgonów / Czytając akta po kolei, doszukałem się sporo powiązań, poprzez informacje zawarte przy opisie świadków. / w par. Kruszyna, Borowno, Biała Góra /
1. Rok 1778 - rodzi się Piotr Jarząbek - syn Mateusza / Macieja / i Katarzyny Rolkowki
2. Akt nr.6/1811 -umiera Mateusz Rygał - zgon zgłaszają bracia rodzeni: Jan Jarząbek l.40 ? i Piotr Jarząbek l.32 ?
3. Akt nr. 8/1828 - w Wikłowie umiera Jan Jarząbek l.60 ? syn Macieja i Katarzyny - pozostawia żonę Helenę z Klimków -
   zgon zgłaszają : Antoni Jarząbek / syn z pierwszego małżeństwa z Ewą Rygał - ur.1797r/ oraz Piotr Jarząbek / brat rodzony /
4.Jan Jarząbek mógł się urodzić w latach 1767 -1769 / brak metryk z tych lat /
       Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Bogusław Jarząbek

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #39717 przez Bogusław Jarząbek

Krzysztof Kucharski napisał: Witam.
Sporo informacji można uzyskać czytając księgi z tamtego okresu / zwłaszcza ślubów i zgonów / Czytając akta po kolei, doszukałem się sporo powiązań, poprzez informacje zawarte przy opisie świadków. / w par. Kruszyna, Borowno, Biała Góra /
1. Rok 1778 - rodzi się Piotr Jarząbek - syn Mateusza / Macieja / i Katarzyny Rolkowki
2. Akt nr.6/1811 -umiera Mateusz Rygał - zgon zgłaszają bracia rodzeni: Jan Jarząbek l.40 ? i Piotr Jarząbek l.32 ?
3. Akt nr. 8/1828 - w Wikłowie umiera Jan Jarząbek l.60 ? syn Macieja i Katarzyny - pozostawia żonę Helenę z Klimków -
   zgon zgłaszają : Antoni Jarząbek / syn z pierwszego małżeństwa z Ewą Rygał - ur.1797r/ oraz Piotr Jarząbek / brat rodzony /
4.Jan Jarząbek mógł się urodzić w latach 1767 -1769 / brak metryk z tych lat /
       Pozdrawiam

Witam Panie Krzysztofie,

jestem zaskoczony wynikami w parafaich innych niż Kruszyna - w latach poźniejszych, gdzie moi przodkowie przenieśli się do Jackowa, faktycznie odnalazłem dane w parafii borowieńskiej, ale jeszcze z Wikłowa? O parafii Biała Góra nie miałem w ogóle pojęcia...
Ponadto do tego zadania potrzeba bardzo dużo myślenia nieszablonowego - nigdy w życiu nie wpałbym na pomysł połączenia imienia Mateusz i Maciej. Ale to faktycznie ma sens, i działa.

1 miesiąc 3 tygodni temu #39718 przez Krzysztof Kucharski
Panie Bogusławie.
Niech się Pan nie sugeruje tą Białą. W poprzednim wpisie podałem dla przykładu, że ja w tych parafiach znalazłem sporo powiązań rodzinnych w swoich poszukiwaniach, przeglądając akta nie koniecznie związane z poszukiwanym nazwiskiem.
Odczytanie imion ze starych metryk łacińskich często nie jest jednoznaczne ze względu na ich pisownię.
Jedna osoba odczyta Maciej, inna Mateusz. Podobny problem jest z imionami ; Stefan i Szczepan czy Albert i Wojciech.

1 miesiąc 3 tygodni temu #39719 przez Krzysztof Kucharski
Pierwszą żoną Jana była Ewa Rygał / ur.1779r / a pierwszą żoną Piotra była Tekla Rygał / ur. 1788r /
Obie były córkami Mateusza Rygała i Cecylii Kmiecik.
Akt nr.14/1815 - rodzi się Kazimierz - syn Jana Jarząbka i Heleny Klimek.
Świadkowie: Piotr Jarząbek i Wojciech Rolak

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #39720 przez Bogusław Jarząbek
Panie Krzysztofie,

nawet Pan sobie nie zdaje sprawy, jak bardzo się cieszę, mogąc dzięki Panu odnaleźć tak dużo szczegółów!

Trochę mi jeszcze doświadczenia brakuje, jeśli chodzi o interpretację łacińskich zwrotów, znajomość hiszpańskiego lekko pomaga, ale to jednak droga nie do celu, a naokoło :) Ale mając dopiero 28 lat zdążę braki w łacinie nadrobić :)

Te informacje zgadzałyby się z aktami, które sam znalazłem - 17.01.1796 Jan i Ewa pobrali się w Kruszynie, więc ona miałaby wtedy 17 lat, jak na tamte czasy całkiem normalny wiek, jak na ożenek.

Do tego znalazłem akt narodzin Teofila Ulińskiego (o ile czytać umiem), którego chrzestnymi byli Piotr Jarząbczak i Ewa Jarząbkowa. Więc to prawdopodobnie brat mojego 4 x pradziadka i jego pierwsza żona (moją 4 x prababką jest właśnie druga żona, Helena Klimkowa, córka Michała)

Bardzo dziękuję!
Załączniki:

Czas generowania strony: 0,000 s.