Topic-icon Seminarium nauczycielskie w częstochowie - zdjęcie

9 lata 1 miesiąc temu - 9 lata 1 miesiąc temu #3146 przez Michalina Kasprzyk
Witam
Czy istnieją jakieś kroniki lub sprawozdania z Państwowego Seminarium Nauczycielskiego im T. Kościuszki w Częstochowie. W jakich latach działała ta placówka?

I jeszcze jedno pytanie, Czy istnieją bazy takich zdjęć grupowych Gdzie można by odszukać przodka albo po nazwisku, które często są podane z tyłu zdjęcia lub po roczniku czy szkole? W sumie można by takie coś zapoczątkować na tej stronie.

Pozdrawiam
Michalina Kasprzyk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 1 miesiąc temu #3147 przez Michał Kitala
Przed wojną działały w Częstochowie seminarium im T. Kościuszki na ul. Jasnogórskiej oraz Prywatne seminarium nauczycielskie ( vide materiał na dole ) .

Seminarium im. T.Kościuszki działało od roku 1917


MK

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 1 miesiąc temu #3151 przez Anna Fukushima
Panie Michale,

Z wielka radoscia odkrylam na liscie Prywatnego seminarium nauczycielskiego w Czestochowie - Jana SZUSTA (szwagra mojej babci) ur. 07 sierpnia 1884 roku w miejscowosci Zapalow, w powiecie Lwow. Zmarl w Czestochowie 19 marca 1958 roku (pochowany ze swoja zona Maria na cmentarzu Kule).

Wiedzialam tylko, ze byl profesorem w liceum Slowackiego w Czestochowie, w polowie ubieglego wieku, poniewaz uczyl moja mame niemieckiego i rysunkow.

Czy moge wiedziec z jakiego zrodla pochodzi lista nauczycieli tegoz seminarium. Czy sa w tym opracowaniu jakies dodatkowe informacje dotyczace Jana Szusta?

Bede wdzieczna za odpowiedz.

Ania Fukushima

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 1 miesiąc temu #3154 przez Michał Kitala
Materiał pochodzi z publikacji :
Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminarjów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych. Rocznik II, Warszawa-Lwów 1926


Jan Szust był nauczycielem


1) Państwowego seminarium nauczycielskiego męskiego na Jasnogórskiej w Częstochowie


2) Prywatnym seminarium nauczycielskim w Częstochowie


3) Przemysłowo-Handlowej Szkole Żeńskiej 7-mio klasowej Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego na ul. Panny Marii 60Uczył rysunku i prac ręcznych . Miał dyplom ukończenia akademii ( absolutorium szkoły wyższej)
MK

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 1 miesiąc temu #3157 przez Elżbieta Muszyńska
Witam, 2 wymienione nazwiska nauczycielek występują również na świadectwie szkolnym mojej mamy z Miejskiego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego w Częstochowie z lat 1927-1931: H.Zielińska (opiekunka kursu III i H.Nurczyńska (dyrektorka). W załączeniu fragment świadectwa.
Elżbieta

[attachment:1]Image0003.JPG[/attachment]
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 1 miesiąc temu #3162 przez Anna Fukushima
Panie Michale,

Bardzo dziekuje za te dodatkowe i ciekawe dla mnie informacje o Janie Szuscie.

Poszukuje takze podobnego opracowania dot. nauczycieli szkol podstawowych w Czestochowie i w Zurawiu kolo Janowa (lata 1918-1950).

Z pozdrowieniami.

A. Fukushima

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 3 tygodni temu #13401 przez Anna Fukushima
Trzy lata minely jak odszukalam Jana Szusta, na liscie nauczycieli z Czestochowy. Dzis kolejne "odkrycie" - w Dzienniku Urzedowym Ministerstwa Wyznan Religijnych i Oswiecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej z 31.XII.1919 r. Na str. 34 - znalazlam jego zone Marie (rodem ze Lwowa, z domu Nickles), a siostre mojej babci:
mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/plain-content?id=15649

W rozdziale "Nauczycielstwo Seminarjow nauczycielskich":
Manowani zostali: (...) Nominacja z dn. 8.XI.19, N° 19731, Nikles-Szustowa Marja, nauczycielka szk. cwicz. przy p. sem. naucz. m. w Czestochowie (IX) z dn. 1.X.1919.

Polecam w/w Dziennik Urzedowy. Mozna w nim znalezc listy nauczycieli z roznych szkol w Polsce oraz pracownikow administracji szkolnej.
____________
AF
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 10 miesiąc temu #19088 przez Andrzej Kuśnierczyk
Jeśli chodzi o Seminarium Nauczycielskie Żeńskie w Częstochowie (początkowo prywatne, później pod auspicjami miasta) posiadamy nieco informacji w ODDC, zachowało sie także nieco dokumentów w Arch. Państwowym w Częstochowie( wcześniej znajdowały się w Arch. w Kielcach - zgodnie z administracyjną przynależnością w okresie międzywojnia).
Zalążkiem szkoły było Seminarium Nauczycielek Ludowych założone w roku szkolnym 1915/1916 z inicjatywy ks. S. Kronenberga. Nauka prowadzona była w formie 5-letnich kursów. We wrześniu 1918 szkołę przejęła Tekla Buszówna, zajęcia odbywały się (do roku 1921) w budynku przy ul. Jasnogórskiej 24, kierowniczkami seminarium były Helena Dalkiewicz (w l. 1918 – 1920) oraz Maria Kozłowska (1920/21). Od 1919 przy seminarium działała 3-klasowa szkoła ćwiczeń. W roku 1919 świadectwa dojrzałości otrzymało 13 absolwentek, w 1920 - 14, w 1921 – 23. W roku szkolnym 1921/22 właścicielem seminarium był Związek Polskich Nauczycieli Szkół Powszechnych (ognisko częstochowskie ) nauka obywała się w budynku Seminarium Nauczycielskiego Męskiego przy ul. Jasnogórskiej 34 a. Dyrektorem był (do 1924) Michał Sidor, kurs V prowadziła T. Buszówna. W roku szkolnym 1922/23 świadectwa ukończenia otrzymało 20 uczennic.Od roku szkolnego 1923/24 nauka obywała się w wynajętym budynku przy ul. Kordeckiego 11, dyrektorką została etatowa nauczycielka Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Częstochowie - Helena Pasławska. Grono pedagogiczne składało się z 21 osób; lekarzem szkolnym był Bronisław Rousseau, prefektem ks. Stefan Mieszczański. W 1923 zaprowadzona została kronika szkoły (prowadzona była 28 II 1936 ), W szkole działało harcerstwo, należało do niego 80 uczennic (opiekunką była Janina Paszkowska). W 1924 r. świadectwo ukończenia uzyskały 22 uczennice. Egzamin dojrzałości odbywał się na takich samych warunkach jak w seminariach państwowych. W roku szkolnym 1925/26 grono nauczycielskie składało się z 18 osób; nauczycielem muzyki został Edward Makosza. świadectwa dojrzałości otrzymały 23 abiturientki. 14 VI 1925 ks. bp Władysław Krynicki poświęcił sztandar szkoły, rodzicami chrzestnymi byli: wizytator Konrad Chmielewski, dyrektorka Helena Pasławska, Piotr Ruciński i Maria Ściegienna. W roku szkolnym 1926/27 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektorki – H .Pasławską (przeszła do pracy w seminarium żeńskim w Kielcach) zastąpiła nauczycielka historii - Helena Nurczyńska.
W wyniku reformy szkolnictwa działalność częstochowskiego seminarium została "wygaszona" w roku szkolnym 1936/37.
Próbujemy skompletować w miarę pełna listę absolwentek tego seminarium. Prosimy o (wiarygodne) informacje o osobach, które ukończyły tę szkołę oraz o nazwy szkół, w których później pracowały pod adresem
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub na niniejszym forum.

A.Kuśnierczyk (ODDC)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 10 miesiąc temu #19090 przez Anna Fukushima
Stanisław Sojczyński urodził się 30 marca 1910 r. w Rzejowicach w powiecie radomszczańskim (łódzkie). Pochodził z chłopskiej rodziny. Był jednym z sześciorga dzieci Michała i Antoniny ze Śliwkowskich. W Rzejowicach ukończył szkołę powszechną. W wieku 18 lat zaczął naukę w Państwowym Seminarium Nauczycielskim im. Tadeusza Kościuszki w Częstochowie. Rodzice zdecydowali się posłać właśnie jego do szkoły, bo był najzdolniejszy spośród rodzeństwa, a na kształcenie pozostałych dzieci nie było pieniędzy. Szkołę ukończył w 1932 r. i rozpoczął służbę wojskową. W 27. pp w Częstochowie odbył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty. Od 1 stycznia 1936 r. - podporucznik rezerwy. Od 1934 r. był nauczycielem języka polskiego w wiejskiej szkole powszechnej w Borze Zajacińskim nieopodal Częstochowy. Działał wówczas w Związku Nauczycielstwa Polskiego i Związku Strzeleckim.
Uczestniczył w walkach kampanii wrześniowej 1939 r. w okolicach Hrubieszowa. Potem, po ucieczce z sowieckiej niewoli, chciał przedostać się do walczącej Warszawy. Po jej upadku zaczął organizować struktury konspiracyjne. Był zastępcą komendanta radomszczańskiego obwodu AK, szefując jednocześnie kierownictwu dywersji (Kedywu) tego obwodu. Do największych jego osiągnięć należy atak w sierpniu 1943 r. na niemieckie więzienie w Radomsku. W dowodzonej przezeń akcji uwolniono ponad 40 Polaków i 11 Żydów, a oddział wycofał się z minimalnymi stratami(...)

***Informacja pochodzi z linku: naszeblogi.pl/41543-losy-przywolane-pod-pomnikiem
______________
AF

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 10 miesiąc temu #19091 przez Jerzy Bartnicki
Witam.
Dodam trochę informacji.
Wanda Kazimiera Feliksa Kosieradzka Uczęszczała do 8-mio klasowego gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Częstochowie w latach 1918/25. Następnie do Gimnazjum Państwowego Żeńskiego w Częstochowie w latach 1925/28 otrzymując świadectwo dojrzałości. Była nauczycielką 3-klasowej szkoły żeńskiej Biała Górna pow. Kamyk. Od września 1937r. miała pracować w Ręblicach Królewskich gm. Popów.
Posiadam odpowiednie dokumenty na ten temat.
Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Andrzej Kuśnierczyk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 10 miesiąc temu #19093 przez Krzysztof Szczepanik
Prywatne Seminarjum Nauczycielskie Zenskie w Czestochowie 1926r Kurs IV i V Nazwiska memory.loc.gov/cgi-bin/query/S?intldl/pldec:@field (TITLE+@od1(Prywatne+Seminarjum+Nauczycielskie+Zenskie+w+Czestochowie))

Fennixx
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 10 miesiąc temu #19094 przez Andrzej Kuśnierczyk
Świadectwa szkolne z lat 1928/29 i 1931/32 zachowane w zespole akt Miejskiego Seminarium Nauczycielskiego
(w zasobie Archiwum Państwowego w Częstochowie)

Regina Łuszczówna ur. 1913 w Podlesiu (pow. włoszczowski)
Jadwiga Aniela Jaworska ur.1907 w Zawierciu
Kunegunda Kącikówna ur. 1906 w Mnikowie (pow.krakowski)
Janina Filipowiczówna 1910 w Maciejowicach (pow.garwoliński)
Marianna Teresa Noga 1907 w Gidlach
Maria Cybulska 1914 w Petersburgu
Natalia Zofia Strzelczyk 1913 w Kruszynie
Helena Rajczyk 1913 w Rakowie
Stefania Kostarczykówna 1911 w Rakowie
Zofia Buchaczówna 1916 w Leśniowie
Helena Wrzaszczykówna 1914 w Kawodrzy Dolnej
Regina Pasieka 1912 w Herbach
Lucyna Izabela Wiltos1914 w Sławikowie (pow.wieluński)
Zofia Rużanska 1913 w Miechowie
Stefania Wróblówna 1912 w Węgleszynie (pow. jędrzejowski)
Irena Izabela Zółcińska 1911 w Częstochowie
Stanisława Buchacz 1916 w Leśniowie
Helena Marta Zych 1914 w Częstochowie

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 9 miesiąc temu #19317 przez Andrzej Kuśnierczyk
Od pani Elżbiety Muszyńskiej z Bydgoszczy otrzymałem interesujące dokumenty dotyczące Miejskiego Seminarium Żeńskiego w Częstochowie, którego absolwentką była mama p. Elżbiety - Bronisława z Umińskich. W czasie wojny uczyła w szkole w Biskupicach - (k. naszego podczęstochowskiego Olsztyna); w 1945 r. zawarła w Choroniu związek małżeński ze Stefanem Budzyńskim. Uczyła po wojnie w Wielkopolsce, zmarła w Gnieźnie.
Bardzo dziękuję.
Czekam na wszelkie informacje o absolwentkach seminarium.
Kronika seminarium (ze zdjęciami) do wglądu w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.146 s.