Rozbieżności w dokumentach

  • Jędrzej Wojtalak
  • Autor
  • Gość
  • Gość
13 lata 2 miesiąc temu #3153 przez Jędrzej Wojtalak
Rozbieżności w dokumentach was created by Jędrzej Wojtalak
Witam,

W ciągu kilku ostatnich tygodni stałem się szczęśliwym właścicielem aktu zgonu oraz metryki chrztu mojego pra pra dziadka Jana Guzika. Jednak radość nie trwała długo i pojawił się nietypowy problem.
Otóż na akcie zgonu jako rodzice wpisani są: Józef Guzik oraz Julia Jałowiecka.

Jan Guzik urodził się w 1867r. w Gołonogu (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej i pomijając imię i nazwisko to jedyna rzecz , która się zgadza z informacjami z aktu zgonu ponieważ imiona rodziców Jana które tam odczytałem to Karol Guzik i Marianna .

Dane z którego dokumentu powinienem uznać za bardziej wiarygodne i z czego mogą wynikać takie różnice? Jestem prawie w 100% pewien że dokumenty dotyczą właściwej osoby.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu - 13 lata 2 miesiąc temu #3155 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Odp: Rozbieżności w dokumentach

Jędrzej Wojtalak napisał: Jestem prawie w 100% pewien że dokumenty dotyczą właściwej osoby.

A na jakiej podstawie w 100%? Istnienie osób o tych samych imionach i nazwiskach w tych samych miejscowościach to rzecz dość powszechna, szczególnie w przypadku popularnych imion takich jak Jan i popularnych nazwisk w danej miejscowości. Istotniejsze dla rozwikłania zagadki byłoby zdobycie aktu małżeństwa Jana Guzika, gdzie będą podane dane jego rodziców, bo dopiero wtedy możemy być prawie pewni co do osoby. Ale też nie na 100%.
Ostatnia13 lata 2 miesiąc temu edycja: Sławomir Worwąg od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3156 przez GRZEGORZ BORECKI
Replied by GRZEGORZ BORECKI on topic Odp: Rozbieżności w dokumentach
Być może Józef i Karol Guzikowie byli np.braćmi mieszkającymi w tej samej wsi i oboje mieli synów o imieniu Jan ...

taką wersję uważam za najbardziej prawdopodobną ...

Jeśli zna Pan imię żony Jana, należałoby odszukać akt ślubu 'docelowego' Jana ... tylko w ten sposób potwierdzi Pan "wiarygodność przodka"

pozdrawiam
Grzegorz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu - 13 lata 2 miesiąc temu #3158 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Odp: Rozbieżności w dokumentach
Poza tym, jeśli się dobrze przyjrzeć aktowi chrztu, to Marianna też nie jest z Jałowieckich, a raczej z Kapuśniaków, więc można rzec, że prawie na pewno to jest akt chrztu innej osoby!
Jan Guzik niekoniecznie musiał mieć brata Karola, owszem mógł być to brat albo np daleki kuzyn i obaj mieli synów Janów.
Ostatnia13 lata 2 miesiąc temu edycja: Sławomir Worwąg od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Jędrzej Wojtalak
  • Autor
  • Gość
  • Gość
13 lata 2 miesiąc temu - 13 lata 2 miesiąc temu #3159 przez Jędrzej Wojtalak
Replied by Jędrzej Wojtalak on topic Odp: Rozbieżności w dokumentach
Uważam że odnalezione dokumenty dotyczą jednej i tej samej osoby na podstawie dat zgonu i narodzin, które znałem już wcześniej i które potwierdziły się.

Wersja jakoby Józef i Karol byli braćmi jest bardzo prawdopodobna, aczkolwiek trochę dziwne wydaje mi się gdyby w małej wsi w tym samym roku urodziło się dwóch Janów Guzików :)

Imię żony Jana Guzika jest mi znane (Apolonia Niwka),jednak z odnalezieniem aktu ślubu jej i Jana Guzika nie będzie już tak łatwo ponieważ nie mam żadnych informacji gdzie mogli się oni pobrać i w którym roku. Ale może gdzieś przy okazji uda mi się dotrzeć również do tego dokumentu. Dziękuję za podpowiedzi :)i pozdrawiam
Ostatnia13 lata 2 miesiąc temu edycja: Jędrzej Wojtalak od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Jędrzej Wojtalak
  • Autor
  • Gość
  • Gość
13 lata 2 miesiąc temu - 13 lata 2 miesiąc temu #3160 przez Jędrzej Wojtalak
Replied by Jędrzej Wojtalak on topic Odp: Rozbieżności w dokumentach

Sławomir Worwąg napisał: Poza tym, jeśli się dobrze przyjrzeć aktowi chrztu, to Marianna też nie jest z Jałowieckich, a raczej z Kapuśniaków,


Tak to prawda nazwisko matki również się nie zgadza jednak mam problem z jego poprawnym odczytaniem z aktcu chrztu, który otrzymałem.

img692.imageshack.us/f/127901948142.jpg/

Myślę że bardziej pasuje tutaj nazwisko Jagusiak, ale pewnie się mylę.
Ostatnia13 lata 2 miesiąc temu edycja: Jędrzej Wojtalak od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie