Topic-icon Kozi Borek

7 lata 8 miesiąc temu #3209 przez helena195555 (Helena Matuszczyk)
Witam .Bardzo proszę o pomoc bo trochę sie pogubiłam.Dostałam dzisiaj z AP Częstochowa akty urodzenia i ślubu mojego pradziadka.akt ten /urodzenia/jest z1818 r. z miejscowości Kozi Borek.W nim pisze " przed nami plebanem i urzędnikiem cywilnym Gminy i Parafii Truskolasy stawił się." Szukałam miejscowości Kozi Borek i nie znalazłam jej w parafii Truskolasy.Ponieważ nie znam tej okolicy ,może ktoś znający temat oświeci mnie. pozdrawiam.
Helena Matuszczyk.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 8 miesiąc temu #3210 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Kozi Borek
Tu:
bcul.lib.uni.lodz.pl/dlibra/doccontent?id=1242&dirids=1
na mapie Gillego odnajdziesz Kozi Borek na północny zachód od Truskolasów
pozdrawiam
Piotr

7 lata 8 miesiąc temu - 7 lata 8 miesiąc temu #3211 przez compnet (Michał Jakubowski)
Są tu mądrzejsi znawcy ode mnie, ale to chyba obecne Praszczyki (przed Pankami patrząc od Cz-wy).

O kolega był pierwszy :)

W administracji (spis wsi w sądach) występuje jako "Praszczyki (Kozi Borek)", podobnie w spisie kodów pocztowych - "42-140 - Praszczyki (Kozi Borek) - - numery od 1 do końca obie strony ".

Michał

7 lata 8 miesiąc temu - 7 lata 8 miesiąc temu #3213 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
patrząc na Gillego, mapę topograficzną z lat 30tych oraz współczesną, ryzykowałbym twierdzenie, że to obecne Kałmuki; na mapie topograficznej z lat 80tych jest nazwa Podborek, w sąsiedztwie Kałmuków.

Przygotowałem na szybko małe zestawienie map z początku XIX wieku (Gilly) oraz lat 30tych XX wieku. Okręgami zaznaczyłem potencjalnie te same obszary, mając na uwadze punkty topograficzne (cieki wodne, stawy młyńskie)

No i wygląda, że każdy z nas ma trochę racji, bowiem z mapy topograficznej lat 80tych wynika, że część którą wziąłem za Kałmuki, to oznaczone tu na mapie Praszczyki II

Piotr
Załączniki:

7 lata 8 miesiąc temu #3214 przez helena195555 (Helena Matuszczyk)
Dziękuję serdecznie obu panom. Teraz przynajmniej wiem o jakiaj okolicy czytam w aktach.

7 lata 8 miesiąc temu #3215 przez compnet (Michał Jakubowski)
Myślę że biorąc pod uwagę dokładność dawnych map każda odpowiedź jest dobra. - ja szukałem "na szybko" głównie googlując, ale myślę że p. Helena nie obrazi się na nas za brak lokalizacji z dokładnością GPS. :) Chociaż gdyby zapytać jakichś starszych "tambylców" to może i to byłoby możliwe...

Michał

7 lata 8 miesiąc temu - 7 lata 8 miesiąc temu #3216 przez worwag (Sławomir Worwąg)
Mapa Gillego nie oddaje dokładnie topografii tej okolicy. Wg Karty Topograficznej Królestwa Polskiego, Koziborek zlokalizowany jest blisko drogi Truskolasy-Panki, a pomiędzy Koziborkiem a "Kolmykami czyli Rudnikami" są jeszcze: Kozak, Przysucha, Rachanie, tak więc Koziborek dziś jest w obrębie Praszczyków.

Dodam tylko, że wspomniana mapa, zwana również Mapą Kwatermistrzostwa
pl.wikipedia.org/wiki/Topograficzna_Kart...3%B3lestwa_Polskiego
jest najdokładniejszą mapą z XIX wieku i ja osobiście jej wskazania traktuję jako ostateczne.
Załączniki:

7 lata 8 miesiąc temu - 7 lata 8 miesiąc temu #3217 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Replied by jacek (Jacek Tomczyk) on topic Kozi Borek
Witajcie!

Parę minut temu wysłałem do Piotra mapę z 1808 roku, tam jest dość dobrze lokalizacja Koziego Borku. Ja niestety nie umiem umieścić mapy
w tym wątku.
Myślę, że dziś to pogranicze Praszczyków i Truskolas z naciskiem na te pierwsze. Tam jest taka lokalna droga w prawo jadąc w kierunku Panek.
Kiedyś brat mojego taty miał tam kawałek pola.

Dodam, ze zarówno Praszczyki jak i Kałmuki to stare wioski powstały od nazwisk Kałmuk I Praski.
Sam Kozi Borek na przełomie XVIII i XIX wieku pełnił jakąś rolę w
strukturze lasów krzepickich.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

7 lata 8 miesiąc temu #3218 przez worwag (Sławomir Worwąg)
Proponuję dodać w "Zasobach" link do tej mapy:
ftp://mapy.ziomal.org/mapy/mapy_wieloark...stwa_polskiego.126k/
interesujące nas tereny zawierają arkusze:
K2S6_Wielun.gif
K3S6_Konskie.gif
K2S7+8_Czestochowa.gif
K3S7_Jedrzejow.gif

Wprawdzie w zasobach jest już link na ten ftp, ale ogólny do wszystkich map i ciężko wyłowić coś interesującego.
The following user(s) said Thank You: helena195555 (Helena Matuszczyk)

7 lata 8 miesiąc temu #3219 przez Halina (Halina Klimza)
Replied by Halina (Halina Klimza) on topic Kozi Borek
Pozwolę sobie wtrącić w tym wątku swoje"trzy grosze" z racji wiedzy tzw. tubylca. Wg dawnych opowieści mojego męża (urodzonego w Kawkach) Kozi Borek to ta część Praszczyków , która była po prawej stronie szosy ,jadąc w kierunku Panek.Za tym Kozim Borkiem były dopiero Kałmuki. W czasach mnie już znanych nazwa Praszczyki obejmowała wieś leżącą po lewej i prawej stronie od skrzyżowania z obecną drogą( w Praszczykach ) w kierunku Panek. W dawnych czasach podejrzewam,że droga biegła innym traktem od Truskolasów poprzez Piłę,Zamłynie,Kawki, Praszczyki,Koski w kierunku Panek, a tej asfaltówki wcale nie było.
Pamiętam też ,że część obecna Kawek - mieszcząca się poza stawem przy młynie za tak zw. pustką nosiła kiedyś nazwę Paciugi, ale dlaczego?- tego już nie wiem. Myślę,że wiele jest jeszcze takich nazw dawnych nie tylko w tej okolicy, ale też i w innych.
Halina

7 lata 8 miesiąc temu #3220 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
i wszystko jasne :)
pozdrawiam
Piotr

7 lata 8 miesiąc temu - 7 lata 8 miesiąc temu #3221 przez worwag (Sławomir Worwąg)
Wg powyższej mapy z 1843 a i wg mapy Gillego trakt był mniej więcej w tym samym miejscu, co obecnie asfaltówka,
A nazwa Paciugi to może pochodzi od "paciuk", wg Słownika Lindego "warchlak jeszcze przy maciorze". :)

7 lata 8 miesiąc temu #3222 przez Kusin (Marcin Fedoniuk)
Replied by Kusin (Marcin Fedoniuk) on topic Kozi Borek

Proszę spojrzeć na mapkę z 1839 roku wyraźnie widać Kozi Borek, obecnie są to chyba Praszczyki, jadąc z Panek na już w Praszczykach na 1 skrzyżowaniu skręcamy lewo skos (od niedawna jest asfalt) i można dojechać do Hutki.
Załączniki:

7 lata 8 miesiąc temu #3223 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Replied by jacek (Jacek Tomczyk) on topic Kozi Borek
No to w środę będzie można jeszcze o tym pogadać.
Marek Rokosa i Szymek Gruca będą mówić o przodkach z tych właśnie terenów.
Wszyscy którzy "wertują" Truskolasy znajdą coś dla siebie.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

7 lata 8 miesiąc temu #3225 przez Halina (Halina Klimza)
Replied by Halina (Halina Klimza) on topic Kozi Borek
To miło,że od razu na własną "pisaninę" ma się tak szeroki odzew.Jako "element napływowy" nie mam tak doskonałego rozeznania w kierunkach (stąd mi się te Koski przytrafiły po drodze do Panek), ale dzięki załączonej mapie już teraz wszystko wiem.
Słowo "Paciugi" świetnie wywiedzione! - dziękuję. Wiem tylko tyle,że w czasach mnie współczesnych (gdy bywałam w tej okolicy)obie te nazwy dawne - Kozi Borek oraz Paciugi - użyte odnośnie miejsca pochodzenia czy zamieszkania nie były miłe dla ucha, wręcz obraźliwe...
Z niecierpliwością czekam na spotkanie.
Pozdrawiam Halina

7 lata 8 miesiąc temu #3227 przez helena195555 (Helena Matuszczyk)
Mam nadzieję,że i mnie uda się przyjechać,choć dla mnie to cała wyprawa. Dziękuję wszystkim za wiadomości i włożony trud. Pozdrawiam . Helena Matuszczyk.

Czas generowania strony: 0.791 s.