Ulica Wesoła w Częstochowie

Więcej
13 lata 1 tydzień temu #3460 przez Małgorzata Rozwadowska
Ulica Wesoła w Częstochowie was created by Małgorzata Rozwadowska
Moja prababka Tekla Kałuzińska mieszkała przed I wojną światową na Rakowie(dzielnica Częstochowy) na ul.Wesołej 11. Jak się obecnie nazywa ta ulica?
Natomiast pradziadkowie ze strony babki o nazwisku Migalscy - na przedmieściach miasta (okolice należące do Błeszna lub Wrzosowej). Stare, jednopiętrowe, dwa lub trzy domy familijne stoją do dzisiaj po prawej stronie drogi A1, jadąc w kierunku Warszawy. Są wybudowane z cegły i kamienia wapiennego.Czy ktoś coś pamięta o mieszkających tam: Janie i Marii Migalskich oraz ich dzieciach-Helenie, Eugenii, Marii, Apolonii i Klemensie?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 1 tydzień temu #3463 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp: Ulica Wesoła w Częstochowie
Witam!

Dyskusja na tema nazw ulic może być ryzykowna, tak było z ulicą miedzianą. Myślę jednak, że dziś to okolice ulicy Powstańców Śląskich.
W Naszej Bibliotece jest do pobrania plan miasta z 1925 roku, tam jest
ulica Wesoła. Dziś ten rejon nazywamy "Na Groszu", myślę, że opowieść o Rakowie bierze z okresu gdy dzielnica Ostatni Grosz należała do parafii Rakowskiej.
Trzeba dopowiedzieć, ze układ ulic o których piszemy całkowicie się zmienił w czasie budowy linii tramwajowej i obecnej Alei Niepodległości. Wiele ulic przestało istnieć, inne zostały podzielone na mniejsze kawałki. Być może, że tak się stało z
Wesołą 11.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: Małgorzata Rozwadowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 1 tydzień temu #3465 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp: Ulica Wesoła w Częstochowie
Po kolejnej analizie brałbym jeszcze pod uwagę dzisiejszą ulice Iglastą.

Jeśli chodzi o Migalskich, to mam ich sporo w swoich opracowaniach.
Ci "moi" od połowy XVIII wieku mieszkali w Janowie. Jeden z nich był Starszym Cechu Szewców, inny budował kościół w Janowie.
Część przeniosła się do Częstochowy.

Jacek Tomczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 1 tydzień temu #3467 przez Małgorzata Rozwadowska
Replied by Małgorzata Rozwadowska on topic Odp: Ulica Wesoła w Częstochowie
Bardzo serdecznie Panu dziękuję za szybką odpowiedź. Czeka mnie teraz intensywna praca nad poszukiwaniami danych w archiwach o moich Migalskich.Gdy znajdę więcej danych zwrócę się do Pana w celu ich skonfrontowania z pańskimi zbiorami.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 1 tydzień temu #3468 przez Roman Sitkowski
Replied by Roman Sitkowski on topic Odp: Ulica Wesoła w Częstochowie
Pani Małgorzato!
Szkoda, że nie napisała Pani do mnie, tym bardziej, że e-maila Pani posiada. Ad rem. Ulica Wesoła na Rakowie, to obecna ul. B. Limanowskiego. Kiedy wcielano Raków do Częstochowy (1928) na ostatnim posiedzeniu Rady gm. Wrzosowa, przemianowano ul. Wesołą na Rakowie na ul. B. Limanowskiego. Były jeszcze dwie ul. o tej nazwie; jedna na Ostatnim Groszu, o której pisze Jacek i druga na Zawodziu. W 1931 roku władze musiały coś z tym zrobić, więc pozostawiły ul. Wesołą na Zawodziu natomiast zmieniły ul. na Ostatnim Groszu. W 1931 r. na ul.B. Limanowskiego (Wesołej) pod nr 11 (przed wcieleniem Rakowa do Częstochowy) był plac Dobosza, a po zmianie numeracji plac niewiadomo czyj (orginalny zapis spisu z natury w materiałach arch.).
Pozdrawiam
Roman Sitkowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 1 tydzień temu #3469 przez Małgorzata Rozwadowska
Replied by Małgorzata Rozwadowska on topic Odp: Ulica Wesoła w Częstochowie
Dziękuję Panie Romanie,

A czy dom przy Wesołej 11, to ten sam, w którym mieszkała moja babcia po wojnie i w którym ja się też urodziłam?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie