Lustracja Grodziec

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3638 przez Mirosław Drożdż
Lustracja Grodziec was created by Mirosław Drożdż
Witam.
Wieś Grodziec (obecnie dzielnica Będzina) jak i parafia grodziecka na początku wieku XIX należała do powiatu Pileckiego później do powiatu Lelowskiego województwa Krakowskiego. Nie wiem do jakich powiatów Grodziec należał w wiekach wcześniejszych. Na pewno leżał w granicach Księstwa Siewierskiego. Może ktoś z Kolegów spotkał się z lustracjami, w których można znaleźć informacje dotyczące parafii grodzieckiej (wsie Grodziec, Grodków, Psary, Łagisza) w szczególności dotyczące młynów i młynarzy – moi przodkowie.
Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje.
Pozdrawiam Mirek.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu - 12 lata 10 miesiąc temu #3639 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Lustracja Grodziec
Polecam wydany w 1939 roku Przewodnik po Zagłębiu Dąbrowskim. Jest w nim masa intereusjących informacji. Strony 158 - o młynach.

www.sbc.org.pl/dlibra/doccontent?id=32&from=FBC
Pozdrawiam Huras Florian
ps.
Grodziec - parafia od prawie 1300 roku, rzeczywiście leżał na terenie Księstwa Siewierskiego (od czasu zakupu księstwa przez Olesnickiego) ale nie był własnością biskupów krakowskich.To była enklawa należąca do powiatu lelowskiego i o ile się orientuję,zarówno w pierwszej jak i drugiej lustracji powiatu lelowskiego, województwa krakowskiego - zupełnie pominięta.
Ostatnia12 lata 10 miesiąc temu edycja: Florian Huras od. Powód: literówka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3650 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Lustracja Grodziec
Grodziec był własnością klasztorną - sióstr norbertanek z krakowskiego Zwierzyńca.
W XVIII w. - własność Bontanich. W Arch.Państwowym w Częstochowie znajdują się akta notarialne dawnego powiatu pilickiego (notariusz urzędował w Żarkach). Tam m.in. rodzinne spory majątkowe Bontanich (sprzedaż, licytacja). Niewykluczone, że w w opisie masy spadkowej będą młyny. Być może znajdzie się nazwisko właścicieli młyna.
Specjalistą od Bontanich jest p.Paweł Molendowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3654 przez Mirosław Drożdż
Replied by Mirosław Drożdż on topic Odp: Lustracja Grodziec
Bardzo dziękuję za przekazane informacje :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3796 przez Paweł Molendowski
Replied by Paweł Molendowski on topic Odp: Lustracja Grodziec
W testamencie Felicjana Bontaniego z 1821 r, na który powołuje się Pan Andrzej Kuśnierczyk niestety nie ma mowy o młynach.Felicjan w tym czasie był najstarszym żyjącym synem Michała Bontaniego, dziedzica Grodźca i Ożarowic.Testamentem ojca otrzymał Ożarowice gdzie mieszkał i zmarł.Oba majątki jak wynika z zapisów w testamencie były w" zastawie na Nieznanicach"Toczył się spór prawny pomiędzy sukcesorami majatku po Michale Bontanim "o nierówność sukcesji"Majątek nie został oszacowany ze względu na ten spór.Jak pisze Pan Andrzej Kuśnierczyk spór oparł się o sąd apelacyjny Królestwa Polskiego a wyrok ogłoszono dn.9.12.1819 r.Być może w tym dokumencie znajdziemy coś więcej ale niestety tego dokumentu nie widziałem.
Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3799 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Lustracja Grodziec
Kwestia Nieznanic "wyskoczyła" mi w sprawach majątkowych pomiędzy Bontanimi a Adamem Kordzikowskim , dzierżawcą Jastrzębia w parafii Koziegłowy. Tego wątku dalej nie śledziłem. Artykuł o Kordzikowskim mogę przesłać .

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie