Topic-icon Lustracja Grodziec

5 lata 10 miesiąc temu - 5 lata 10 miesiąc temu #10270 przez cezar borgia (Dariusz Majchrzak)
Na początku chciałbym powiedzieć, że cieszę się, że interesujecie się Państwo Zagłębiem Dąbrowskim ze szczególnym uwzględnieniem Grodźca, dzielnicą którą się zajmuję jako historyk.

W ciągu ostatnich lat przebiłem się przez dokumenty m.in. w archiwach państwowych w Katowicach, Łodzi i Kielcach. Udało mi się zrekonstruować historię przechodzenia w kolejne ręce grodzieckiego majątku w okresie tzw. zaborów. Wśród nich byli oczywiście przedstawiciele rodu Bontanich. Kończę właśnie pracę nad książką, w której jest poruszona ta kwestia.

Jeśli chodzi o Bontanich.....

1. Adam Kordzikowski był siostrzeńcem Michała Bontaniego oraz drugim mężem wdowy po Lenonie Bontanim.

2. Do naszych czasów ocalał testament Michała Bontaniego z 1809 r. oraz dokument kupna przez niego Grodźca. Ba, zachowała się Księga Wieczysta Dóbr Grodziec z XIX w.:)

3. Niestety brakuje źródeł dotyczących tego skąd ród Bontanich znał się z Jasińskimi zanim doszło do ślubu Michała.

4. Mam nadzieję, że w przyszłości ktoś pokusi się o napisanie monografii rodu Bontanich...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 10 miesiąc temu #10324 przez midro (Mirosław Drożdż)
Panie Dariuszu proszę o kontakt na meila

5 lata 10 miesiąc temu #10325 przez pdhh13 (Honorata HUK/SKĄPSKA)
Witam. Nazwisko Bontoni występuje w II połowie XVIII w parafii Koziegłówki i Częstochowa ( Św. Zygmunta ) . Mam trochę aktów, więc mogę udostępnić. Honorata

5 lata 10 miesiąc temu - 5 lata 10 miesiąc temu #10326 przez terluk (Teresa Łukasik)
Witam! Rodem Bontanich zajmuje się p. Paweł Molendowski - członek TGZC. Pozdrawiam Teresa Łukasik

5 lata 10 miesiąc temu #10372 przez cezar borgia (Dariusz Majchrzak)
Dziękuję za informację :)

Czas generowania strony: 0.255 s.