Topic-icon Lustracja Województwa Krakowskiego 1780

7 lata 6 miesiąc temu - 7 lata 6 miesiąc temu #3701 przez huras (Florian Huras)
LUSTRACJA WOJEWÓDZTWA KRAKOWSKIEGO 1979
Spełniając prośby forumowiczów w załącznikach przesyłam spis treści książki wydanej przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo PAN. Wrocław 1963. Drukarnia Uniwersytetu Jagiellońskiego Kraków. Jakość fotografii powyższego "spisu" nie jest najlepsza ale życzę miłej lektury.
Pozdrawiam Huras Florian
Ps. kliknij prawym/otwórz łącze/najedż i kliknij lewym
The following user(s) said Thank You: IrekN (Ireneusz Niemczyk)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 6 miesiąc temu - 7 lata 6 miesiąc temu #3702 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
The following user(s) said Thank You: Halina (Halina Klimza)

7 lata 6 miesiąc temu - 7 lata 6 miesiąc temu #3703 przez worwag (Sławomir Worwąg)
Lustracja sołectw województwa krakowskiego 1711, powiat lelowski od skanu 48

mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=17751
The following user(s) said Thank You: admin (Szymon Gruca), Halina (Halina Klimza), lech22s (Lech Ciuk)

7 lata 5 miesiąc temu #3752 przez plachy (Błażej Pawlica)
Witam. Publikacja [jak w temacie] dostępna jest w czytelni biblioteki miejskiej. Udało mi się zdobyć ksero stron 492-499, co oznacza, że mam spis Zwierzyńca i Złochowic. Spis obejmuje zagrody, osiadłe na nich osoby oraz ich powinności - w 'dniach' oraz czynsz (spaśne).

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

7 lata 5 miesiąc temu #3754 przez midro (Mirosław Drożdż)
Witam
Nie znalazłem w mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=17751 wsi i zarazem parafii Grodziec (dziś dzielnica Będzina), która należała do powiatu lelowskiego. Grodziec był co prawda własnością sióstr Norbertanek ze Zwierzyńca ale chyba powinien być w spisie województwa.
Czy ktoś z forumowiczów wie coś na ten temat ?

7 lata 5 miesiąc temu #3756 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Lustracje dotyczyły jedynie królewszczyzn czyli skarbu koronnego ( dóbr posiadanych na podstawie królewskiego konsensusu). Własność szlachecka i kościelna nie podlegały spisom urzędników. Nie mogło być też spisu parafii.
W przypadku dóbr kościelnych istnieją wizytacje biskupie.

7 lata 5 miesiąc temu #3760 przez huras (Florian Huras)
Załączniki:

7 lata 5 miesiąc temu #3762 przez midro (Mirosław Drożdż)
I wszystko jest jasne tylko gdzie szukać ewentualnej lustracji Wsi Grodziec ?

7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #3763 przez huras (Florian Huras)
Rozumiem, że chodzi o ten Grodziec koło Będzina. Jeśli tak to lustracja powiatu lelowskiego obejmować go nie mogła, ponieważ były to dobra leżące w Księstwie siewierskim !!!
Przypomnę,że p r a w i e całe Księstwo siewierskie było własnością biskupów krakowskich.
Należy więc przeglądać dokumenty kościelne (wizytacje biskupów). Dokumenty najprawdopodobniej znajdują się w Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej i najprawdopodobniej sporządzone po łacinie

Niezależność terytorialna księstwa zakończyła się dopiero w 1790 roku w czasie obrad Sejmu Wielkiego, kiedy to na podstawie ustaw z 1790 r. i 1791 r. Księstwo zostało wcielone do Korony, jako osobna jednostka terytorialna w woj. krakowskim.
Pozdrawiam
Huras Florian
The following user(s) said Thank You: admin (Szymon Gruca)

7 lata 5 miesiąc temu #3764 przez midro (Mirosław Drożdż)
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Grodziec rzeczywiście był w granicach księstwa siewierskiego ale jednocześnie był własnością sióstr Norbertanek ze Zwierzyńca. Czeka mnie wycieczka do Krakowa
Pozdrawiam

7 lata 5 miesiąc temu #3765 przez huras (Florian Huras)
Panie Mirosławie
Cieszę się,że Pan też "grzebie" w księstwie siewierskim. Jako ciekawostkę dot.Grodźca z ówczasnego ksiestwa przesyłam skan dokumentu.Najwyrażniejszy po otwarciu w Paint.
Pozdrawiam
Huras Florian

7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #3766 przez huras (Florian Huras)
Nie wiem dlaczego nie chce "wejść" załącznik. Może teraz
Załączniki:

7 lata 5 miesiąc temu #3769 przez kaja (Krystyna Tarnowska)
Bardzo pięknie, od dawna poszukuję tej książki. Bardzo zależy mi na przejrzeniu Kłobucka, Kalei, Pierzchna, Przybynowa, Suliszowic.Szukam informacji o okolicach Wręczycy, tamtejszych folwarkach, dworach i kopalniach rud żelaza. Jak mogłabym skorzystać z interesujących mnie informacji, znajdujących się w tej książce?
Pozdrawiam Krysia T.

7 lata 5 miesiąc temu #3770 przez huras (Florian Huras)
Pani Krystyno
Z trescią książki zapoznawałem się w czytelni Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Książka opatrzona była nrem katalogowym 104811.Pozdrawiam
Huras Florian

7 lata 5 miesiąc temu #3771 przez mariusz (Mariusz Kolmasiak)
Może dodam do wypowiedzi Pana Floriana na wypadek gdyby chciała Pani skorzystać z książki we wskazanym miejscu, że obecnie Wyższa Szkoła Pedagogiczna to Akademia Jana Długosza.

Pozdrawiam
MK

7 lata 5 miesiąc temu #3772 przez huras (Florian Huras)
Tak Panie Mariuszu ma Pan rację.Przepraszam i dziękuję za słusznie zwróconą uwagę.Rzeczywiście byłem tam po 1 października 2004 roku.
Pozdrawiam HF

7 lata 5 miesiąc temu #3773 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
ksiazka byla dostepna w Dziale Regionalnym Biblioteki Miejskiej w Czestochowie (al.NMP).
Pisze "byla", gdyz korzystalem z niej w 2001 roku.

7 lata 5 miesiąc temu #3782 przez kaja (Krystyna Tarnowska)

7 lata 5 miesiąc temu #3783 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Pani Krystyno!

W "Lustracji", są opisy o których Pani wspomina, ale proszę nie robić sobie zbyt dużych nadziei. To skromne opracowania. Częsc poświęconą folwarkom (dworkom) może Pani przeczytać na naszj stronie w artykułach.
Znacznie więcej znajdzie Pani w Archiwum Krakowskim, jest tam pozycja określana:

MATERIAŁ STATYSTYCZNO-OPISOWY 1790-1792
NR 153 Parafie
NR 177 Opisy topograficzne
NR 163 Komisja Porządkowa

.... szczególnie dwa ostatnie działy mogą Panią zainteresować.
To opisy wysłane do Krakowa a spisane przez zarządców z tych terenów.
To piękny pisany ręcznie materiał, czasami trzeba pomęczyć się gdy skryba słabo pisał.

sygnatura ma numer - powiat Lelowski IT-189.

Genealodzy znają te dokumenty, ale czytają tylko pierwszy dział parafie bo tam są spisy mieszkańców.

Dodam, że jeden dzień na lekturę napewno nie wystarczy.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: kaja (Krystyna Tarnowska)

9 miesiąc 4 tygodni temu #32749 przez robsl (Robert Słomian)
Wiem,że to stary temat ale mam pytanie do Pana Tomasza czy przytoczona przez niego pozycja jest dostępna on-line,bo coś nie mogę tego namierzyć na stronie archiwum Krakowskiego.

9 miesiąc 3 tygodni temu #32754 przez robsl (Robert Słomian)
Dziękuję za odzew Panie Tomaszu :)
Przepraszam ale nie określiłem dokładnie czego szukam.
Te trzy części spisu ludności oczywiście znam i nawet sporo mi pomogły w poszukiwaniach.
Problem w tym,że nie mogę namierzyć wsi Zajączki i Zbrojewsko/Zbrojewskie jeśli chodzi o spisy ludności z końca 1700-go roku.
Podobno występują w księgach Wieluńskich do których mają dostęp tylko pracownicy naukowi.
Może się Pan orientuje gdzie i czy w ogóle można coś wyszukać na temat lustracji wymienionych miejscowości?

9 miesiąc 3 tygodni temu #32756 przez jacek (Jacek Tomczyk)
W Lustracji (tej wydanej drukiem), są Zajączki, Zbrojesko (pisane bez "w") i Kuźniczka. To kilka stron. (448-457). Jakie nazwisko Pana interesuje?

Jak wcześniej pisałem były dwa źródła tej Lustracji, pierwszy to materiały spisowe z Archiwum Krakowskiego (dostępny w internecie).
A drugi to wydana przez PAN w Krakowie "Lustracja Województwa Krakowskiego" Ossolineum 1963. Książka jest wynikiem badań wielu dokumentów. Nie ma jej w sieci.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: IrekN (Ireneusz Niemczyk)

9 miesiąc 3 tygodni temu #32759 przez robsl (Robert Słomian)
Szczególnie interesuje mnie nazwisko Słomian z Zajączek,a już konkretnie to Zygmunt Słomian i jego rodzina.
Z tych okolic moimi przodkami byli również: Sopa/Szopa,Buła,Kistela,Gmur,Wester/Vester,Włoch,Zawadzki,Wieczorek.
Jeśli coś Pan posiada Panie Tomaszu to będę niezmiernie wdzięczny,ponieważ z ksiąg już niewiele mogę 'wyciągnąć'.
Pozdrawiam!

9 miesiąc 3 tygodni temu #32763 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Jest Pana przodek na roli zwanej Bulina.
Załączniki:

Czas generowania strony: 0.834 s.