szpital kruszyński rok 1832 - czy to dom straców

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3824 przez Wioletta Góra
W jednym z aktów znalazłam zapis: "babka w szpitalu kruszyńskim".

www.abload.de/img/telka_klekot_zd_milanogvmj.jpg

Chodzi zapewne o jakiś rodzaj domu starców? Czy ktoś może przekazać mi więcej informacji na ten temat.

Dziękuję i pozdrawiam
Wioletta Góra

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4093 przez Maria Baranowska
Replied by Maria Baranowska on topic Odp: szpital kruszyński rok 1832 - czy to dom straców
tak to przytułki-domy starców, występowały jeszcze w początkach
XIX wieku w wielu wiekszych wsiach, wielokrotnie przegladając ksiegi parafialne widziałam takie zapisy.
istniały dla osób biedniejszych ,tworzone były z rozkazu władz koscielnych lub feudalnych,składały się przeważnie z dwóch izb ,jednej dla kobiet ,drugiej dla mężczyzn. Chłopi, zaleznie od iosci gruntu musieli corocznie dawać na utzymanie szpitala po kilka kwart zboża i pewną ilośc kapusty.
te i inne informacje o wsi pol. znaleźć można w książce Bohdana Baranowskiego - Życie codzienne wsi miedzy Wartą a Pilicą w XIX wieku
polecam i pozdrawiam
M. Baranowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 6 miesiąc temu #4275 przez Wioletta Góra
Replied by Wioletta Góra on topic Odp: szpital kruszyński rok 1832 - czy to dom straców
:)
Dziekuje za odpowiedz i wskazowke dot. literatury - bardzo przydatna
pozdrawiam
Wioletta Gora

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4506 przez Teresa Cybulska
Replied by Teresa Cybulska on topic Odp: szpital kruszyński rok 1832 - czy to dom straców
Mam pytanie, gdzie można kupić lub wypożyczyć książkę B.Baranowskiego: Życie codzienne wsi między Wartą a Pilicą w XIXw.? Pytałam w kilku antykwariatach i w Bibliotece Publicznej w Cz-wie i nie trafiłam na ten tytuł.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4508 przez Stanisława Markowska
Replied by Stanisława Markowska on topic Odp: szpital kruszyński rok 1832 - czy to dom straców
Ja kupiłam na Allegro w internecie. Zapłaciłam 36 zł + przesyłka. Można licytować. Trochę się spóźniłam ale i tak jestem zadowolona.S. Markowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie