Topic-icon Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?

8 lata 11 miesiąc temu #3827 przez Przemysław Lizurej
Witam,
mam pytanie związane z moim dziadkiem, Mieczysławem Lizurejem (Blachownia/Ostrowy), który przez mobilizację został wcielony do armii i w 1939 brał udział w obronie twierdzy Modlin, po czym wzięty do niewoli, do obozu: Stablack.Stabłówki: Stalag IA.

Czy i gdzie można się dowiedzieć, kto i kiedy był powołany, do jakiego oddziału i rodzaju wojsk. Tata mówił o artylerii w Piotrkowie Trybunalskim.

Przemysław Lizurej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 11 miesiąc temu #3828 przez Mariusz Kolmasiak
Może warto byłoby zajrzeć w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie do zespołu Materiały z Kampanii Wrześniowej. Choć przed tym proponowałbym zadzwonić do Informacji i zapytać, gdzie takiego typu informację będzie można znaleźć. Przy odrobinie szczęścia pracownik będzie potrafił odpowiednio pokierować.

Pozdrawiam
MK

8 lata 11 miesiąc temu - 8 lata 11 miesiąc temu #3829 przez Teresa Z.
Jeśli coś znajdziesz, napisz; osobiście w CAW w mojej sprawie byłam i nic nie znalazłam. Mój bohater podporucznik wcześniej służył w 27 Pułku Piechoty, podejrzewam również, że brał udział w bitwach o Modlin, gdyż w grudniu 1939 roku poślubił pannę stamtąd - dokładnie rodem z Pomiechówka...
Mój bohater, później już porucznik, absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, brat mamy mojej teściowej Jan Szwejda po kilku obozach koncentracyjnych został rozstrzelany w Palmirach w 1941 roku.
Latem przed mobilizacją odbywał ćwiczenia w Łodzi lub okolicach - w tym okresie były już młode ziemniaki w polu, czym żołnierze się żywili..
Mobilizacje były często tajne, więc chyba dlatego brak o nich informacji
Teresa

8 lata 11 miesiąc temu #3844 przez Tomasz Krzywanski
2 zdjecia z mobilizacja z 1939 roku.Byla ona chyba odwolana na skutek interwencji Anglii i Francji.
Moj dziadek Edward Kasprzak mieszkal wtedy w Blachowni, wiec zdjecia moga dotyczyc tych terenow.
Załączniki:

1 miesiąc 2 dni temu - 1 miesiąc 2 dni temu #39866 przez Przemysław Lizurej
Oto 2 zdjęcia mojego dziadka, Mieczysława Lizureja (ur. 1912, Brzózka, Blachownia), z tamtego czasu. Prawdopodobnie też były wykonane w Blachowni.

Przemysław Lizurej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Załączniki:

1 miesiąc 2 dni temu #39869 przez J K R
Moim zdaniem jest pewne podobieństwo w rysach twarzy dziadka i Twojej.
Wiesz może kto jest na zdjęciu po za dziadkiem?
Do 1967 r. mógł dość sporo powiedzieć/przekazać. 

Pozdrawiam JKR.

1 miesiąc 2 dni temu #39870 przez Przemysław Lizurej
Niestety, nie wiem i nie mam za bardzo kogo się spytać. Dziadek zmarł jak mój tata miał 18 lat a mnie nawet w planach wtedy jeszcze nie było.
Wiem, że dziadek brał udział w obronie twierdzy Modlin, w czasie napadu Niemców na Polskę w 1939r. Stamtąd tez trafił do niewoli do Stalagu w okolicach Królewca. Stalblack 1A - Stabłówki.
A co do podobieństwa, to jest ono bezdyskusyjne, co widać na moim zdjęciu profilowym: 4 pokolenia Lizurejów.

1 miesiąc 1 dzień temu #39878 przez Krzysztof Kucharski
pl.wikisource.org/wiki/Obwieszczenie_mobilizacji_(1939)
Mobilizacja w 1939r przebiegała w kilku etapach. Najpierw była tzw. mobilizacja cicha. Było chyba 6 kolorów kart mobilizacyjnych. Jako pierwsi stawiali się z kartami zielonymi / Korpus Ochrony Pogranicza, Straż Graniczna /
Ostatecznie ogłoszono mobilizację powszechną. Ogłoszona została jednak za późno. Na punkty mobilizacyjne dotarło ok.900 tys. osób, ok. 450 tys. nie zdążyło / lub nie chciało /. Dla tych co dotarli na punkty zbiórki, nie zawsze starczało broni.
Brat mojego dziadka w 1939r był jednym z wykładowców w Szkole dla Podoficerów Piechoty w Śremie. Przydział mobilizacyjny 
miał do Łodzi. Stawił się tam 27.08. 1939r, gdzie został dowódcą Kompani Piechoty. Ich mobilizacja trwała do 03.09. 1939r.
Stamtąd z oddziałem / z ludźmi których nie znał, i którzy nie znali siebie / wyruszyli w kierunku Warszawy.
Zginął podczas przebijania się do Warszawy  / most na Pradze /
W pierwszej kolejności trzeba dokładnie ustalić w jakiej jednostce służył. Ja w C.A.W nic nie znalazłem. Udało mi się dopiero w instytucie gen. Sikorskiego w Londynie. Są tam tysiące raportów żołnierzy, którzy po wojnie znaleźli się na zachodzie, i którzy w danej jednostce służyli .Po przeczytaniu ? raportów, trafiłem wreszcie na właściwy, gdzie opisana jest cała / krótka/ droga tej kompani.

1 miesiąc 1 dzień temu #39879 przez Przemysław Lizurej
W jaki sposób kontaktował się Pan z Instytutem Sikorskiego?

1 miesiąc 1 dzień temu #39880 przez Krzysztof Kucharski
Nie wiem jak jest obecnie, ale jakieś 4 lata wstecz, mnóstwo raportów było dostępnych przez internet.
Ale trzeba wiedzieć, czego się szuka. Ja znałem numer dywizji, ale i tak się sporo naczytałem, zanim trafiłem na odpowiedni raport o kompani. Proszę sprawdzić na ich stronie.

1 miesiąc 20 godzin temu #39881 przez Krzysztof Kucharski
W Archiwum w dokumentach onlie w grupie dokumentów B I znalazłem kilka teczek dotyczących Modlina: B.I.19a, B.I.19b, B.I.19c, B.I.19d, B.I.20h. Ta ostatnia opisana jest jako: 8 Dywizja Piechoty - załoga Modlina. Nie wiem czemu, ale u mnie się nie otwiera. Proszę próbować.

1 miesiąc 23 godzin temu #39893 przez J K R

Przemysław Lizurej napisał: Niestety, nie wiem i nie mam za bardzo kogo się spytać. Dziadek zmarł jak mój tata miał 18 lat a mnie nawet w planach wtedy jeszcze nie było.
/quote]
No właśnie o to mi chodziło, że Bohdan lub jego rodzeństwo powinni coś wiedzieć na temat losów ojca.

Pozdrawiam JKR.

1 miesiąc 22 godzin temu #39895 przez Przemysław Lizurej
Napisałem prośbę o sprawdzenie i naprawę udostępnionych zasobów i dostałem automatyczną odpowiedź.
Zatem pozostaje czekać.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Sun, 31 May at 22:22
Due to Coronovirus pandemicthe Polish Institute and Sikorski Museumis closed until further notice.
Ze względu na sytuację z koronawirusemInstytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego jest zamknięty do odwołania.

Pozdrawiam
Przemek Lizurej

Czas generowania strony: 0,000 s.