Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3827 przez Przemysław Lizurej
Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano? was created by Przemysław Lizurej
Witam,
mam pytanie związane z moim dziadkiem, Mieczysławem Lizurejem (Blachownia/Ostrowy), który przez mobilizację został wcielony do armii i w 1939 brał udział w obronie twierdzy Modlin, po czym wzięty do niewoli, do obozu: Stablack.Stabłówki: Stalag IA.

Czy i gdzie można się dowiedzieć, kto i kiedy był powołany, do jakiego oddziału i rodzaju wojsk. Tata mówił o artylerii w Piotrkowie Trybunalskim.

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3828 przez Mariusz Kolmasiak
Replied by Mariusz Kolmasiak on topic Odp: Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
Może warto byłoby zajrzeć w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie do zespołu Materiały z Kampanii Wrześniowej. Choć przed tym proponowałbym zadzwonić do Informacji i zapytać, gdzie takiego typu informację będzie można znaleźć. Przy odrobinie szczęścia pracownik będzie potrafił odpowiednio pokierować.

Pozdrawiam
MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu - 12 lata 8 miesiąc temu #3829 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Odp: Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
Jeśli coś znajdziesz, napisz; osobiście w CAW w mojej sprawie byłam i nic nie znalazłam. Mój bohater podporucznik wcześniej służył w 27 Pułku Piechoty, podejrzewam również, że brał udział w bitwach o Modlin, gdyż w grudniu 1939 roku poślubił pannę stamtąd - dokładnie rodem z Pomiechówka...
Mój bohater, później już porucznik, absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, brat mamy mojej teściowej Jan Szwejda po kilku obozach koncentracyjnych został rozstrzelany w Palmirach w 1941 roku.
Latem przed mobilizacją odbywał ćwiczenia w Łodzi lub okolicach - w tym okresie były już młode ziemniaki w polu, czym żołnierze się żywili..
Mobilizacje były często tajne, więc chyba dlatego brak o nich informacji
Teresa
Ostatnia12 lata 8 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3844 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
2 zdjecia z mobilizacja z 1939 roku.Byla ona chyba odwolana na skutek interwencji Anglii i Francji.
Moj dziadek Edward Kasprzak mieszkal wtedy w Blachowni, wiec zdjecia moga dotyczyc tych terenow.
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu - 3 lata 9 miesiąc temu #39866 przez Przemysław Lizurej
Replied by Przemysław Lizurej on topic Odp: Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
Oto 2 zdjęcia mojego dziadka, Mieczysława Lizureja (ur. 1912, Brzózka, Blachownia), z tamtego czasu. Prawdopodobnie też były wykonane w Blachowni.

Załącznik Lizurej_Mieczyslaw_w_mundurze_na_koniu.jpg nie został znaleziony



Załącznik LizurejMieczyslawWojsko1.jpg nie został znaleziony


Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)
Ostatnia3 lata 9 miesiąc temu edycja: Przemysław Lizurej od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #39869 przez J K R
Moim zdaniem jest pewne podobieństwo w rysach twarzy dziadka i Twojej.
Wiesz może kto jest na zdjęciu po za dziadkiem?
Do 1967 r. mógł dość sporo powiedzieć/przekazać. 

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie