XIX w. epidemie cholery

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4234 przez Tomasz Kukuła
XIX w. epidemie cholery was created by Tomasz Kukuła
Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat epidemii cholery z XIX wieku.
Wiem że na terenach Polski było ich kilka.
Dotarłem do dat 1837, 1848, 1855, 1866, 1872, 1886, 1892.
Nie wiem jednak czy dotyczyły one również okolic Częstochowy.

Czy ktoś z Państwa posiada szerszą wiedzę na ten temat?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4237 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp: XIX w. epidemie cholery
Epidemii cholery było w okolicach Częstochowy wiele,wystarczy przyjrzeć sie wpisom w księgach kościelnych(nie wszędzie pisano przyczyny zgonów ale niektóre parafie miały dokładne wpisy)-morowe powietrze,zaraza...
Moje doświadczenia w tym temacie to duża epidemia cholery w parafii Danków-wieś Zajączki w roku 1849-50.Zgonów prawie trzykrotnie więcej jak urodzeń.W roku 1850 urodziła sie moja praprababcia i pamiętam opowiadania Babci o "morowym"powietrzu i śmierci wielu jej przodków.Po tej epidemii ,parafianie ufundowali kapliczkę drewnianą Sw.Rocha jako wyraz wdzięczności za zażegnanie choroby.Kapliczka ta stoi w pierwotnej,drewnianej formie do dzisiaj koło kościoła parafialnego w Zajączkach.Jest na niej data 1850r.
Duża epidemia cholery była tez w Krzepicach(7km. od Zajaczek)w latach 1831,1851-2.
31.08.1852 zmarł w Krzepicach proboszcz parafii,ks. Gibasiewicz,jako przyczyne zgonu podano-wycieńczenie po chorobie(cholerze)miał 82lata.
To tyle moich doswiadczeń.
Hanna.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4239 przez Karina Gosek
Replied by Karina Gosek on topic Odp: XIX w. epidemie cholery
Potwierdzam epidemieje cholery w 1831 w Seceminie. Rozpoczela sie ona we wrzesniu i trwala miesiac. Ksiadz zapisywal w aktach zgonu jako powod smierci "holera". Przewaznie umierali dorosli, dziwne ze dzieci jakos to omijalo. Moge podac liczbe zmarlych i nazwiska
Pozdrawiam
Karina Gosek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4241 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Odp: XIX w. epidemie cholery
Dziękuję za informacje.
Jeśli chodzi o śmierć głównie osób dorosłych to podobnie było w czasie pandemii grypy tzw. hiszpanki 1918/1919.
Umierały głównie dorosłe, zdrowe osoby.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4242 przez Roman
Replied by Roman on topic Odp: XIX w. epidemie cholery
Polecam ciekawy artykuł nt. epidemii dżumy i cholery w Oleśnie.

www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=4&v...s_Wdropc9zhg&cad=rja

pozdrawiam z pokolenia na pokolenie
The following user(s) said Thank You: Tomasz Krzywanski, Halina Klimza, Marzena Sosnowska, Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4243 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: XIX w. epidemie cholery
Szkoda ,że nikt z TGZC nie wziął udziału w wycieczce po Kawodrzy Górnej, gdzie znajduje się jedyny zachowany na terenie Częstochowy cmentarz choleryczny.
Zamieścimy o tym cmentarzu informację- komentarz dopisał p. Longin Grabara lekarz z Łodzi (rodem z Kawodrzy) .
Przedwczoraj natknąłem się na cmentarz choleryczny za Ojcowem przy tzw.Drewnianej Drodze. A tuz obok był cmentarz żydowski. .

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie