Topic-icon Krakowian - nazwisko ormiańskie ?

9 lata 4 miesiąc temu - 9 lata 4 miesiąc temu #4653 przez Marcin Krakowian
Witam ponownie po 2-letniej przerwie. Mam nadzieję, że obecny czas da owoc mojej genealogicznej pasji. Nowe zacięcie i coraz ciekawsze znajomości mają mi w tym pomóc. Obecnie posiadam ok 200 osób powiązanych nazwiskiem.

A wiec do dzieła... zacznę od mojego nazwiska... KRAKOWIAN.

Większość nazwisk ormiańskich posiada przyrostek patronimiczny -ian (-jan, -yan, etc. - w zależności od pisowni).
Czy nazwisko Krakowian może być właśnie nazwiskiem ormiańskim ???
Dodatkowo uroda mojego Wuja Edmunda Krakowiana jest "lekko" ormiańska. Oceńcie sami.

Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 4 miesiąc temu #4658 przez Tomasz Krzywanski
najlepiej zrobic badania DNA
Za tę wiadomość podziękował(a): Marcin Krakowian

9 lata 4 miesiąc temu #4659 przez Stanisława Markowska
Znałam osobę z domu Krakowian tez o urodzie ormiańskiej ale to o niczym nie przesądza. Sama jestem ciekawa wiadomości o pochodzeniu tego nazwiska. A co na to prof. Kazimierz Rymut? S. Markowska

9 lata 4 miesiąc temu #4660 przez Inna Kart
W nazwiskach ormiańskich końcowka "-y(j)an" jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych ale nie jedyną-oznacza relację przynależności.
Ciekawostką jest końcówka "-uni" oznaczająca przynależność do "wyższego" rodu.

Ale to nazwisko jest dosyć często spotykane w środkowej Ukrainie ( w środkowym biegu tzw Bugu południowego)-co w sumie teoretycznie nie wyklucza ormiańskich praprzodków.

Jeżeli chodzi o rysy to takim przysłowiowym "wyróżnikiem" Ormianina jest...nos (zazwyczaj dużo większy jak na rodzinnym zdjęciu powyżej i z charakterystycznym garbkiem).

9 lata 4 miesiąc temu - 9 lata 4 miesiąc temu #4661 przez Tomasz Krzywanski

9 lata 4 miesiąc temu - 9 lata 4 miesiąc temu #4662 przez Inna Kart
Osobiście skłaniam się jednak do ukraińskiego pochodzenia tego nazwiska.Tam nazwiska często były zapisywane w miejscowej gwarze.Jest na Ukrainie taka rzadka grupa nazwisk (od miejscowości) z końcówką - ian.
Są to nazwiska takie jak Moskwian,Podolian i chyba można w tej grupie umieścić nazwisko Krakowian.

9 lata 4 miesiąc temu #4706 przez Maciej Szecówka
Marcinie, z tą końcówką, to chyba nie do końca jest dobry pomysł. No, bo weź np. takiego zwierzaka, jak "paw-ian" i co, to Twój przodek. :laugh: Nie sądzę, chociaż te rysy twarzy....szczególnie nos, kto wie?
Chyba jednak musisz szukać dalej. Życzę wytrwałości.

wujek M.

Czas generowania strony: 0,000 s.