Pułk Niżogrócki w Przystajni?

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #4863 przez Joanna Pączek
Replied by Joanna Pączek on topic Odp: Pułk Niżogrócki w Przystajni?
Pani Inko Kruszynę moja ciocia Teresa już przewertowała i jak na razie odnalazł się tam tylko akt małżeństwa i zgonu Michała (czyli syna Tytusa) i akty urodzeń dzieci Michała (jak narazie odnaleźliśmy dwanaścioro). Ja osobiście przeglądałam parafię Przystajń lata 1839-1863 (ur. mał. i zg.) i oprócz Michała nie ma żadnego śladu innych Ostopinków. Tym bardzie jestem zaskoczona że w tych czasach Michał mógł być jedynakiem. Chociaż przychodzi mi na myśl jedna teoria, że Tytus wyjechał i zaginął niedługo po narodzinach Michała, który mógł być jego pierwszym dzieckiem. A jeśli Michał był pierwszym dzieckiem to ślub mógł się odbyć tylko kilka lat wcześniej. Pytanie tylko gdzie bo ani w Przystajni ani w Kruszynie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #4865 przez Inna Kart
Replied by Inna Kart on topic Odp: Pułk Niżogrócki w Przystajni?
Pani Joanno

Sądziłam,że żona Tytusa lub ktoś z jej przodków mógł pracować jeszcze przed Lubomirskimi dla poprzednich właścicieli i może wypłynąć nazwisko panieńskie żony.
W okolicach Przystajni niestety niewiele mogę pomóc- pomimo,że część moich przodków wywodzi się z tej parafii.Nie znam tych terenów ani tak dokładnie historii tych okolic.Pozostaje mieć nadzieję,że ktoś to nazwisko gdzieś jeszcze zauważy.

Inka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #4888 przez Inna Kart
Replied by Inna Kart on topic Odp: Pułk Niżogrócki w Przystajni?
Pani Joanno niejako "na zakończenie" :) przejrzałam ten wątek raz jeszcze i nasunęły się mnie pewne przypuszczenia,które być może warto sprawdzić.
Abstrahując od ewentualnego pochodzenia Tytusa z któregoś z majątków Lubomirskich (czego poniższe nie wyklucza a być może nawet ten fakt pomógł później uzyskać pracę u nich Michałowi)-to Tytus około 1850 roku raczej nie mógł być koniuszym u Lubomirskich-Kruszynę nabyli później a inne majątki były chyba jednak zbyt odległe.Zakładając,że przekaz rodzinny jest zgodny z prawdą i Pani przodek pracował przy koniach powstaje pytanie u kogo?
Od roku 1835 rosyjscy wyżsi oficerowie na skutek wydanego specjalnego ukazu otrzymują majątki ziemskie- w skrócie "za zasługi"-zdaje się że kilka takich majątków otrzymali w okolicach Częstochowy,niezbyt znam akurat ten temat ale podobno jeden z generałów powiązany z 6 dywizją piechoty (a w skład tej dywizji wchodził 22 pp) otrzymał jakiś majątek w Mykanowie- generał ten nazywał się Pawłow i o ile znane są mnie pewne zwyczaje panujące w korpusach oficerskich armii carskiej to na pewno trzymał konie (nie musiała to być od razu znana stadnina).Postanowiłam jeszcze raz zabrać głos ponieważ możliwe,że to w tamtejszej parafii odbył się ten ślub a nie w Przystajni.

Pozdrawiam Inka
Gazeta Warszawska ogłoszenia
Poniedziałek, dnia 8 Października 188(5
"...Jenerał-Lejtnautowi Prokofiowi Pawłów, właścicielowi dóbr donacyjnych Mykauów, położonych w goberuii Warszawskiéj, po- wiecie Wieluńskim, gminie Mykanów, wysłane zo- stało do Kassy powiatu Kaliskiego, celem wypłaty komu należy;-w ikści rs. 4,02 5 kop...."

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #4900 przez Joanna Pączek
Replied by Joanna Pączek on topic Odp: Pułk Niżogrócki w Przystajni?
Dziękuję Pani Inko jeszcze raz że tak się Pani zaangażowała w nasze poszukiwania. Jak zwykle Pani spostrzeżenia są bardzo trafne, jak na razie zupełnie znam się na wojsku oraz na jego organizacji i zwyczajach w nim panujących i bez Pani pomocy stałabym dalej w miejscu. Teraz przyjamniej mam jakieś punkty zaczepienia i kilka hipotez do sprawdzenia. Nie wiem czy Tytus był jednocześnie koniuszym i podoficerem czy też najpierw jednym potem drugim. Muszę powiedzieć że hipoteza o Mykanowie może być słuszna. Sama zastanawiałam się jakie parafie by jeszcze przejrzeć i Mykanów stawiała na pierwszym miejscu (głównie dla tego że jest w pobliżu Kruszyny i niejako podrodze z Przystajni do Kruszyny oraz dla tego że w późniejszym czasie tam też przebywali potomkowie Michała).
Jeszczę raz dziękuję że dzieli się Pani swoją wiedzą i pomaga nam w odkryciu naszego pochodzenia.
Pozdrawiam Asia

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie