Topic-icon folwark Rędziny 1851-1854

6 lata 8 miesiąc temu #5926 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Wszystkie posty winny wzbogacić projekt "Rędziny".
Krysia Szafert i Michał Rozenberg winni być "rodzicami chrzestnymi" takiegoż projektu.
Kto założy bazę danych?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 3 miesiąc temu #6676 przez pdhh13 (Honorata HUK/SKĄPSKA)
Witam. Znalazłam trochę informacji na temat dziedzica wsi Rędziny Antoniego Piotra Fabiana Psarskiego. Jego żoną była Łucja Czekulin. Mieli córkę Józefę urodzoną w 1808 roku we wsi Brzezin parafia Biała. Józefa poślubiła w 1830 ( parafia Rędziny ) Jana Tomasza Sylwestra Piotrowskiego. Mieli córkę Antoninę, która w 1855 roku wyszła za Euzebiusza Skąpskiego. Wracając do Antoniego Psarskiego to miał ośmioro rodzeństwa ( Agnieszka, Józef,Franciszka,Kunegunda, Anna, Salomea, Marianna i Hipolit ). Natomiast ch rodzicami byli Władysław Psarski ( podstoli ostrzeszowski )i Rozalia Bartochowska. Z kolei rodzice Władysława to Franciszek Ksawery i Teresa Sielnicka ). Pozdrawiam Honorata
The following user(s) said Thank You: Fukushima (Anna Fukushima)

6 lata 3 miesiąc temu #6679 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Pani Honorato,

W przedsionku kosciola w Redzinach (wchodzac - wysoko, po prawej stronie), jest wmurowana tablica pamiatkowa z bialego marmuru i informujaca, ze s.p. Antoni PSARSKI zyl 85 lat i zmarl 21 stycznia 1851 r. Przypuszczam, ze podobnie jak obraz sw. Otylii, zostala przeniesiona ze starego kosciolka, ktory rozebrano w koncu XIX wieku.

A.F.

6 lata 3 miesiąc temu #6684 przez pdhh13 (Honorata HUK/SKĄPSKA)
Witam. Pani Anno -dziękuję za informacje. Honorata

5 lata 11 miesiąc temu #7698 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Na naszym forum, w wyszukiwarce nazwik, pojawilo sie nazwisko Saint Paul. Postanowilam wiec zajrzec do aktow metrykalnych tej rodziny, ktora przez pewien czas zwiazana byla z Redzinami.

8 wrzesnia 1859 r., odbyl sie w kosciele w Redzinach slub Maksymiliany de Saint Paul l. 24 (ur. 17 V 1834 r. w Hucie Dlutowskiej), corki Wilhelma de Saint Paul i Emilii z Bykowskich - z Franciszkiem Paciorkowskim, wdowcem l. 32. Umowa przedslubna spisana zostala w Czestochowie - przed Makarowskim regentem Kancellaryi Ziemianskiej Guberni Warszawskiej. Slubu udzielil ks. Walenty Kozlowski, proboszcz parafii Borowinskiej za zgoda i w obecnosci ks. Adama Gieguzynskiego, miejscowego proboszcza.

Przypuszczac wiec mozna, ze w latach 50-tych XIX w. wlascicielami Redzin byli miedzy innymi Saint Paul. We wczesniejszym wpisie, przytoczylam fragment testamentu Wilhelma de Saint Paul.

W 1871 roku, Alfred Casafranca de Saint Paul chrzci we wsi Wasosz Gorny pod Czestochowa, syna Alfreda Jozefa Ksawerego Wilhelma (czterech imion). Moi prapradziadkowie Muzolfowie nabyli od niego zadluzony majatek w Redzinach w 1870 r. Przypuszczam wiec, ze w wyniku tej sprzedazy przeniosl sie do wsi Wasosz.

Dla zainteresowanych genealogia rodu Saint Paul, podaje ten link:

www.sejm-wielki.pl/b/le.3239.1.8

5 lata 11 miesiąc temu #7707 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Na podstawie informacji zawartych w w/w aktach metrykalnych, postanowilam, przeanalizowac watek rodu de Saint Paul Casafranca, ktory zwiazany byl z XIX w. Redzinami.

Udalo mi sie ustalic, ze oprocz Alfreda i Wilhelma de Saint Paul, byl rowniez w Redzinach Edward. Swiadczy o tym tresc nekrologu z Kurjera Warszawskiego z 7 (19) Lipca 1858 roku - N° 187:

"W dniu 7mym b.m., przezywszy lat 58, umarl w Rendzinie, pod Czestochowa, opatrzony ss. Sakramentami, s.p. Edward Casafranca de Saint-Paul, byly Rotmistrz Wojsk Krolewsko-Pruskich, pozostawiajac w zalobie, Malzonke, z domu Baronowne von Schorlemer, i troje dzieci. (Starozytna Rodzina Hiszpanska nazywajaca sie pierwiastkowo Infanzone de Cafranga, przenioslszy sie nastepnie do Francji, zmienila nazwe Casafranga na Casafranca de Saint-Paul W pozniejszym czasie Czlonkowie tej rodziny byli poddanymi Krolow Pruskich: z tych jeden byl Majorem w Wojsku Krola Fryderyka-Wilhelma IIgo, a wdowa po nim Maksymilianna von Pirch, w roku 1799 prawo obywatelstwa w prowincji Pruss Poludniowych, obecnie czesc Krolewstwa Polskiego skladajacej, wraz z potomstwem otrzymala. Rodzina ta legitymowala sie przed Heroldja Krolestwa Polskiego, i w poczet szlachty Krolestwa jest zapisana."

Herb de Saint Paul'ow Casafranca, znajduje sie w tym linku: pl.wikipedia.org/wiki/Casafranca

Dodatkowa informacje o rodzie Saint Paul'ow, wypatrzylam na stronie gminy Dobron: (...) W 1797 r. dobra dobrońskie kupiła od Saint-Paterne rodzina francuskich emigrantów de Saint Paul h. Casafranca. W 1850 r. sprzedali majątek Maurycemu Mamrothowi, bankierowi z Kalisza (...).

Domyslam sie teraz skad wziely sie w mojej rodzinie przekazy o francuskim pochodzeniu moich prapradziadkow Muzolfow, "nastepcow" de Saint Paul'ow w Redzinach, od 1870 roku.

Pozdrawiam.

A.F.

P.S. Czy moge prosic osoby indeksujace Redziny o link do aktu zgonu Edwarda de Saint Paul z 7 VII 1858 r. Merci.

5 lata 11 miesiąc temu #7708 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic folwark Rędziny 1851-1854

5 lata 11 miesiąc temu #7752 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Bardzo dziekuje za link do aktu zgonu Edwarda Casafranca de Saint Paul N° 42 z 1858r. Zmarl w Redzinach 7 maja 1858 r. w wieku 58 lat cyt.: "...przybyly za paszportem z Saxonii Miasta Drezna, w celu odwiedzenia Brata swego Wilhelma Casafranca Saint Paul Dziedzica Dobr Redziny...".

Pelne zaskoczenie : na tej samej strone ksiegi - poprzedni akt N°41 - to zapis zgonu owego brata Wilhelma. Zmarl zaledwie 3 dni wczesniej tzn. 5 maja 1858r. Tak wiec Edward odwiedzil i pozegnal brata na zawsze, a sam w kilka dni po nim, zmarl w Redzinach.

W miedzyczasie, udalo mi sie znalezc w Kurierze Warszawskim z 1852 r., nekrolog Eugeniusza Casafranca de Saint Paul, ktory zmarl w wieku 58 lat - 28 pazdziernika 1852 r. w Lutowie, w pow. wielunskim. Byl sedzia pruskim, dziedzicem dobr Dobronia, w pow. sieradzkim.

Jedna z zagadkowych dat: 28 X 1852 rok - wymieniona w testamencie Wilhelma de Saint Paul cyt. "...Czuje sie slabym, bardziej oslabionym z przyczyny tego wszystkiego co mialo miejsce 28 pazdziernika 1852 roku i od czerwca 1853 roku. Zegnam moja poczciwa zone i moje dzieci. Prosze o darowanie mi wszystkiego co moglem im zlego zrobic i drugie co wzajem co mnie zrobiono. Przeze mnie wlasnorecznie pisano i podpisac a w mysl art. 970 Kodeksu Cywilnego reka wlasna 6/18 marca tysiac osmset piecdziesiatego czwartego..." - to pewnie owa data zgonu Eugeniusza. Nie wiem jeszcze kim byli dla siebie (moze bracmi?) A moze to tylko zbieg okolicznosci? Druga w/w tajemnicza data - jest ciagle zagadka. Mam nadzieje, ze uda mi sie kiedys ja rozwiazac.

5 lata 10 miesiąc temu #8135 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Informacje zawarte w ogloszeniu, ktore znalazlam dzis w "Kurjerze Warszawskim" z 1852 r., w N° 107, wskazuja na to, ze w Redzinach byly trzy folwarki. Wielka szkoda, ze nie podano nazwiska rzadcy. Przy okazji, postaram sie przejrzec ksiegi notarialne w AP w Czestochowie - od 1852 roku - i ustalic do kogo te dobra nalezaly w polowie XIX w. zanim przeszly w rece moich prapradziadkow Muzolfow w 1870 r.

"DOBRA Rędziny, położone przy Kolei żelaznej, od m. Częstochowy wiorst 7, mające rozległości włók 86, w tym lasu morg 490, składają się z Folwarków 3, pańszczyzna odpowiednia potrzebom, Kościół we wsi, propinacje i czynsze rocznie wynoszą rsr. 1,500, nadto gorzelnia niedokończona jest w mieście, są do sprzedania. Wiadomość o stanie Dóbr i warunkach kupna i sprzedaży, powziąść
można u Rządcy domu Nr 543, przy ulicy Długiej".

5 lata 10 miesiąc temu #8147 przez pdhh13 (Honorata HUK/SKĄPSKA)
Witam Pani Anno. Psarski Antoni na pewno był dziedzicem wsi Rędziny w latach 1827 ( znalazłam akt zgonu w którym jest wymieniony jako dziedzic ) do 1855 ( tu z kolei jego żona Łucja jest wymieniona jako dziedziczka wsi Rędzin ) . Czy wieś Rędziny miała jednego właściciela czy było ich dwóch czy trzech ( w tamtych czasach tak często bywało )to nie wiem. Wcześniej w latach 1803 do 1808 był dziedzicem wsi Brzoza ( parafia Biała - powiat ostrzeszowski ). Od kiedy wieś Rędziny była w posiadaniu Psarskich tego też nie wiem, ale nazwisko pojawia się tam jakieś 100 lat wcześniej. Przesyłam Pozdrawiam Honorata

5 lata 10 miesiąc temu #8149 przez pdhh13 (Honorata HUK/SKĄPSKA)
Witam Pani Anno. Antoni Psarski pobrał się z Łucją Czekulin w 1802 roku ( parafia Raczyn ). W 1808 roku urodziła się córka Józefa ( parafia Biała ). Józefa wyszła za mąż w 1830 roku za Tomasza Piotrowskiego ( parafia Rędziny ). Józefa miał dwie siostry: Anastazję ( po mężu Zielińską ) i Konstancję ( po mężu Bystrzanowską ). Szukam aktu zgonu Łucji. Być może jak gdy Łucja zmarła to Rędziny przeszły na Pani przodków. I jeszcze dwa linki. Pozdrawiam Honorata

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-24...c=M99D-VSB:423030311

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-24...wc=M99D-JNM:61643966

5 lata 10 miesiąc temu #8150 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Pani Honorato,

W miedzyczasie, w "Gazecie Warszawskiej" z 1863 i 1865 r., znalazlam informacje dot. licytacji dobr Redziny. Jest troche wiecej informacji jesli chodzi o folwarki do nich nalezace.

1/ "RĘDZINY, AB, składające się z folwarków Rędziny, Maryanka, osady Ołowianka, Wygoda i wsi Rędziny, z ich przyległośoiami i wszystkiomi przynależytościami, w okręgu Częstochowskim położone. — Raty zaległe w chwili zarządzenia sprzedaży wynoszą rs. 546 k. 80; yadium do licytacyi rs. 3000; licytacya rozpocznie się od summy rs. 12,386; termin sprzedaży d. 9 (21) marca 1866 r., przed Rejentom Edwardem Milewskim".

2/ Dyrekcya Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Guberni Warszawskiéj w Kaliszu podaje do powszechnéj wiadomości, iż na zasadzie art. 7go postanowienia Rady Administracyjnéj Królestwa Polskiego, z dnia 28 Czerwca (10 Lipca)1860 roku i upoważnień przez Dyrekcyę Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego udzielonych, następujące dobra ziemskie, za zaległość w ratach Towarzystwu należnych, wystawione są na sprzedaż przymusową, przez licytacyę publiczną w mieście Kaliszu, w pałacu sądowym, przy ulicy Józefiny,
w Kancellaryach hypotecznych, poniżéj wymienionych (...) 5. Rędziny A B., z przyległościami i przynależytościami, w Okręgu częstochowskim położone(...)".

Moze uda mi sie kiedys zdobyc protokol z tych licytacji. Dzwonilam juz w tej sprawie do AP w Kaliszu. Niestety, nie maja dokumentow Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego z tych lat. Moze ewentualnie AGAD posiada je w swoich zasobach (do sprawdzenia). Bede szukac do skutku.

A.F.

5 lata 10 miesiąc temu #8151 przez pdhh13 (Honorata HUK/SKĄPSKA)
Pani Anno. Znalazłam w roku 1863 - zgon Łucji Psarskiej - akt nr 17. Cieszę się, ze Pani jest taka uparta. Psarskich szukam tak przy okazji. Pozdrawiam i owocnych poszukiwań Honorata

5 lata 10 miesiąc temu #8156 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
Andrzej Psarski z K., odstępując od swego pow. lel., sprzedaje za 200 grz. Piotrowi z Rożnicy cz. dziedziny w K. (ZK 260 s. 256-7); 1470-80 Andrzej Psarski h. Jastrzębiec dz. K. (DLb. 1 s. 20; 2 s. 99); 1483 Jan z K. i jego ż. Dorota (ZK 316 s. 59); 1485 Jan Psarski z K. zastawia na rok za 4 fl. węg. Jakubowi z Przyłęku łan roli w K., na którym siedzi kmieć Piotr Gąska (GK 22 s. 111-2); 1498 br. Mikołaj i Jakub z K. sprzedają za 300 fl. Piotrowi Szafrańcowi z Pieskowej Skały star. rad. wieś K. (GK 27 s. 183); ww. bracia nie podzieleni dziedzice K. darowują temuż Piotrowi dwór z rolami folw. we wsi K. (ZK 153 s. 194); Mik. Psarski z K. zapisuje ż. Annie c. Andrzeja Chyckiego [z Chyczy] 40 grz. posagu i tyleż wiana na połowie dóbr w K.; taż Anna rezygnuje na rzecz ojca Andrzeja z Chyczy ze wszystkich swych dóbr ojczystych i macierzystych

www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?id=8373&q=psarski&d=0&t=0

5 lata 9 miesiąc temu - 5 lata 9 miesiąc temu #8840 przez Godzimir (Krzysztof Łągiewka)
Jan Nepomucen Jeziorkowski nabył dobra Rędziny od Adama Kamockiego 18 grudnia 1804 r.
Jan Nepomucen Jeziorkowski aktem nr 103 w dniu 30 maja 1811 r. przed notariuszem Leśniewskim w Częstochowie sprzedał dobra Rędziny Antoniemu Psarskiemu za sumę dwakroć 50.000 zł. W akcie kupna Antoni Psarski występuje jako dziedzic dóbr Brzoza w powiecie ostrzeszowskim.
Akt powyższy znajduje się w archiwum państwowym w Częstochowie w zespole: Kancelaria notariusza Józefa Leśniewskiego w Częstochowie 1809 - 1819; sygn. 3

5 lata 9 miesiąc temu #8843 przez pdhh13 (Honorata HUK/SKĄPSKA)
Witam. Jan Nepomucen Jeziorkowski zmarł w 1827 roku ( w akcie zgonu dziedzic wsi Brzoza )- akt parafia Biała. Jego rodzicami byli małżonkowie z Błeszna ( tak jest w akcie zgonu ). Jego żona to Katarzyna z Nowaków. Żył 67 lat. Być może wcześniej Antoni Psarski był dziedzicem wsi Brzoza i sprzedał wieś Jeziorkowskiemu, a Jeziorkowski wieś Rędziny Psarskiemu. Co ciekawe zgon zgłaszał Antoni Psarski. Czy ma Pan ten akt sprzedaży Rędzin, bo Częstochowa trochę daleko. Dziękuję za informację Honorata

5 lata 9 miesiąc temu #8844 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Czy są imiona rodziców - właścicieli Błeszna?

5 lata 9 miesiąc temu #8853 przez Godzimir (Krzysztof Łągiewka)

Honorata HUK/SKĄPSKA napisał: Czy ma Pan ten akt sprzedaży Rędzin, bo Częstochowa trochę daleko.

Niestety aktu nie posiadam. Przeglądałem akta notariusza Leśniewskiego jeszcze w czasach, gdy nie można było robić zdjęć. Ale sporządziłem streszczenie. Oprócz informacji które podałem, w akcie zawarto też aktualne zadłużenie dóbr. Suma 48 tyś. zł polskich dawniej w hipotece pruskiej, aktualnie zapisana konwencją bajońską królowi saskiemu. 30 tys. zł polskich należna wlm. Kazimierzowi Mieczkowskiemu staroście rabsztyńskiemu. 20 tys. zł suma posagowa Łucji z Czekolów - żony Antoniego Psarskiego (nabywcy). 2 tys. zł konwentowi franciszkańskiemu w Lelowie. Do dn. 24 czerwca procenty od tych sum opłaca Jan Jeziorkowski, a po tej dacie Antoni Psarski. Co się zaś tyczy szkód i wydatków znacznych w czasie wojny poniesionych, odszkodowanie od Rządu zastrzegł dla siebie Jeziorkowski.
Oprócz tego aktu, znalazłem 3 inne akty związane z właścicielami Rędzin i Brzozy:
Akt 104 z 30 maja 1811 r. przed tym samym notariuszem Łucja z Czekolów Psarska żona Antoniego Psarskiego, zamieszkałego w dobrach Brzoza w powiecie Ostrzeszowskim ustępuje z dożywocia na tychże dobrach na rzecz ich nowego nabywcy Jana Nepomucena Jeziorkowskiego.
Akt 105 z 30 maja 1811 r. przed tym samym notariuszem Antoni Psarski przenosi własność dóbr Brzoza na Jana Jeziorkowskiego. W akcie zaznaczono, że dobra Brzoza Antoni Psarski nabył działem licytacyjnym w czasie działów między braćmi swymi i innym rodzeństwem zawartym w dniu 2 kwietnia 1803 r. po śmierci ich ojca Władysława Psarskiego.
Akt 102 z 30 maja 1811 r. przed tym samym notariuszem Jan Nepomucen Jeziorkowski zawarł z żoną Katarzyną z Nowaków akt wzajemnego dożywocia oraz używania i zysku z wszelkich dóbr ruchomych i nieruchomych, niemniej klejnotów, sreber, miedzi, cyny, mosiądzu, spiżu, sukien i wszystkiego ubioru.

5 lata 9 miesiąc temu #8854 przez pdhh13 (Honorata HUK/SKĄPSKA)
Witam. Niestety przy akcie zgonu Jeziorkowskiego nie ma imion jego rodziców. Natomiast, gdy brali ślub ( 1802 - parafia Raczyn )Antoni Psarski i Łucja Czekuli ( pochodziła ze wsi Kopydłów - parafia Raczyn ) to występuje Stanisław Jeziorkowski. Widocznie Psarscy byli związani z rodziną Jeziorkowskich, może nie rodzinnie ale być może towarzysko. A tak poza tym to sporo informacji podał Pan o Psarskich. Czy wiadomo gdzie i kiedy zmarł ojciec Antoniego Władysław. Nie wiem też gdzie się urodził Antoni. Pozdrawiam Honorata

5 lata 9 miesiąc temu #8855 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Pytanie miało swój podtekst; z Błeszna - zdaniem heraldyków - wywodzą się Błeszyńscy: Rogalici, h. Suchekomnaty i h.Oksza.
Jeziorkowscy w pewnym okresie odgrywali duża rolę w Częstochowie. Wszystkie informacje są cenne.
A mnie prywatnie interesuje Roch Błeszyński, który sprzedał Jeziorkowskiemu część Kamienicy Polskiej w 1800 r. Szukam potwierdzenia, czy urodził się w Krakowskiem (dzisiejsza gmina Michałowice).
The following user(s) said Thank You: pdhh13 (Honorata HUK/SKĄPSKA)

5 lata 9 miesiąc temu #8875 przez pdhh13 (Honorata HUK/SKĄPSKA)
Witam . Panie Andrzeju. Mam trochę informacji na temat Błeszyńskich. Niestety nie natrafiłam na Rocha. Proszę przeczytać link na naszym forum o folwarku Skąpa. Tam wyjaśniłam dlaczego również interesuje mnie to nazwisko. Ja szukam aktu ślubu Józefy Błeszyńskiej i Józefa Skąpskiego moich pra... pradziadków. Pozdrawiam Honorata

5 lata 9 miesiąc temu #8876 przez IrekN (Ireneusz Niemczyk)
Kilka słów o folwarku Maryanka, chociaż w załączonym linku jest mowa o roku 1848.

Akt 24, chrzest z roku 1848 - dzierżawca folwarku Maryanka - Józefat Hildebrand chrzcił swojego syna Piotra, a małżonką Józefata była Karolina ze Strulików.

Zaciekawił mnie tan akt i zapisałem sobie, a teraz załączam.

Pozdrawiam,

Ireneusz Niemczyk

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...M99D-JSV:n2127252778

5 lata 7 miesiąc temu #9575 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Odnosnie J.N. Jeziorkowskiego, znalazlam nast. dane: "Jeziorkowski Jan Nepomucen, syn Andrzeja, brat Stanisława Macieja, posesor Rędzin 95". Figuruje na liscie nazwisk, w tym linku: www.shs.pl/?page_id=3130

5 lata 7 miesiąc temu #9721 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Potwierdzenie tego pokrewieństwa bardzo cenne.
Mam jeszcze Gabriela Błeszyńskiego w akcie hipotecznym. Chodziło o transakcję dotyczącą części Kamienicy Polskiej i Klepaczki ze Stanisławem Jeziorkowskim w 1798 r.

5 lata 1 miesiąc temu #12034 przez mirke (Mirek Paliszewski)
Witam !

Interesuja mnie Rędziny

Bolesław h.wł.Rubach *1841 Rzędziny wg.danych myślę,że były to
Rędziny +1912 Paryż poch.cm.Montmorency
student Instytutu w Puławach 1862/63 wydział leśny
powstaniec 1863,emigracja Francja 1864
Syn Erazma wpis o Nim 1847 i Izabelii
czy Erazm mógł byc w 1841 posesorem Rędzin ?

Mikołaj Walerian Rubach ma od 1828 Brzeziny wraz z karczmą Poczekaj
a po Nim Jego Syn Daniel
Erazm Rubach byc może Syn Mikołaja ?

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski

Czas generowania strony: 0.556 s.