Józef Stefani - budowniczy organów w Częstochowie i okolicach

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6121 przez Włodzimierz Stefani
O jednym z organmistrzów tu działających mogą poczytać Państwo tutaj:

www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/zasoby/...ani-organmistrz.pdf/

wlodeks
The following user(s) said Thank You: Anna Fukushima, Kazimierz Konopka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu - 11 lata 9 miesiąc temu #6154 przez Kazimierz Konopka
Bardzo ładny, rzetelnie napisany artykuł - powiększył moje prywatne zbiory "tego, co warto mieć".
Rzeczowy, skrupulatny, z podaniem źródeł, pozbawiony emocji.

Na podstawie tej lektury możemy sie domyślić, że organmistrz, to kilka fachów pod jednym szyldem: wspomniane są prace stolarskie, a pan Franciszek Hentschel, występujący w obydwu przytoczonych aktach w roli świadka, w 1838 został przedstawiony jako drukarz, by po trzech latach być już organmistrzem - zapewne dlatego, że i czcionki drukarskie i organowe piszczałki wykonywane były z podobnych materiałów na bazie ołowiu.

Autor nie kryje swych wątpliwości i je uzasadnia - ale przez to powoduje, że jego dzieło staje się jakby "mniej polskie" (przyzwyczajony jestem do tego, że jeśli czyjaś babcia w 1947 stała w tej samej kolejce po kartki co i pani wójtowa, to cała familia ma co opowiadać do dziś). A Autor nie - on się nie "podłącza" do organmistrza. On ma wątpliwości.
On prezentuje tym swą aspołeczną, a nawet apatriotyczną postawę - stosując "ducha" oceny, lansowanego w dobie radośnie nam wszechpanującego EŁRA 2012. ;)
(ostatnie zdanie to oczywiście żart)

Gratuluję Autorowi, dziękuję i proszę o jeszcze

Kazimierz

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia11 lata 9 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.
The following user(s) said Thank You: Włodzimierz Stefani

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6164 przez Włodzimierz Stefani
ale mam łatwe i przyjemne zadanie Panie Kazimierzu - dziękuję za ładny komentarz, w nim miłe słowa i trafne spostrzeżenia, co świadczy o uważnym i analitycznym czytaniu mego artykułu
pozdrawiam Pana:-)
dziś - Autor
(wlodeks)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6165 przez Kazimierz Konopka
Panie Włodku

Napisałem, bo mi w tym artykule wszystko gra - jak na mandolinie. ;)

A propos: Spotkałem kiedyś w internecie zdjęcie główki mandoliny - na żółtym tle. Gdym uniósł wzrok nieco - nad żółtym pojawiła się wąsiasta strzecha. Czyżbym się pomylił?

Pozdrowienia

Kazimierz

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6166 przez Włodzimierz Stefani
hahaha...główka, powiada Pan, na żółtym ? jak by tu rzec...hmmm... no, nie myli się Pan ;)
pozdrawiam
wlodeks

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu - 11 lata 9 miesiąc temu #6167 przez Kazimierz Konopka
Więc może tutaj tkwi dowód (pośredni, bo pośredni - ale jednak), rozwiewający choć trochę Pańskie wątpliwości?
Czyż nie powiedziane jest, że wszystko musi mieć mamę i tatę?

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia11 lata 9 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie