Topic-icon Rudliccy herbu??

7 lata 1 tydzień temu #6129 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
Witam!
Po kilku latach wróciłam do poszukiwań przodków z linii mojej Babci macierzystej.
Odnalazłam informacje o zgonie prekursora tej linii Michała Rudlickiego z Dankowic k.Krzepic.Otóż w akcie pisze "Urodzony"Michał Rudlicki,właściciel pustkowia Rudlickie (obecnie DankowiceIV)Urodził się we wsi Dankowice a potem zapewne kupił sobie ziemię i założył wieś albo nabył z ludzmi???
Czy ktoś z Państwa jest spokrewniony z tyn rodem lub ma informacje na ten temat.?
Na forum były juz pytania o to nazwisko ale chyba nie było odpowiedzi..
Ja mam opracowane dane o dzieciach Michała ,części wnuków.
Hanna.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 1 tydzień temu #6130 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
spotkalem to nazwisko. rzeczywiscie w XVIII wieku zapisywani sa jako "urodzeni". Potem jednak poszlo chyba cos nie tak, bo zapisywani sa juz jako rolnicy (niepismienni). Oczywiscie, o ile ufac zapisom metrykalnym i mojej pamieci ;)

7 lata 1 tydzień temu #6145 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
To tak jak mój Antoni Wodzyński ,nie umiał pisać a był nauczycielem!!

7 lata 1 tydzień temu #6147 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
zgadza sie, dlatego pisze o mozliwosci pomylki. Na pocz XIX wieku raczej ich pochodzenie nalezalo juz do przeszlosci. Rudliccy koligacili sie z miejscowymi rolnikami, a nazwa "Pustkowie Rudlickie", "rola koterbinska" itp nie musza swiadczyc, ze byli wlascicielami.
Zreszta samo dowodzenie szlachectwa tylko na podstawie metryk moze byc mylace i trzeba siegnac do innych dokumentow (Ksiag Ziemskich, ale nie jestem ekspertem).
Nawet same Krzepice sa przykladem roznego zapisu tych samych rodzin - raz "generosus", potem "honestus" a nastepnie "rolnik".
W XIII wieku dochodzilo tez do przeksztalcania nazwisk, co dodatkowo utrudnia weryfikacje osob i ustalenie drzewa rodowego i pochodzenia.

7 lata 1 tydzień temu #6149 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
Napewno trzeba szukać dalej..
Przy moim Rudlickim pisze-włascicel pustkowia Rudlickie a przy jego synu dzierżawca części wsi..

7 lata 1 tydzień temu - 7 lata 1 tydzień temu #6151 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
Mozliwe. Ja znalazlem Rudlickich okreslanych na pocz XIX w jako "rolnicy". Moze chodzi o rozne rodziny, moze deklasacja, moze nadanie nazwiska nieslubnemu dziecku itd ?
Podobna sytuacja jest z rodzinami Sawickich w okolicach Krzepic i Starokrzepic. Jedni Sawiccy zapisywani sa jako szlachetni inni Sawiccy z pewnoscia wywodza sie od krzepiczan Sowickich alias Klopot/Klopocik. W okolicy pojawiaja sie tez jacys z okolic Wielunia (wzmiankowani w Liber Chamorum?) i jeszcze Zydowka o tym nazwisku (przechrzta, malzonka Sawickiego?)
Nawet samo umieszczenie nazwisk w spisach szlachty Heroldii nie gwarantowalo poprawnosci danych. Zdarzaja sie przypadki rodowodow wyssanych z palca, nie mowiac juz o poprawnosci herbow. Oczywiscie sa tez dane prawdziwe, ale to wymaga raczej doglebnych badan (oczywiscie pod warunkiem, ze dokumenty sie zachowaly)

Czesta praktyka jest tez przedostawanie sie do stanu szlacheckiego wszelkiej masci zolniezy, ktorzy przybierali szlacheckie nazwiska. Jest kilka takich przypadkow w Krzepicach Sporo opisuje tez Nekanda Trepka .

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...=MMPF-TM4:n323111274
Rudlicki Jozef z Krzepic

7 lata 6 dni temu #6180 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
czy ktoś z Państwa zetknął się z mapą gdzie byłoby zaznaczone Pustkowie Rudlickie k.Dankowic??

Hanna.

7 lata 6 dni temu #6187 przez janusz65 (Janusz Kopacz)
Witam !
Ponieważ jestem tutaj nowy to na początku witam wszystkich serdecznie 
Wracając do tematu- Pani Hanno, Pustkowie Rudlickie to miejsce znajdujące się pomiędzy Krzepicami, a Dankowicami przed linią kolejową po lewej stronie. Obecnie bardziej znane jako Dankowice „Praga”. Administracyjnie są to grunty Dankowic Pierwszych z numerami domów jeżeli dobrze pamiętam powyżej 90. Jeżeli chodzi o mapę to w zakładce „mapy” jest np. mapa dekanatu częstochowskiego z 1867 roku na której to miejsce oznaczone jest jako „Rudliczki” na innych jest to Rudlickie lub Pustkowie Rudlickich. Obecnie są tam 3 lub 4 budynki i nie mieszka tam już nikt z nazwiskiem Rudlicki. Córka Edwarda Rudlickiego z Pustkowia Rudlickie jest ze mną spokrewniona.
Pozdrawiam
Janusz Kopacz
The following user(s) said Thank You: polhof (Hanna Hofman-Polańska)

7 lata 5 dni temu #6189 przez plachy (Błażej Pawlica)
Na mapach Reymanna...

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: polhof (Hanna Hofman-Polańska)

3 miesiąc 1 tydzień temu #35993 przez Matlop (Matus Lop)
Replied by Matlop (Matus Lop) on topic Rudliccy herbu??
Witam, czy określenie przy Agnieszce de Pradis oznacza, że pochodziła ona z Pradeł? Czy chodzi raczej o rodzinę Rudlnickich, ale ta na pewno od jakiegoś czasu gości w Dankowicach. Czy ktoś z was spotkał się z taką formą zapisywania tej miejscowości po łacinie?

zapodaj.net/e143b5a71830a.jpg.html

1 miesiąc 2 tygodni temu #36380 przez Krzysiu1955 (Krzysztof Urbanowicz)
Witam,
Interesuję się Rudlickimi od około 1800 roku Karol spokrewnił się z moją rodziną przez ślub z Magdaleną Chmielarską. Zwróciłem uwagę na bardzo częste występowanie Karola i Magdaleny jako rodziców chrzestnych. 
Pozdrawiam.
Krzysztof.

1 miesiąc 2 tygodni temu #36384 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
napisałam na priv.

Czas generowania strony: 0.371 s.