Rudliccy herbu??

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6129 przez Hanna Hofman-Polańska
Rudliccy herbu?? was created by Hanna Hofman-Polańska
Witam!
Po kilku latach wróciłam do poszukiwań przodków z linii mojej Babci macierzystej.
Odnalazłam informacje o zgonie prekursora tej linii Michała Rudlickiego z Dankowic k.Krzepic.Otóż w akcie pisze "Urodzony"Michał Rudlicki,właściciel pustkowia Rudlickie (obecnie DankowiceIV)Urodził się we wsi Dankowice a potem zapewne kupił sobie ziemię i założył wieś albo nabył z ludzmi???
Czy ktoś z Państwa jest spokrewniony z tyn rodem lub ma informacje na ten temat.?
Na forum były juz pytania o to nazwisko ale chyba nie było odpowiedzi..
Ja mam opracowane dane o dzieciach Michała ,części wnuków.
Hanna.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6130 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: Rudliccy herbu??
spotkalem to nazwisko. rzeczywiscie w XVIII wieku zapisywani sa jako "urodzeni". Potem jednak poszlo chyba cos nie tak, bo zapisywani sa juz jako rolnicy (niepismienni). Oczywiscie, o ile ufac zapisom metrykalnym i mojej pamieci ;)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6145 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp: Rudliccy herbu??
To tak jak mój Antoni Wodzyński ,nie umiał pisać a był nauczycielem!!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6147 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: Rudliccy herbu??
zgadza sie, dlatego pisze o mozliwosci pomylki. Na pocz XIX wieku raczej ich pochodzenie nalezalo juz do przeszlosci. Rudliccy koligacili sie z miejscowymi rolnikami, a nazwa "Pustkowie Rudlickie", "rola koterbinska" itp nie musza swiadczyc, ze byli wlascicielami.
Zreszta samo dowodzenie szlachectwa tylko na podstawie metryk moze byc mylace i trzeba siegnac do innych dokumentow (Ksiag Ziemskich, ale nie jestem ekspertem).
Nawet same Krzepice sa przykladem roznego zapisu tych samych rodzin - raz "generosus", potem "honestus" a nastepnie "rolnik".
W XIII wieku dochodzilo tez do przeksztalcania nazwisk, co dodatkowo utrudnia weryfikacje osob i ustalenie drzewa rodowego i pochodzenia.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6149 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp: Rudliccy herbu??
Napewno trzeba szukać dalej..
Przy moim Rudlickim pisze-włascicel pustkowia Rudlickie a przy jego synu dzierżawca części wsi..

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu - 11 lata 10 miesiąc temu #6151 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: Rudliccy herbu??
Mozliwe. Ja znalazlem Rudlickich okreslanych na pocz XIX w jako "rolnicy". Moze chodzi o rozne rodziny, moze deklasacja, moze nadanie nazwiska nieslubnemu dziecku itd ?
Podobna sytuacja jest z rodzinami Sawickich w okolicach Krzepic i Starokrzepic. Jedni Sawiccy zapisywani sa jako szlachetni inni Sawiccy z pewnoscia wywodza sie od krzepiczan Sowickich alias Klopot/Klopocik. W okolicy pojawiaja sie tez jacys z okolic Wielunia (wzmiankowani w Liber Chamorum?) i jeszcze Zydowka o tym nazwisku (przechrzta, malzonka Sawickiego?)
Nawet samo umieszczenie nazwisk w spisach szlachty Heroldii nie gwarantowalo poprawnosci danych. Zdarzaja sie przypadki rodowodow wyssanych z palca, nie mowiac juz o poprawnosci herbow. Oczywiscie sa tez dane prawdziwe, ale to wymaga raczej doglebnych badan (oczywiscie pod warunkiem, ze dokumenty sie zachowaly)

Czesta praktyka jest tez przedostawanie sie do stanu szlacheckiego wszelkiej masci zolniezy, ktorzy przybierali szlacheckie nazwiska. Jest kilka takich przypadkow w Krzepicach Sporo opisuje tez Nekanda Trepka .


familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...=MMPF-TM4:n323111274
Rudlicki Jozef z Krzepic
Ostatnia11 lata 10 miesiąc temu edycja: Tomasz Krzywanski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie